Profsąjunginė veikla Lietuvoje yra gana sudėtinga. Tai pripažino Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK) pirmininkas Arūnas Černiauskas. Iš tikrųjų dabar Lietuvoje veikia apie 10 profsąjunginių junginių, pagrindiniai – Kaune, Vilniuje ir Klaipėdoje. Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija vienija apie 60 tūkst. narių. Kiti junginiai deklaruoja turintys narių nuo 3 iki 5 tūkstančių. Apie šiandienes profsąjunginės veiklos, kurioje veikia ir vaistininkių organizacijos, aktualijas kalbamės su LPSK pirmininku Arūnu Černiausku.
Ar galite patvirtinti, jog pagrindinis profsąjunginės veiklos tikslas yra labai paprasta frazė – „padėti žmogui“?
Gal taip ir galima sakyti, bet iš tiesų problema ta, kad mūsų darbo rinkoje yra gana daug nesąžiningų darbo santykių. Tai – nemokamas atlyginimas už papildomą darbą, viršvalandžius, už darbą naktį, laiko apskaitos pažeidimai ir t. t. Todėl bandome įtikinti darbdavį, kad jis sudarytų normalias darbo sąlygas ir sumokėtų darbuotojui visa, kas jam priklauso. Norėčiau pabrėžti, kad įmonėse, kuriose veikia profesinės sąjungos, tokių pažeidimų (dėl apmokėjimo už darbą, nelaimingų atsitikimų ar darbų saugos pažeidimų) pasitaiko ženkliai mažiau nei kitose. Mūsų tikslas – nesusipriešinti su darbdaviais, bet su jais bendradarbiauti. Būna atvejų, kai darbdaviai nežino kai kurių įstatymų ir nesistengia jų laikytis, todėl siūlome kartu spręsti kilusius klausimus, kad būtų naudinga ir darbdaviui, ir darbuotojui.
Mes būname savotiški moderatoriai. Ypač tada, jei darbuotojams taikomos kokios nors nuobaudos. Pasitaiko atvejų, kai, įsikišus mums, tos nuobaudos būna panaikinamos. Juk iš tiesų būna pažeidimų, padarytų net ir dėl darbdavio kaltės ar pan., t. y. – mes tampame darbuotojo ir darbdavio tarpininkais. Juo labiau, kad, nuolat darbuotojui derantis dėl darbo užmokesčio dydžio, jis yra „silpnoji pusė“, todėl darbdaviui yra daug paprasčiau taikyti tam tikras spaudimo priemones išsiderant mažesnį atlyginimą. Vienas pagrindinių mūsų sąjungos tikslų yra saugios darbo sąlygos ir tenkinantis darbo užmokestis.
Ar jums neteko girdėti skundų dėl vaistininkų profesinės veiklos žlugdymo arba bandymo susilpninti šią veiklą? Gal sulaukėte prašymų padėti spręsti šią problemą?
Pirmiausia norėčiau pristatyti mūsų struktūrą. Lietuvos profsąjunginės veiklos sudedamosios dalys yra pirminės, šakinės organizacijos ir konfederacija. Mes vienijame apie tūkstantį pirminių organizacijų, kurios jungiasi į šakines organizacijas pagal savo darbo pobūdį, o pastarosios – į konfederaciją. Todėl iš tikrųjų pagal funkcijas su pirminėmis organizacijomis dirba ir kilusius klausimus sprendžia šakinės profsąjunginės organizacijos. Mūsų funkcija – atstovauti valstybinėse institucijose, Seime, Vyriausybėje ir t. t. Esu girdėjęs, jog farmacijos specialistai kreipėsi į mus, kai jiems buvo kilę klausimų dėl perkvalifikavimo, atostogų laiko trumpinimo ir darbo laiko ilginimo… Taip pat girdėjau skundų, kad vaistininkams labai sunku įkurti pirmines profsąjungines organizacijas, nes tam įnirtingai prieštarauja darbdaviai.
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2013 Nr. 1