Oda gali „atgaivinti“ išsėtinės sklerozės pažeistas smegenis

Panaudojant to paties paciento odą, būtų galima atkurti išsėtinės sklerozės (IS), iki šiol laikomos neišgydomu neurologiniu sutrikimu, sąlygotą smegenų pažeidimą.

Sergant IS, imuninė sistema pažeidžia nervus dengiančią izoliacinę medžiagą – mieliną, dėl to pasireiškia raumenų silpnumas ir judesių sutrikimai. JAV mokslininkai eksperimentuose su gyvūnais bando atkurti mielino struktūrą su modifikuotomis odos kamieninėmis ląstelėmis. Iš žmogaus paimtos odos ląstelės pirmiausia buvo paverstos kamieninėmis ląstelėmis, galinčiomis diferencijuotis į bet kurios rūšies ląsteles. Jos buvo priverstos gaminti baltymą mieliną ir įsodintos į peles, gimusias be mielino, sukėlė reikšmingai teigiamą poveikį – nervinėse ląstelėse mielinas pradėjo intensyviai gamintis, dėl to kai kurios pelės net pasižymėjo normalia išgyvenamumo trukme.

Vis dėlto iš naujo mielinizavus IS pažeistas nervines ląsteles būtina jas apsaugoti nuo pakartotinių imuninės sistemos atakų, todėl ligos metu išlieka privalomi gretutiniai imunoterapiniai gydymo metodai. Po kelerių metų tyrimo autoriai planuoja taip modifikuotas kamienines ląsteles įsodinti į žmogaus organizmą.

www. bbc.co.uk/news/health/