Gydytojai kardiologai apie Preductal MR reikšmę gydant krūtinės anginą

Gydytojai kardiologai apie Preductal MR reikšmę gydant krūtinės anginą

Optimalaus medikamentinio gydymo plano sudarymas stabilia krūtinės angina sergantiesiems pacientams – vienas svarbiausių klinicisto uždavinių: tai lemia ne tik paciento būklę, gyvenimo kokybę, bet ir vėlyvąsias ligos baigtis. Pacientui parenkant veiksmingiausią galimą medikamentinį gydymą svarbu tinkamai parinkti ne tik antiišeminius vaistus, bet ir įvairius jų derinius. Pastaruoju metu itin daug dėmesio skiriama metabolizmą gerinančių vaistų grupei, taigi LGŽ redakcijos iniciatyva surengtoje apskritojo stalo diskusijoje žinomus šalies kardiologus paprašėme pasidalyti savo mintimis, klinikine patirtimi bei įžvalgomis apie plačiausiai vartojamą šios vaistų grupės atstovą Preductal MR.

 

1. Kokia jūsų gydymo Preductal MR klinikinė patirtis. Kuriems pacientams, sergantiems stabilia krūtines angina, dažniausiai tenka skirti Preductal MR? Kaip apibūdintumėte jo efektyvumą?

2. Kokią reikšmę gydant stabilią krūtinės anginą turi metabolizmą gerinantys vaistai, tokie kaip Preductal MR?

3. Su kokiais kitais antiangininiais vaistais dažniausiai tenka derinti Preductal MR? Ar dažnas derinys su beta adrenoreceptorių blokatoriais?

4. Remiantis Jūsų praktika, kaip pacientai toleruoja Preductal MR?

5. Gal prisimenate įdomesnį gydymo Preductal MR klinikinį atvejį? Koks buvo vaisto poveikis?

 

Prof. Rūta Babarskienė

LSMU MA Kardiologijos klinika

 

Mes turime tikrai nemažą gydymo trimetazidino preparatu Preductal MR patirtį – iš tiesų jau daug metų skiriame šį vaistą. Galbūt dažniau pabrėžiame šio vaisto efektyvumą, kai nepakanka hemodinamiką veikiančių antiangininių vaistų, siekiant pagerinti ligonio gyvenimo kokybę, t. y. sumažinti krūtinės anginos skausmų protrūkius, pagerinti fizinio krūvio toleravimą ir t. t. Kita vertus, Preductal MR kartais skiriame ir tiems ligoniams, kurie blogai toleruoja hemodinamiką veikiančius vaistus: beta adrenoblokatorius, kalcio kanalų blokatorius bei nitratus. Tokių ligonių tikrai yra. Juk gydydami stabilią krūtinės anginą turime įvykdyti dvi užduotis: pagerinti paciento gyvenimo kokybę ir prognozę, t. y. sumažinti širdies nepakankamumo pasireiškimo, miokardo infarkto, staigios mirties tikimybę. Ilgesnės trukmės tyrimų duomenys patvirtino, jog hemodinamiką veikiančiais vaistais gydomiems pacientams papildomai skyrus Preductal MR ženkliai pagerėja jų prognozė, t. y. tam tikra prasme galima prailginti žmogaus gyvenimą, atitolinti infarktą. Tuo labai džiaugiamės. Taigi, siekiant tokių tikslų, tikrai galima skirti Preductal MR.

Šį preparatą galima derinti su visais hemodinamiką veikiančiais vaistais, bet pernai Europos kardiologų draugijos kongrese aptartas naujas tyrimas (daugiau kaip tūkstantis tiriamųjų) atskleidė, kad Preductal MR itin gerai dera su BAB. Kongrese buvo iškelta idėja nebandyti kitų derinių, o kuo anksčiau pridėti metabolizmą gerinančių vaistų.

Galiu drąsiai patvirtinti, jog Preductal MR yra labai gerai toleruojamas. 2012 metais buvo peržiūrėtas šio vaisto efektyvumas per visą jo vartojimo laikotarpį – maždaug per 30 metų. Europos vaistų agentūra patvirtino, kad šis vaistas tikrai tinkamas krūtinės anginai gydyti deriniuose su kitais antiišeminiais vaistais. Kaip jau minėta, Preductal MR labai pagerina paciento gyvenimo kokybę bei prognozę. Nors nepageidaujamų reiškinių, kaip antai parkinsonizmo simptomų, dažnumas tiksliai nežinomas (pasitaiko tik 3 ligoniams iš 1 milijono gydomų), dėl saugumo reikalavimų Europos vaistų agentūra nerekomenduoja šio vaisto skirti pacientams, sergantiems Parkinsono liga, arba sunkiu inkstų funkcijos nepakankamumu. Jei vis dėlto trimetazidinu gydomam ligoniui šalutinis poveikis pasireiškia, nutraukus vaisto vartojimą visi reiškiniai praeina per 1–4 mėnesius.

Mano klinikinėje praktikoje yra daugybė pacientų, kuriems skyriau Preductal MR. Beje, vienas mano ligonis po širdies operacijos vartoja šį vaistą jau penktus metus ir yra įsitikinęs, kad jo atsisakius sveikata pablogės. Taigi noriu paskatinti gydytojus dažniau skirti Preductal MR ir priminti pacientams, kad efektas bus didesnis vartojant jį ilgesnį laiką. Preductal MR trumpiausiai reikėtų gydyti 3–6 mėnesius ir nepabijoti skirti jį ilgesniam laikui.

 

Gyd. Eglė Uždavinytė-Gatelienė

VUL SK Kardiologijos ir angiologijos centras

 

Iš tikrųjų daugybę metų Preductal MR gydau savo ligonius, sergančius stabilia krūtinės angina. Ir pirmiausia jį skiriu tiems, kurie, pradėjus gydymą nitratais ar ilgo veikimo nitratais, skundžiasi stipriais galvos skausmais, ir kurių gydymas antiangininiais vaistais nėra pakankamai efektyvus. Papildomai skyrus trimetazidino, dažniausiai jau po keleto dienų pacientai iš tikrųjų pajunta, jog ligos simptomai sušvelnėjo. Ar gerėja fizinio krūvio toleravimas? Jeigu iki tol pacientas skųsdavosi dažnesniais skausmais ar tikino negalįs įveikti įprasto fizinio krūvio, pradėjęs vartoti Preductal MR dažnas nusiskundimų turi mažiau. Šis vaistas gerai toleruojamas, pacientai jaučiasi puikiai, skausmai nedažnėja. Jų gyvenimo kokybė tikrai pagerėja, žmonės nesiskundžia nei kojų nuovargiu, nei poveikiu plaučiams (tai būdinga beta adrenoblokatoriams, kurie iš tikrųjų labai greitai mažina kūtinės anginos skausmų trukmę, pobūdį, bet, deja, sukelia ir šalutinį poveikį – kraujospūdžio reakciją).

Kadangi pacientai serga ne viena liga (ir arterine hipertenzija, ir krūtinės angina, ir kitomis), jie dažniausiai vartoja daug vaistų. Dauguma kitų vaistų, kuriais mes koreguojame minėtus simptomus, veikia hemodinamiką. Tiems pacientams, kurių kraujospūdis susireguliuoja, o skausmai krūtinėje išlieka, labai tiktų papildomai skirti Preductal MR. Tai puikus vaistas, nes esu įsitikinusi, kad jis užtikrina kraujospūdžio stabilumą vartojant kitus vaistus ir tikrai yra efektyvus. Iš klinikinio patyrimo galiu teigti, širdies metabolizmą koreguojantis poveikis pasireiškia jau pirmosios dienomis pardėjus vartoti Preductal MR. Bent jau mano pacientai patvirtina šį faktą, ir man dažniausiai nereikia keisti kitų vaistų ir jų dozių. Juo labiau, kad Preductal MR – saugus pacientams prieš širdies operacijas ir po jų, kai hemodinamika būna nestabili. Žinau, kad šis vaistas nedarys didelės įtakos nei kraujospūdžiui, nei širdies susitraukimų dažniui.

Beveik visada Preductal MR galima derinti su beta adrenoblokatoriais. Stabilia krūtinės angina sergančių pacientų kraujospūdis labai retai būna normalus, taigi juos gydome beta adrenoblokatoriais, nes, kaip žinoma, jie – pirmaeiliai vaistai nuo krūtinės anginos. Tačiau Preductal MR skiriamas ir su kitais vaistais: kalcio kanalų blokatoriais, nitratais ir kt.

Aš nesu girdėjusi jokių skundų iš tų pacientų, kurie vartojo šį vaistą. Todėl galiu teigti, jog jis gerai toleruojamas. Prieš keletą mėnesių pasirodžius naujiems duomenims apie saugumą (dėl vartojimo sergant Parkinsono liga), keletas pacientų yra klausę, ar jiems tas vaistas būtinas, ar nesukels parkinsonizmo. Pacientai gerai informuoti, matyt, yra įspėjami vaistinėse, todėl ir klausia. Aš niekada nesu skyrusi šio vaisto sergantiems Parkinsono liga, o pradėjus gydymą pasidomiu, ar pacientas nejunta kokių nors pokyčių, diskomforto, pavyzdžiui, neramių kojų sindromo, galūnių virpėjimo ir pan. Kol kas nė vienas pacientas to nėra patvirtinęs.

Visada labai gerai jaučiuosi turėdama galimybę skirti Preductal MR – tinkamiausią vaistą ligoniams po ką tik atliktos aortos ir vainikinių arterijų apeinamųjų jungčių operacijos. Pastebėjau vieną fenomeną. Maždaug prieš 10 metų teko dirbti vienoje medicinos klinikoje, į kurią atvykdavo daug pacientų iš Rusijos. Pastebėjau, kad po aortos ir vainikinių arterijų apeinamųjų jungčių operacijos jie labai greitai sveiksta, atgauna jėgas. Faktiškai jau antrą parą po operacijos jie iš reanimacijos perkeliami į bendrą palatą, jiems labai retai atsinaujina skausmai krūtinėje, labai greitai sustiprėja širdies raumuo ir t. t. Svarsčiau, kodėl taip yra, kodėl mūsų ligonių pooperacinė eiga ne tokia sklandi. Ir pagaliau paaiškėjo, jog atvykusieji vartojo Preductal MR. Paskui medicinos literatūroje, kur buvo skelbiami patvirtinti tyrimų duomenys, perskaičiau, kad širdies raumens atsistatymą pagreitina ir širdies inotropiją, širdies jėgą labai didina metabolinis vaistas – būtent Preductal MR. Todėl dabar savo pacientams skiriu šį vaistą prieš operacijas. Yra pacientų, kurie jaučia tam tikrą diskomfortą krūtinėje ar kuriems ne į visas kraujagysles pavyksta suformuoti ateinamas jungtis (tiesiog ne visada įmanoma tai padaryti techniškai), todėl būtent tokiais atvejais visada naudos duoda papildomas Preductal MR skyrimas po operacijos.

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 2, 2013