Apsinuodijimas paracetamoliu

Jonas Šurkus

LSMU MA Nefrologijos klinika

 

Paracetamolis – nebrangus vaistas silpnam ir vidutiniam skausmui malšinti bei karščiavimui mažinti, kurio galima laisvai įsigyti vaistinėse. Šis vaistas turi du tarptautinius (acetaminofenas ir paracetamolis) ir daugybę firminių pavadinimų, pvz.: APAP, eferalganas, gripostadas, panadolis, perfalganas. Gaminamas granulėmis, milteliais, tabletėmis ir žvakutėmis (paracetamolio kiekis juose yra nuo 80 iki 1000 mg), yra geriamasis tirpalas (30 mg/ml), geriamoji suspensija (120 mg/5 ml ir 240 mg/5 ml) ir infuzinis tirpalas (10 mg/ml).

 

Paracetamolis kartu su acetilsalicilo, askorbo rūgštimis, kofeinu, fenilefrinu ir (arba) kitomis veikliosiomis medžiagomis įeina į daugelio kompleksinių preparatų sudėtį, pvz.: citramono, Eferalgan C, Fervex, Coldrex, Saridon. Šie vaistai tiekiami milteliais, kapsulėmis ir tabletėmis (paracetamolio kiekis juose – nuo 180 iki 1000 mg). Sudėtiniai preparatai su kodeinu (Solpadeine, Ultrakod), pseudoefedrinu (Daleron Cold 3, Gripex, Tera-flu) ir tramadoliu (Clocinol, Doreta, Tramcet) yra receptiniai vaistai.

Įvairūs firminiai pavadinimai ir vaisto prieinamumas – pagrindinės atsitiktinių ir tyčinių apsinuodijimų paracetamoliu priežastys. Valstybinės ligonių kasos duomenimis, 2011 m. dėl apsinuodijimo paracitamoliu 35 pacientams buvo reikalingas stacionarinis gydymas, vienas iš jų mirė. Statistika nėra tiksli, nes nėra galimybių nustatyti paracetamolio koncentracijos plazmoje, todėl diagnozuojami ne visi apsinuodijimai ir perdozavimo atvejai.

 

28 metų moteris, susirgusi gripu, nuo karščiavimo, galvos ir raumenų skausmų gėrė paracetamolio (po 2 tab. keturis kartus per dieną). Žinodama, kad paracetamolis gali pažeisti kepenis ir norėdama neviršyti maksimalios paros dozės, nuo aukštos temperatūros vakare papildomai gėrė „kitų vaistų“, t. y. po 2 tab. APAP ir citramono. Be to, gripo simptomams palengvinti tris kartus gėrė arbatos su Coldrex Maxgrip ir vieną kartą Gripex, o nuo kosulio – du kartus po 1 tab. Solpadeine. Iš viso per klaidą buvo išgerta beveik 10 g paracetamolio.

Paracetamolio dozavimas, toksinės dozės

Suaugusiesiems skiriama po 0,5–1,0 g, maksimali paros dozė – 4 g (ne ilgiau kaip 10 parų, vėliau rekomenduojama maksimali paros dozė – 2,5 g). Vaikams dozuojama pagal svorį, nėščiosioms nerekomenduojama skirti intraveninių paracetamolio tirpalų.

Suaugusiesiems 150 mg/kg (6–7 g) gali būti hepatotoksiška dozė, mažesnės kaip 125 mg/kg dozės retai, o didesnės kaip 350 mg/kg beveik visada pažeidžia kepenis. Asmenims, piktnaudžiaujantiems alkoholiniais gėrimais, net gydomosios dozės gali būti hepatotoksiškos.

Vaikams paracetamolis mažiau toksiškas, jiems kepenis gali pažeisti vienkartinė didesnė kaip 150 mg/kg ir kartotinės didesnės kaip 90 mg/kg/d. dozės, tačiau vaikams, sergantiems kepenų ligomis, cistine fibroze ir anoreksija, paracetamolis yra labai pavojingas.

Paracetamolis toksiškas vaisiui, gali sukelti persileidimą.

Jeigu yra galimybė nustatyti paracetamolio koncentraciją, jos hepatotoksiškumas vertinamas remiantis Rumack-Matthew nomograma.

Barbitūratai, izoniazidas, karbamazepinas, rifampicinas ir kiti vaistai gali didinti paracetamolio toksiškumą, paracetamolis stiprina netiesioginio veikimo antikoaguliantų poveikį.

 

Toksikodinaminės ir toksikokinetinės savybės, toksinio poveikio mechanizmas

Paracetamolis gerai, bet ne visiškai rezorbuojamas iš virškinimo trakto, gali pradėti veikti per 30 min. ir veikia 4–6 val. Maksimali koncentracija plazmoje susidaro maždaug po 1 val. (prailginto veikimo formų – po 1–2 val.), paracetamolio perdozavus, gali susidaryti ir vėliau. Pasiskirstymo tūris – 0,8–1,0 l/kg, vaistas prasiskverbia pro placentą ir patenka į motinos pieną.

Metabolizuojamas kepenyse, apie 90 proc. skyla į netoksiškus ir neaktyvius metabolitus paracetamolio gliukuronidą ir sulfonatą, maždaug 5 proc. – į labai nuodingą hepatotoksišką metabolitą N-acetil-p-benzochinoneiminą, kurį organizme neutralizuoja glutationas. Kuo didesnis išgerto paracetamolio kiekis, tuo didesnė jo dalis virsta N-acetil-p-benzochinoneiminu. Išsekus glutationo atsargoms, šis metabolitas tiesiogiai pažeidžia kepenų ląsteles. Taip gali atsitikti ir vartojant gydomąsias dozes, jeigu pacientas yra išsekęs, piktnaudžiauja alkoholiniais gėrimais arba paracetamolio vartoja ilgesnį laiką.

2–5 proc. nepakitusio paracetamolio ir iki 85 proc. metabolitų pasišalina pro inkstus, gydomųjų dozių šalinimo pusperiodis – 1–3 val., toksinių – 12 val. ir ilgesnis.

 

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 3, 2013