Steroidai – veiksmingi vaistai nuo uždegimo, tačiau juos skirti reikia remiantis tuo, kokia liga sergama. Labai svarbu rasti pusiausvyrą tarp gydymo steroidais naudos ir rizikos, kiekvienam pacientui į tai turi būti atsižvelgta individualiai. Nuolatos diskutuojama, kada ir kaip vartoti steroidus akių ligoms gydyti. Prof. D. I. Friedman (JAV) teigia, kad tarp neurooftalmologų yra paplitęs posakis – nė vienas pacientas nemirs ir neapaks pamėginus gydyti steroidais. Dažnai steroidai išsaugo regėjimą. Per pastaruosius 60 metų niekas nesuabejojo jų, kaip greitai veikiančių vaistų nuo uždegimo, efektyvumu. Jeigu jie neturėtų šalutinio poveikio, būtų vieninteliai mums reikalingi uždegimą slopinantys vaistai. Tačiau daugelis gydytojų baiminasi jų nepageidaujamų reakcijų ir steroidus skiria atsargiai, netgi žinodami, kad negydant uždegimo pasekmės yra sunkios ir negrįžtamos. Dabar gydymui vartojami įvairūs gliukokortikoidai, pasižymintys skirtingu stiprumu. Gali būti taikomi jų deriniai, įvairūs skyrimo būdai. Steroidų struktūros skirtumai lemia jų klinikines ir biologines savybes. Gydytojai turi žinoti steroidų savybes, kad galėtų kiekvienam pacientui konkrečiu atveju parinkti geriausią gydymą.
Steroidų veikimo mechanizmai
Steroidų veikimo mechanizmų aiškinimas – aktyvi mokslinių tyrimų sritis. Dr. L. S. Mors (JAV) teigia, kad steroidai pasižymi įvairiais veikimo mechanizmais, turinčiais poveikį genų ekspresijai, ir apima ne tik uždegimą, bet ir angiogenezę, oksidacinį stresą, apoptozę. Steroidai specifiškai nutraukia uždegiminę grandinę, stabilizuodami arachidono rūgštį, slopindami daugelį citokinų kelių, įskaitant kraujagyslių endotelio augimo faktoriaus, stabilizuoja ląstelių membranas ir putliųjų ląstelių granules, slopina leukocitų tarpusavio sąveiką, lėtina diapedezę.
Steroidų lašai, injekcijos ir ilgalaikio atsipalaidavimo formos
Akių ligoms gydyti vartojami steroidai yra nebrangūs veiksmingi, tačiau pasižymi nemažu šalutiniu poveikiu. Visais atvejais gali sukelti kataraktą, glaukomą, antrinę infekciją, lėtinti gijimą. Visos šios nepageidaujamos reakcijos yra kontroliuojamos, todėl steroidai yra skiriami, kai pacientui pasireiškia grėsminga regėjimui liga. Galimą šalutinį poveikį gali sumažinti antrinės infekcijos profilaktika ar akies paviršiaus gijimo procesų skatinimas. Reikia nuolat tikrinti akispūdį ir prireikus skirti akispūdį mažinantį gydymą. Jei išsivysto glaukoma ar katarakta – šios ligos yra sėkmingai gydomos. Prof. S. D. McLeod (JAV) teigimu, sunkiau nuspręsti, ar skirti steroidus, kai liga nėra tokia grėsminga. Nė vienas nenorime sukelti sunkesnės ligos nei pradinė būklė.
Sisteminis gydymas steroidais
Sisteminis gydymas steroidais gali sukelti cukrinį diabetą, osteoporozę, hipertenziją, gastritą, depresiją, miego sutrikimus, svorio padidėjimą, veido iškraipymą, klubo aseptinę nekrozę ar odos išplonėjimą. Kada steroidai nėra būtini, reikia rinktis kitus gydymo kelius.
Steroidai oftalmologijoje yra plačiai vartojami, dažniausiai skiriami kontroliuoti pooperaciniam uždegimui, taip pat kaip sudedamoji gydymo dalis, kai reikia slopinti imuninės sistemos hiperaktyvumą (pvz. neinfekcinis uveitas, transplantato atmetimas, alerginės ligos – atopinis ar vernalinis konjunktyvitas) ir kai kuriais atvejais, kai yra imuniniai ir infekciniai komponentai (pvz., bakterinės kilmės ragenos opos), po akių sužeidimų.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos oftalmologija“ 2012 Nr. 4