Visceralinio skausmo malšinimas deksketoprofenu

 

Visceralinis skausmas ir tokie negalavimai, kaip antai tulžies pūslės akmenligė, ūminis pankreatitas, apendicitas, divertikulitas, yra tarp labiausiai paplitusių, dėl kurių kreipiamasi į gastroenterologus. Vidaus organų skausmas kaip problema yra ir lėtinis krūtinės, šlapimo pūslės, ginekologinis, dubens skausmas. Tačiau dažniausias virškinimo sistemos simptomas, verčiantis kreiptis į šeimos gydytoją, yra pilvo skausmas.

 

Pagrindiniai sunkumai, kylantys gydant vidaus organų skausmą, yra difuzinė jo lokalizacija, nepatikimas ryšys su esama patologija, stiprūs autonominės nervų sistemos ir emocinis atsakai. Visceralinį skausmą gali sukelti įvairūs, kartais gyvybei pavojingi, procesai. Todėl labai yra svarbi ankstyva ir aiški diagnostika bei laiku skirtas gydymas, nors tai nėra paprasta.

Dažnas ūminio visceralinio skausmo atvejų esti inkstų kolika, kurią sukelia migruojantys inkstų akmenys. Tai vienas intensyviausių skausmų, dėl to būtina kuo skubiau suteikti pagalbą ir malšinti skausmą. Kadangi inkstų koliką dažnai lydi pykinimas, analgetikai paprastai skiriami parenteraliai. Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo (NVNU) skyrimas paremtas svarbiu jų mechanizmu – prostaglandinų (PG) slopinimu, o tai yra svarbus inkstų kolikos patogenezės elementas. Šlapimtakio obstrukcija gali padidinti inkstų kraujospūdį bei PG sekrecijos didėjimą. PG taip pat skatina diurezę, nes išplečia aferentines arterioles, gali aktyvinti šlapimtakių peristaltiką bei sukelti lokalią uždegiminę reakciją. Todėl NVNU turi didelį terapinį potencialą, kadangi tai paremta inkstų kolikos patogeneziniu mechanizmu.

Inkstų kolika sėkmingai gydoma deksketoprofenu (Dolmen®), vandenyje tirpia propiono rūgšties trometamolio druska. Vaistas malšina skausmą, mažina uždegimą ir temperatūrą. Tyrimuose su gyvūnais bei žmonių stebėjimais nustatytas deksketoprofeno slopinamasis poveikis COX-1 ir COX-2 aktyvumui. Atlikus klinikinius tyrimus su įvairiais skausmo modeliais, nustatytas efektyvus deksketoprofeno trometamolio skausmą malšinantis poveikis. Taip pat įrodyta, kad veiklioji medžiaga deksketoprofeno trometamolis mažina tiek periferinę, tiek centrinę sensibilizaciją, t. y. deksketoprofenas pasižymi ir centriniu analgeziniu poveikiu. Nors vaistas gana veiksmingai slopina skausmą, jo veikimo mechanizmas yra kitoks nei opioidinių analgetikų. Jis taip pat tinka skausmo protrūkiams malšinti, nes pasižymi greita veikimo pradžia ir palyginti neilgai veikia.

Plačiau apie tai skaitykite „Skausmo medicina“ 2013 Nr. 1