Pilvo pūtimas – sunkios ligos ar vegetodistonijos požymis
Meteorizmu vadinamas pilvo pūtimas dėl žarnose arba pilvaplėvės ertmėje susikaupusio dujų pertekliaus. Normaliai žmogaus žarnyne būna apie 100–200 ml dujų, esant meteorizmui jų gali susikaupti keletą kartų daugiau. Medicinos literatūroje vartojami ir kitokie terminai pilvo pūtimui apibrėžti: timpanitas, flatulencija.
Skiriamos septynios dažniausios meteorizmo priežastys:
- funkciniai žarnyno sutrikimai;
- žarnų obstrukcija;
- didelis suvalgomo maisto kiekis;
- inkstų akmenligė;
- žarnyno uždegimo ligos;
- žarnyno bakterijų perteklinis dauginimasis;
- kasos ligos, sukeliančios egzokrininį fermentų nepakankamumą (lėtinis pankreatitas ir kt.).
Meteorizmas gali būti organinės kilmės (žarnos obstrukcija, uždegimas, virškinimo fermentų nepakankamumas) arba funkcinės. Funkcinį meteorizmą dažniausiai sukelia sutrikusi žarnyno motorika arba absorbcija. Motorinė disfunkcija kartais vadinama motorine neuroze. Ji neretai nustatoma sergant dirgliosios žarnos sindromu.
Etiopatogenezė
Perteklinį dujų kaupimąsi žarnose lemia dvi svarbiausios priežastys:
- gausus dujų patekimas į virškinimo traktą grynuoju pavidalu (aerofagija) arba su maistu, gėrimais (gazuotais vaisvandeniais ar kt.);
- sumažėjęs dujų pasišalinimas iš žarnyno.
Gausesnis dujų patekimas. Didžioji į virškinimo traktą patekusių dujų dalis kaupiasi skrandyje, tam tikras kiekis pasiekia ir žarnas. Dujų perteklius gali susidaryti ir pačiose žarnose vykstant angliavandenių ir riebalų fermentavimuisi ir desintegradacijai. Žarnų dujų sudėtyje vyrauja vandenilis ir anglies dvideginis (dioksidas). Baltymams skylant žarnose, be vandenilio ir anglies dioksido, susidaro sieros vandenilio, karbovandenilio, metilomerkaptano. Kuo daugiau valgoma lengvai fermentuojamo maisto, tuo daugiau dujų susidaro žarnyne.
Sumažėjęs dujų pašalinimas. Dujų pašalinimas iš žarnyno sumažėja sulėtėjus dujų slinkimui žarnomis, susilpnėjus absorbcijai. Dujų slinkimas sulėtėja dėl žarnų obstrukcijos arba okliuzijos, žarnų sienelių raumenų parezės arba paralyžiaus. Žarnų paralyžių gali sukelti peritonitas, infekcija, anemija, šoko būklė, stuburo smegenų pažeidimai. Turinio slinkimą žarnynu gali slopinti psichogeniniai veiksniai sergant depresija, nerimo sutrikimais ir pan. Greitai atsirandantys ir taip pat greitai praeinantys meteorizmo epizodai dažniausiai susiję su trumpalaike žarnyno pareze, atsiradusia dėl psichogeninių priežasčių. Tokius meteorizmo epizodus dažnai lydi įvairūs astenovegetaciniai, depresiniai, neurogeniniai simptomai. Reikia turėti galvoje, kad vidurių pūtimu gali reikštis ir kai kurios ligos: žarnyno uždegimo liga, vėžys, žarnų obstrukcija, endokrininės ligos (hipotirozė), žarnyno kraujotakos sutrikimai ir kt.
Klinika
Klinikiniai meteorizmo požymiai – įvairaus intensyvumo pilvo tempimo, veržimo pojūtis, kartais įvairaus intensyvumo pilvo diegliai. Išsipūtęs pilvas gali įgauti baliono pavidalą, ypač jei jo sienelės raumenys nusilpę ar atsipalaidavę. Žarnose susikaupusios dujos gali pastumti diafragmą aukštyn, todėl spaudžiami plaučiai, širdis, galimas sunkus dusulys. Esant meteorizmui, krūtinės ląstos organai gali būti taip suspaudžiami, kad prasideda asfiksija, gali ištikti kolapsas ar netgi mirtis. Kad būklė palengvėtų, žmogus stengiasi išstumti dujas iš žarnų, stanginasi. Išėjus daliai dujų pilvo tempimas ir diegliai trumpam sumažėja.
Skiriamas dar vienas meteorizmo tipas, kuriam būdinga nedidelis pilvo tempimas ir beveik be perstojo garsiai išeinančios dujos. Mažai tikėtina, kad tokiais atvejais dujos susidaro žarnyne, nes, išėjus netgi nemažam kiekiui dujų, pilvo dydis nesikeičia, paciento savijauta nepagerėja. Be to, išėjusios dujos beveik neturi kvapo. Rosenheim ir bendr. nuomone, ši meteorizmo forma panaši į nervinį raugėjimą. Dalį atraugėto oro žmogus nuryja, t. y. dalis atraugėto oro vėl grįžta į skrandį, ar vėl atraugi. Rosenheim ir bendr. teigia, kad lygiai taip pat atgal į tiesiąją žarną „įsiurbiama“ dalis išėjusių dujų ir paskui vėl išpučiamos laukan ir t. t.
Meteorizmo eiga ir prognozė priklauso nuo jį sukėlusios priežasties. Jei dujų kaupimosi priežastis yra susiaurėjęs žarnų spindis (nepraeinamumas), prognozė gali būti bloga. Neurogeninių disfunkcijų sukelto meteorizmo eiga gerybinė: išėjus dujoms žmogus „pasveiksta“ ir jaučiasi visai gerai iki kito pilvo pūtimo epizodo, kurį gali paskatinti daugelis priežasčių, įskaitant stresą, netinkamą mitybą ir kt.
Dėl meteorizmo vertėtų susirūpinti, jei pilvą pradėjo pūsti staiga, dujos visiškai negali pasišalinti, sutrinka tuštinimasis, atsiranda pilvo skausmas, pakyla temperatūra, vargina bendras silpnumas, ilgainiui mažėja kūno svoris, išmatose pasirodo kraujo ir t. t.
Plačiau skaitykite „Gastroenterologija ir hepatalogija“ Nr. 1(7), 2013