Bariatrinės operacijos sumažina potraukį alkoholiui

Vis daugėja žmonių, pasirenkančių skrandžio mažinimo operacijas, kad numestų papildomus kilogramus. Viena dažniausių procedūrų – Roux-en-Y skrandžio apylankos operacija. Jos metu suformuojamas mažas skrandis ir sujungiamas su plonosios žarnos tolimesne dalimi. Maistas aplenkia dalį skrandžio bei plonojo žarnyno, taip sumažinamas maisto pasisavinimo kelias.

Jonas Davis iš Cincinačio universiteto, JAV, surinko 80 tūkst. pacientų ligos istorijų, kuriems atlikta bariatrinė operacija. Nustatyta, kad pacientai, kuriems atlikta Roux-en-Y operacija, buvo linkę mažiau vartoti alkoholio nei prieš operaciją. Tie, kuriems atliktos kitokios operacijos, tokios kaip skrandžio apjuosimo reguliuojama juosta, alkoholio vartojimo įpročių nepakeitė.

Mokslininkai sukūrė analogišką eksperimentą su žiurkėmis, kurio rezultatai buvo tokie patys. Manoma, kad staigus alkoholio nevartojimas susijęs su hormono GLP-1 sumažėjimu. Hormonas išskiriamas, kai iš dalies suvirškintas maistas slenka vidurine plonosios žarnos dalimi. Šis skatina insulino išsiskyrimą, kuris savo ruožtu mažina gliukozės kiekį kraujyje. Po Roux-en-Y operacijos plonosios žarnos vidurinis segmentas atsiduria daug arčiau skrandžio, maistas patenka mažiau suvirškintas, dėl to hormono išsiskiria daugiau.

Papildomas GLP-1 hormono išsiskyrimas lemia mažesnį potraukį suvartojamam maistui, nes, manoma, kad hormonas atsakingas už tai, kiek dar galima suvalgyti maisto. „GLP-1 krauju nukeliauja iki smegenų, kur sukelia aversiją maistui. Alkoholis yra labai kaloringas, dėl to jo vartojimas staiga sumažėja“, – sakė J. Davis.

Biological Psychiatry, DOI: 10.1016/j.biopsych.2012.01.035.