Nuo balandžio 29 dienos įsigalioja naujas Kompensuojamųjų vaistinių preparatų kainynas (toliau – Kainynas). Kokių naujovių ir pakeitimų jame yra, klausiame Valstybinės ligonių kasos (VLK) prie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Vaistų kompensavimo skyriaus vedėjos Kristinos Garuolienės.
Ar, lyginant su iki šiol galiojusiu Kainynu, ženkliai pasikeitė vaistų ir vaistinių preparatų grupių pozicijų skaičius, kokių naujų vaistų į šį Kainyną įtraukta?
Į Kainyną įrašyti 2029 vaistai (iki šiol galiojusiame Kainyne – 2047 vaistai). Kainyne yra 516 vaistinių preparatų grupių (iki šiol galiojusiame Kainyne – 500).
Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras papildė Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašą (A sąrašą) dviem naujais vaistais, skirtais ypatingai sunkioms ligoms gydyti, tai: Hantingtono ligai (80%) – Tetrabenazinum, onkologinėms ligoms ir akromegalijai (100%) – Lanreotidum. Atsižvelgiant į tai, Kainynas buvo papildytas minėtais vaistais.
Kiek naujų vaistų į naująjį Kainyną įrašyta, o kiek – išbraukta? Gal naujai įtrauktieji yra pigesni? Ar naujajame Kainyne yra kainų pokyčių?
Į Kainyną įrašyti 98 nauji (prekiniais pavadinimais) vaistai. Vaistinių preparatų grupėse (bendriniu pavadinimu) įrašyti 95 pigesni generiniai vaistai, dėl to sumažėjo grupės bazinės kainos ir pacientų priemokos pigiausiems grupėje esantiems vaistams. Į Kainyną įrašyti 56 lygiagretaus importo vaistai, kurie yra pigesni, palyginus su Vaistinių preparatų registre registruotais vaistais, ir paciento priemoka yra mažesnė. 247 vaistinių preparatų grupėse (1276 vaistui) sumažėjo bazinė kaina, kas lėmė ir Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto išlaidų mažėjimą.
351 vaistui sumažėjo gamintojo deklaruojamos kainos, atitinkamai sumažėjo ir vaistų bazinės kainos bei pacientų priemokos.
Sveikatos apsaugos ministerijos Derybų dėl vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kainų komisija, atsižvelgdama į tai, kad kai kurie vaistai grupėje yra tik vieno gamintojo ir siekdama pacientams užtikrinti vaistų prieinamumą bei gydymo būtinais vaistais tęstinumą, taip pat įvertinusi galimus PSDF biudžeto išlaidų pokyčius, leido 9 vaistams prekiniais pavadinimais padidinti gamintojo deklaruojamąją kainą, iš jų 1 vaistui padidėjo bazinė kaina.
Kodėl Vaistinių preparatų kainynas taip dažnai peržiūrimas? Taip siekiama sutaupyti kuo daugiau PSDF biudžeto lėšų?
Kainynas yra peržiūrimas nuolat, nes atsiranda naujų, pigesnių ar būtinų pacientų gydymui vaistų. Prireikus Kainynas gali būti keičiamas kas ketvirtį, o įprastai, vadovaujantis Farmacijos įstatymo 57 straipsnio 1 dalimi, Kainynas turi būti patvirtintas kartą per metus. Taip pat pastaruoju metu mažėja į Kainyną įrašomų vaistų kainos, todėl atsiranda platesnė galimybė kompensuoti daugiau naujų, inovatyvių, būtinų ambulatoriniam pacientų gydymui, vaistų. Įsigaliojus Kainynui bendras prognozuojamų PSDF biudžeto išlaidų sumažėjimas per metus planuojamas apie 45 mln. litų.
Naujas Kompensuojamųjų vaistų kainynas pateikiamas skiltyse „Gydytojui“ ir „Vaistininkui“ arba žemiau pateiktoje nuorodoje.
Nuotraukoje – VLK Vaistų kompensavimo skyriaus vedėja Kristina Garuolienė