Kontraceptinis implantas – patikima šiuolaikiška apsauga nuo nėštumo

Šiuolaikinės kontraceptinės priemonės ne tik padeda moteriai planuoti savo šeimą, bet ir išspręsti daugelį sveikatos, socialinių ir net ekonominių problemų. Iki šiol populiariausia kontracepcija buvo kontraceptinės tabletės, kurios buvo nuolatos tobulinamos. Per pastaruosius dešimtmečius rinka pasipildė kitokių formų kontraceptinėmis priemonėmis: kontraceptiniu pleistru, žiedu.

Ši moderni kontracepcija išmokė moteris planuoti karjerą ir šeimą, suteikė joms tai, kuo negalėjo džiaugtis ankstesnės kartos. Šiame straipsnyje plačiau supažindinami farmacijos specialistai su nauja šiuolaikinės kontracepcijos forma – poodiniu implantu.

Klinikinė problema – neplanuotas nėštumas

Šeimos planavimas – aktuali tema visose šalyse. Statistiškai apskaičiuota, kad Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) 1 iš 2 nėštumų, o Jungtinėje Karalystėje bei Prancūzijoje 1 iš 3 nėštumų yra neplanuoti. Neplanuotas nėštumas – tai netinkamo kontracepcinių priemonių, tarp jų ir nehormoninių (pvz., prezervatyvų, spermicidų, diafragmų) naudojimo pasekmė, kurią lemia klaidingas, nenuoseklus arba nepakankamas kontracepcijos metodų vartojimas. JAV 50 proc. moterų minėtas priežastis nurodo kaip neplanuoto nėštumo pasekmę, Prancūzijoje tokių moterų yra 65 proc. Statistika rodo, kad neteisingas kontracepcinių priemonių naudojimas pirmiausia priklauso nuo amžiaus: tarp 15–21 metų merginų 82 proc. visų nėštumų yra neplanuoti. Trumpai veikiančių metodų naudojimas jaunesnėms nei 21 metų moterims lėmė beveik du kartus didesnę neplanuoto nėštumo riziką, lyginant su vyresnėmis moterimis (p = 0,02).

Taip pat neplanuotam nėštumui įtakos turi lytinių santykių dažnumas: klinikiniais tyrimais nustatyta, kad didesnė tikimybė pastoti yra toms moterims, kurios santykiauja dažniau. Yra žinoma, kad tikimybė užsiimti nesaugiais seksualiniais santykiais yra 5–7 kartus didesnė narkotinių medžiagų pavartojusiems asmenims. Neplanuotą nėštumą dažnai lemia nepakankamai veiksmingas ar neteisingai, nenuosekliai naudojamas kontracepcijos metodas, dėl to daugėja abortų.

Tyrimų duomenys rodo, kad dauguma moterų rinktųsi ilgalaikės grįžtamosios kontracepcijos priemones (angl. long-acting reversible contraception, (LARC)). St. Louis atliktas kontracepcijos CHOICE klinikinis tyrimas, kuriame dalyvavo 14–45 metų amžiaus moterys iš St. Louis, Misūrio (9 256 moterys įtrauktos nuo 2007 m. rugpjūčio iki 2011 m. rugsėjo mėn.). Pagrindinis tyrimo tikslas buvo skatinti LARC naudojimą, taip sumažinant neplanuotų nėštumų skaičių.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2014 Nr. 3