„Pavargusios“ riebalų ląstelės skatina nutukimą

Niekada nereikėtų nuvertinti gero nakties miego naudos. Miego trūkumas ne tik lemia subjurusią dienos nuotaiką, bet ir siejamas su cukrinio diabeto išsivystymu bei svorio prieaugiu.

Čikagos universiteto mokslininkas Mattew Bradis ir bendr. nutarė ištirti riebalų ląsteles, paimtas iš septynių sveikų suaugusių žmonių, kurie keturias iš eilės naktis miegojo 8 ir daugiau valandų, ir palygino su riebalų ląstelėmis po keturių naktų, kai miegota ne ilgiau kaip 4,5 valandos.

Nustatyta, kad miego trūkumas to paties žmogaus riebalų ląstelėms daro didelę įtaką: net 30 proc. mažesnis atsakas į insuliną (hormonas lemia gliukozės pasisavinimą raumenyse, kepenyse bei riebalų ląstelėse).

Didelė gliukozės koncentracija didina riziką susirgti cukriniu diabetu. Riebalų ląstelės įprastai išskiria apetitą reguliuojančią medžiagą – leptiną. M. Bradis teigia, kad „neišsimiegojusios“ ląstelės funkcionuoja nevisavertiškai, dėl to trinka ir alkį reguliuojančios medžiagos išskyrimo mechanizmas, lemiantis svorio prieaugį.

„Labai nustebome dėl tokio akivaizdaus pokyčio. Keturios nemigos naktys atspindi kasdienes pasaulio situacijas, kada studentai nemiega prieš egzaminus, ar jauni tėvai, ką tik susilaukę naujagimio“, – sakė mokslininkas.

Annals of Internal Medicine, 2013 DOI: 10.7326/0003-4819-157-8-201210160-00005