Laurynas Rimševičius
VU Medicinos fakultetas
VUL SK Nefrologijos centras
Arterinė hipertenzija (AH) – dažna liga, kuri neretai būna laiku nenustatyta ar nepakankamai gydoma bei lemia sunkių komplikacijų išsivystymą – ligoniams atsiranda širdies nepakankamumas, lėtinė inkstų liga, kitų organų taikinių pažeidimas. AH būdinga 85 proc. ligonių, sergančių metaboliniu sindromu. Didelės širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) rizikos plotmėje metabolinis sindromas apima nutukimą, dislipidemiją, AH ir cukrinį diabetą.
Nepaisant kartais ginčytino apibrėžimo ir savarankiškumo, metabolinis sindromas atspindi svarbias klinikines situacijas, padedančias anksti nustatyti ŠKL ir 2 tipo cukrinį diabetą. AH, kaip sindromo komponento, buvimas lemia geresnes būklės įžvalgas ir sąlygoja ankstyvą profilaktiką bei gydymą.
Arterinė hipertenzija susijusi su laboratoriniais ir antropometriniais pokyčiais, būdingais ir metaboliniam sindromui. Sumažėjęs audinių jautrumas insulinui ir centrinio tipo nutukimas – pagrindiniai veiksniai, įtraukti į metabolinio sindromo patofiziologiją. Tuo tarpu padidėjęs kraujospūdis sukelia tolesnį kraujagyslių pažeidimą širdies, inkstų, smegenų audiniuose. Sumažėjęs audinių jautrumas insulinui ir hiperinsulinemija taip pat lemia simpatinės nervų sistemos bei renino angiotenzino aldosterono sistemos (RAAS) aktyvaciją, natrio retenciją, skysčių susilaikymą, endotelio disfunkciją bei inkstų veiklos disreguliaciją. Visceraliniai riebalai, kaip metaboliškai aktyvus organas, taip pat susiję su insulino jautrumu. Jis siejamas su uždegimo, endotelio disfunkcijos procesais, hipertenzija ir aterogeneze, vykstant įvairių adipocitokinų (leptino, adiponektino, plazminogeno aktyvatoriaus 1, tumoro nekrozės faktoriaus alfa, interleukino 6, rezistino) moderacijai. AH ir kartu centrinio tipo nutukimas susiję su simpatinės nervų sistemos hiperaktyvacija.
Gydant metaboliniu sindromu sergančių ligonių AH svarbu keisti gyvenseną: riboti natrio, alkoholio vartojimą ir kalorijų kiekį, mesti rūkyti, mažinti svorį, didinti fizinį aktyvumą. Daugeliu atvejų šių priemonių nepakanka, todėl tenka skirti ir gydymą vaistais, ypač ligoniams, sergantiems 2 tipo cukriniu diabetu. Naudingiausia vaistų grupė šiems ligoniams – RAAS sistemos blokatoriai: angiotenziną konvertuojančio fermento inhibitoriai ir angiotenzino II receptorių blokatoriai. Svarbus ir gydymas antilipidiniais vaistais.
Metabolinio sindromo ir arterinės hipertenzijos paplitimas
Dabar pasaulyje AH yra dažna būklė, susijusi su širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis bei lemianti padidėjusį mirštamumą ir mirtingumą. AH dažnai lieka nediagnozuota dėl nepakankamų profilaktikos programų, o vėlai nustačius organų taikinių pažaidą pasunkėja kitų ligų eiga bei komplikacijos. Nėra abejonių, kad AH susijusi su laboratoriniais ir antropometriniais žymenimis, būdingais 2 tipo cukriniam diabetui ir metaboliniam sindromui. AH nustatoma 85 proc. metaboliniu sindromu sergančių asmenų, kita vertus – šie ligoniai turi 5 kartus didesnę cukrinio diabeto ir 2 kartus didesnę AH išsivystymo riziką.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2014 Nr. 5