Vilma Pukelevičienė
Kauno apskrities Priklausomybės ligų centras
Per didelis alkoholio vartojimas būdingas daugeliui pasaulio šalių. Ypač aktuali ši problema Europoje, kur priklausomybė nuo alkoholio yra vienas labiausiai paplitusių centrinės nervų sistemos (CNS) sutrikimų. Tarp suaugusiųjų Europoje per pastaruosius metus sergančiųjų priklausomybe nuo alkoholio priskaičiuojama 14,6 milijonų. Lietuvoje priklausomų nuo alkoholio žmonių yra apie 128 tūkstančiai. Lietuvos statistikos departamento parengtais duomenimis, per metus mūsų šalyje vienas gyventojas išgeria vidutiniškai nuo 12 iki 14 litrų grynojo alkoholio (100 proc.). Palyginimui Vokietijoje vienas vartotojas vidutiniškai suvartoja 9,6 litrų grynojo alkoholio (pagal Frankfurter Rundshau 2013). Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, vien nuo alkoholio kasmet miršta ar žūsta vidutiniškai kas 25 žmogus. Statistika rodo, kad tik 5 proc. žmonių gali piktnaudžiavimą alkoholiu nutraukti patys, be specialistų pagalbos. Kitiems tai pereina į sunkesnį gėrimą su vis didėjančia degradacija. Žalingas ar nesaikingas alkoholio vartojimas yra susijęs su daugiau nei 60 rūšių ligų, traumų, tarp jų ir priklausomybe.
Ligų rizika didėja augant suvartojamo alkoholio kiekiui
Nesaikingai ar žalingai vartojamas alkoholis gali sukelti rimtų pasekmių tiek psichinei, tiek fizinei sveikatai. Todėl labai svarbu, kad gydytojas žinotų, kokią riziką susirgti turi suvartojamo alkoholio kiekis. Pagal alkoholio sukeliamą žalą galima išskirti į ūmią ir lėtinę žalą (1 lentelė).
Nesaikingas alkoholio vartojimas ypač paplitęs tarp asmenų, sergančių depresija, nerimo ar miego sutrikimais, negebančių susidoroti su stresinėmis situacijomis. Statistiniai duomenys byloja, kad:
- 26 proc. sergančiųjų depresija yra priklausomi nuo alkoholio;
- 28 proc. priklausomų nuo alkoholio asmenų serga ir depresija;
- 21 proc. sergančiųjų nerimo sutrikimais yra priklausomi nuo alkoholio;
- 37 proc. priklausomų nuo alkoholio asmenų serga ir nerimo sutrikimais;
- 36 proc. priklausomų nuo alkoholio vyrų ir net 61 proc. priklausomų nuo alkoholio moterų turi ir nerimo sutrikimų;
- 60 proc. priklausomų nuo alkoholio asmenų turi miego sutrikimų.
Iš somatinių ligų reikėtų pažymėti širdies ir kraujotakos ligas, padidėjusį kraujospūdį, kepenų sutrikimus, cukrinį diabetą, nutukimą ir kt.
Žalingo ar nesaikingo alkoholio vartojimo atpažinimas
Šiandien Lietuvoje pagal galiojančią tvarką bendrosios praktikos ar šeimos gydytojas gali įtarti, kad žmogus serga priklausomybe nuo alkoholio ir privalo siųsti tokį pacientą pas psichiatrą ar priklausomybės ligų specialistą. Tačiau ar kiekvienas gydytojas bando išsiaiškinti, ar jo pacientas, kuris kreipėsi dėl kitos priežasties, turi problemų ir dėl alkoholio vartojimo? Kokios priežastys trukdo tai išsiaiškinti? Paklausti apie paciento alkoholio vartojimo įpročius kartais būna sudėtinga net ir labai geram specialistui.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2014 Nr. 5