Pirmą kartą savanoriams dirbtinai sukelti Tourette sindromo simptomai, kuriais remiantis galima geriau suprasti ir ieškoti ligos gydymo būdų.
Vokietijoje mokslininkė Jeniffer Finis iš Diuseldorfo Heinricho Heinės universiteto kartu su bendraautoriais samprotavo, kad Tourette sindromo tikai, vadinami echofenomenu, yra kitų judesių mėgdžiojimas esant per dideliam motorinės žievės stimuliavimui.
Tyrėjai naudojo neinvazinį – kartotinio transkranijinio magnetinio rezonanso (angl. rTMS – repetitive transcranial magnetic stimulation) – tyrimo būdą, kada galvos odą veikia trumpi, stiprūs magnetiniai impulsai. Keičiant rTMS dažnį, motorinė žievė aktyvinama arba slopinama.
Trisdešimt savanorių pusę minutės iki rTMS ir po jo stebėjo vaizdus, kuriuose atliekami spontaniniai judesiai. Tie, kurių smegenys buvo smarkiau stimuliuojamos, imitavo judesius, matytus vaizdajuostėje, lyginant su tais, kurių motorinė žievė buvo slopinama.
„Sutinku, tai galėtų paaiškinti būklę, – teigė Marcelis Brassas iš Ghent universiteto Belgijoje, kuris studijuoja echofenomeną. – Kita vertus, motorinės žievės stimuliacija priklauso ir vidiniams kontrolės mechanizmams. Taigi, veikiant šią sritį, galima savanoriams išprovokuoti sindromą.“
Dabar mokslininkai planuoja tyrimą, kuriame mėgins išaiškinti, ar rTMS padėtų sumažinti Tourette sindromo simptomus.
Mattias Wittforthas iš Hannover medicinos mokyklos Vokietijoje sako, kad rezultatai yra labai svarbus žingsnis suprasti tokį sudėtingą sindromą. Tačiau skatina atsakingai vertinti tyrimo išvadas, nes magnetiniai impulsai dėl techninių galimybių nebuvo nukreipti visiems tiriamiesiems į tas pačias smegenų sritis. „Mes negalime būti tikri, kad visiems tiriamiesiems stimuliuota ta pati smegenų sritis. Be to, iš trisdešimties tiriamųjų tik septyni vyrai, o Tourette sindromas labiau būdingas vyrams.“
Journal reference: Cortex, 2013 doi.org/jmj