Manoma, jog, trūkstant deguonies, navikas turėtų trauktis, tačiau daugybė tyrimų įrodė atvirkščiai – hipoksija skatina agresyvesnį augimą, todėl ir prognozė blogesnė. Nvikinės ląstelės, ieškodamos deguonies šaltinio, dar sparčiau plinta.
Pavyzdžiui, hipoksinis šlapimo pūslės vėžys linkęs metastazuoti į plaučius, tada prognozė ženkliai pablogėja.
Kolorado universiteto vėžio centro tyrime detaliai aptariamas mechanizmas, kaip hipoksijos sąlygomis navikinis audinys plinta agresyviau, bei siūlomi galimi krūties, kiaušidžių, kolorektalinio, prostatos, šlapimo pūslės ir kitų organų vėžio gydymo būdai.
„Žinome, kad baltymas HIF-1a yra daug stipriau ekspresuojamas hipoksinių tumorų. Taip pat ne naujiena, kad dažno naviko žymuo – CD24. Tyrime paaiškėjo, kad trūkstant deguonies daugėja HIF-1a baltymo, dėl kurio didėja CD24 ekspresija ir agresyvumas bei spartėja metastazavimas“, – teigė autorius Danas Theodorescusas. Ne tik greitas augimas, bet ir atsparumas chemoterapijai susijęs su CD24.
„Įsivaizduokite, galime nusitaikyti į CD24, – samprotavo mokslininkas, – arba sustabdant CD24 ekspresiją ląstelėse, arba sunaikinant baltymą turinčias ląsteles. Tikėtina, kad sustabdysim agresyviausius navikus.“
Cancer Research, 2012; DOI: 10.1158/0008-5472.CAN-11-3666