Praėjusią savaitę Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) vykusiame Privalomojo sveikatos draudimo tarybos (PSDT) posėdyje svarstyta daug šalies medikų bendruomenei aktualių klausimų bei pritarta sveikatos priežiūros paslaugų, apmokamų iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto, perskaičiuotų bazinių kainų projektams pagal Lietuvos banko nustatytą litų į eurus keitimo kursą. Sveikatos priežiūros paslaugų kainos eurais bus skelbiamos Valstybinės ligonių kasos prie SAM interneto svetainėje. O kokios naujovės laukia sveikatos priežiūros specialistų? Trys klausimai PSDT pirmininkui, sveikatos apsaugos viceministrui Gediminui Černiauskui.
Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdyje daug diskutuota dėl naujų ambulatorinės sveikatos priežiūros skatinamųjų paslaugų, galiausiai tam pritarta. Kokios tai paslaugos ir kuo jos naudingos tiek sveikatos priežiūros specialistams, tiek gyventojams, tiek Lietuvos sveikatos sistemai apskritai?
Pastaraisiais metais medikų apmokėjimo už darbą sistema yra nuolat tobulinama, taip skatinant medikus teikti daugiau ir įvairesnių aukštos kokybės sveikatos priežiūros paslaugų. Pavyzdžiui, odontologijos paslaugos. Privalomojo sveikatos draudimo tarybos nuomone, papildomas mokėjimas odontologui už vaiko burnos sveikatos ištyrimą ir jo dantų sugydymą turėtų paskatinti specialistą ne tik formaliai priimti pacientą, bet ir suteikti aukštos kokybės sveikatos priežiūros paslaugas. Šiandien yra tokia situacija, kad odontologui mokama už vaikų, kuriuos jis aptarnauja, skaičių. Dalis odontologų darbą atlieka nepriekaištingai, bet dalis kartais ima ir patinginiauja: pacientą priima ir gydo atmestinai, nepaaiškina apie dantų ligų profilaktiką ir panašiai. O juk dantų priežiūra, profilaktikos priemonės yra neatsiejamos nuo vaiko dantų būklės, tiesiogiai su tuo susijusios! Kad odontologui už suteiktas paslaugas būtų sumokėta papildomai, jis turės pateikti statistiką – kokiam vaikų skaičiui sugydė visus dantis. Papildomai numatyta skatinti ir gydytojus psichiatrus bei psichikos sveikatos slaugytojus už vizitus į psichikos negalią turinčių asmenų, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros poreikis, namus. Taip pat bus skatinami ir šeimos gydytojai už tuberkulino mėginio atlikimą 7 metų ir rizikos grupėms priklausantiems vaikams. Visų skatinamųjų paslaugų tikslas yra vienas – kad Lietuvos gyventojai sveikatos rodikliai jei ne pasivytų, tai bent artėtų prie Europos Sąjungos šalyse pasiekto vidurkio. Antai pagal tuberkuliozės paplitimo situaciją Lietuva velkasi uodegoje, ne ką geresnė padėtis ir kalbant apie vaikų dantų sveikatą. Todėl yra siekis, kad bent pamažu šiais rodikliai artėtume prie ES vidurkio. Kitaip sakant, nustatydama skatinamąsias paslaugas valstybė sveikatos priežiūros specialistus informuoja, kokios paslaugos yra ypatingai svarbios, kurias reikia teikti prioriteto tvarka.
Ar daug lėšų numatyta tokioms paslaugoms papildomai apmokėti, tai yra medikams papildomai skatinti? O gal būtų pakakę vien padidinti balo vertę?
Pinigų suma, numatyta skatinamosioms paslaugoms apmokėti, nėra didelė, mažiau nei vienas milijonas litų, tačiau , mano nuomone, tokio pobūdžio priemonės yra tikrai veiksmingos ir efektyvios, nes jos yra nukreiptos į tuos darbus, kurių kai kurie medikai iki šiol neatlikdavo. Kai padidinamas balas, specialisto pajamos išauga, tuo medikai, aišku, patenkinti, bet tai nėra tiesioginė paskata jiems dirbti intensyviau. Nesakau, kad visiems sveikatos priežiūros specialistams trūksta atsakomybės, bet yra medikų, kurie, kaip sakoma, dirba atsipūtę, per daug atsipalaidavę. Todėl ir balas keliamas, ir dar finansuojama papildomai, kad didėtų bendras prioritetinių sveikatos priežiūros paslaugų teikimo aktyvumas.
Ar nebijote, kad laikui bėgant kai kurie sveikatos priežiūros specialistai pradės gudrauti – teiks paslaugas, už kurias numatytas papildomas atlygis, o mažiau dėmesio likusioms, vadinamosioms neprioritetinėms paslaugoms?
Pasaulinė praktika yra tokia: apie 30 – 40 proc. šeimos gydytojų atlyginimo mokama už darbo rezultatus ir apie 60 proc. – už aptarnaujamų gyventojų skaičių. Lietuvoje šiandien yra kitaip: apie 25 proc. atlyginimo sumokama už darbo rezultatus ir 75 proc. – už aptarnaujamų gyventojų skaičių.Dėl to po truputį yra didinamas mokėjimo už darbo rezultatus lyginamasis svoris. Apie tai taryboje plačiai diskutavome, ir rugpjūčio 25 dieną sveikatos apsaugos ministrė patvirtino darbo grupę kuri skatinamųjų paslaugų sarašą toliau rengs ir pildys. Kai tik turėsime daugiau pinigų, skatinamąsias priemones taikysime dar plačiau. Be abejo, kiekvieną kartą reikės su specialistais aktyviai diskutuoti, kad patvirtintos naujos skatinamosios priemonės būtų tikrai naudingos, efektyvios. Na, o medikai turėtų savaime suvokti, kad to, kas į šių priemonių sąrašą neįtraukta, ir daryti nebūtina. Iš tiesų, tokia baimė išlieka, todėl ir sakau, kad dirbtinai skatinamųjų priemonių sąrašo ilginti negalima. kad gydytojams po to nekiltų noras teikti tik tokias paslaugas, už kurias mokama papildomai.
emedicina.lt inf.
Nuotraukoje – sveikatos apsaugos viceministras, PSDT pirmininkas Gediminas Černiauskas