DNR „čiuptuvai“ padės aptikti leukemijos atkrytį

Vėžio ląstelės gali išvengti organizmo gynybos, bet ar išvengtų DNR „čiuptuvų“ – kitas klausimas. Medūza įkvėpė sukurti įrenginį, kuris gali padėti lengviau diagnozuoti ankstyvos stadijos vėžį. Sergant leukemija, svarbu kuo anksčiau nustatyti naviko atkrytį. Ištirti imamas įprastas kraujo mėginys, kuris mažuose įrenginio kanaluose aptinka piktybines ląsteles.

Tai tinka tada, jei kraujo srovė teka labai lėtai, kad visos vėžio ląstelės būtų pastebėtos kanaluose, kurių sienelėse yra prilipdančių specialių medžiagų. Tyrimui reikia daug laiko, taip pat gali pasitaikyti klaidų atpažįstant navikines ląsteles ankstyvosios vėžio stadijos, kai jų yra itin mažai.

Taigi Jeffris Karpis iš Brigamo ir moterų ligoninės Masačusetse su Weianu Zhao ir Rohitu Karniku iš Irvino universiteto sukūrė geresnį metodą. „Manėme, kad tai būtų naudinga, jei galėtume imituoti medūzas kaip funkcionalius mikro prietaisus, turinčius ilgus čiuptuvus“, – sakė J. Karpis.

Čiuptuvai iš tikrųjų yra užkoduota DNR, atitinkanti leukemijos ląstelių paviršiaus fermentą. Mokslininkai nustatė, kad vidutiniškai 50 proc. ląstelių įstringa prietaise, palyginti su 10 proc., naudojant įprastas sistemas.

Vėžio ląstelės taip pat gali būti aptinkamos ant čiuptuvų daug greičiau nei kitais nustatymo metodais.

„Man patinka mintis naudoti ilgas ir lanksčias struktūras, panardintas į ląstelių srautą“, – sakė Mehmetas Toneris iš Harvardo medicinos mokyklos, kuris nedalyvavo tyrime. Jis pažymi, kad bandymai buvo atlikti parinkus idealias sąlygas, todėl reikia daug daugiau darbo, siekiant optimizuoti sistemą.

„Tai tik pirmoji demonstracija, – sakė R. Karnikas. – Dar nenustatėme optimalaus „čiuptuvėlio“ ilgio, galbūt ilgainiui bus atskleistos geresnės savybės.“

PNAS, DOI: 10.1073/pnas.1211234109