SEIMO SVEIKATOS REIKALŲ KOMITETE SVARSTYTI ŠALIES GYDYMO ĮSTAIGOMS ITIN AKTUALŪS KLAUSIMAI

Praėjusiame Seimo Sveikatos reikalų komiteto posėdyje buvo svarstyta daug šiandien ypač aktualių klausimų. Tai ir kitų metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas, ir kai kurių Sveikatos draudimo įstatymo straipsnių pakeitimo projektas, Sveikatos sistemos įstatymo straipsnių pakeitimo ir papildymo projektas, taip pat – sprendimo priėmimas dėl planuojamų pokyčių visuomenės sveikatos priežiūrą vykdančių institucijų sistemoje ir kt. Trys klausimai Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkei Dangutei Mikutienei.

Sveikatos reikalų komitetas, vykdydamas parlamentinę kontrolę, pateikė siūlymus dėl sveikatos apsaugos srities ūkio subjektų veiklos priežiūrą vykdančių institucijų reorganizavimo, kuris buvo patvirtintas šių metų rugsėjo 29 dieną LRV Strateginio komiteto posėdžio sprendimu ir dėl kurio SAM, vykdydama šio sprendimo nuostatas, lapkričio 12 dieną pateikė Vyriausybei informaciją apie sveikatos apsaugos srities ūkio subjektų veiklos priežiūrą atliekančių institucijų veiklos numatomo pertvarkymo įgyvendinimą. Ką šiuo klausimu nusprendė Sveikatos reikalų komitetas?

Susipažinęs su Sveikatos apsaugos ministerijos pateikta informacija, Sveikatos reikalų komitetas nusprendė, pirma, nepritarti dešimties visuomenės sveikatos centrų apskrityse sujungimui į Valstybinę epidemiologinės priežiūros tarnybą, nes, jungiant įstaigas tokiu būdu, nebūtų užtikrintas mažiausių sąnaudų principo įgyvendinimas; buvo pasiūlyta Lietuvos Respublikos Vyriausybei parengti ir pateikti Seimui teisės aktų, reglamentuojančių visuomenės sveikatos centrų apskrityse prijungimo filialų teisėmis prie Vilniaus visuomenės sveikatos centro, projektus; antra – nepritarta Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos sujungimui, nes šios įstaigos vykdo ūkio subjektų priežiūros veiklą skirtingose sveikatos sistemos srityse, t. y. nedubliuoja funkcijų, nes prižiūri skirtingas ūkio subjektų grupes; trečia – pasiūlyta Vyriausybei nesiaurinti Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento vykdomų tabako ir alkoholio kontrolės funkcijų ir neperduoti jų kitoms ūkio subjektų veiklos priežiūrą atliekančioms institucijoms. Ir ketvirta – pritarti Ekstremalių sveikatai situacijų centro nuostatų tikslinimui, atsisakant asmens ir visuomenės sveikatos priežiūros įstaigų pasirengimo veiklai ekstremaliųjų situacijų atvejais kontrolės ir pavojingų objektų priežiūros funkcijų.

Komiteto posėdyje buvo svarstomas 2015 metų Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rodiklių patvirtinimo įstatymo projektas. Į svarstymą buvo kviečiama Finansų ministerijos vadovybė, bet niekas neatvyko…

Sveikatos reikalų komiteto nariai išreiškė nepasitenkinimą dėl Finansų ministerijos vadovybės nedalyvavimo komiteto posėdžiuose, kai yra sprendžiami svarbūs ir aktualūs sveikatos sektoriaus finansavimo klausimai. Nutarėme kreiptis į Vyriausybę, prašydami įpareigoti finansų ministrą dalyvauti komiteto posėdžiuose ar deleguoti į juos viceministrą. Beje, tai ne pirmas kartas, kai Finansų ministerijos vadovybė yra kviečiama, tačiau nedalyvauja svarbių sveikatos sektoriaus finansavimo klausimų svarstymuose.

Sveikatos reikalų komitetas taip pat nusprendė kreiptis į Vyriausybę ir dėl PSDF biudžeto rezervo lėšų skyrimo asmens sveikatos priežiūros paslaugų išlaidoms apmokėti. Ką konkrečiai komitetas pasiūlė?

Komitetas pasiūlė Vyriausybei pritarti Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto rezervo lėšų – 100 mln. litų – skyrimui 2014 m. asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo išlaidoms apmokėti. Beje, Lietuvos gydytojų vadovų sąjungos duomenimis, didesnė dalis gydymo įstaigų šiuos metus baigs nuostolingai. Todėl siekiant nebloginti gydymo įstaigų finansinės padėties, užtikrinti savalaikį darbo užmokesčio mokėjimą šiose įstaigose dirbantiems asmenims, mažinti kreditorinius įsiskolinimus, būtina kuo skubiau spręsti sveikatos sektoriaus finansavimo problemas, panaudojant PSDF biudžeto rezerve sukauptas lėšas. Komiteto nariai pažymėjo, kad finansinės galimybės šiai problemai spręsti yra – numatoma, kad 2015 metais PSDF biudžeto rezervas sudarys 352 mln. litų.

emedicina.lt inf.

Nuotraukoje – Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Dangutė Mikutienė