Asmenų siuntimo į NDNT tvarka, pagrindiniai reikalavimai ir dažniausiai pasitaikančios klaidos

Violeta Bogdanavičienė,

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybos Panevėžio teritorinio skyriaus vedėja

Vienas iš atliekamų šeimos gydytojų ir kitų pareigybių gydytojų darbų yra asmens nukreipimas į Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnybą (NDNT), esant atitinkamoms indikacijoms. Informacija apie asmenų siuntimo tvarką ir visi reikalavimai yra išdėstyti NDNT internetiniame puslapyje. Kadangi reikalavimai ir siuntimo tvarka bei taikomi kriterijai kinta, priimami nauji įstatymai ir potvarkiai, gydytojai ne visada spėja sekti naujoves.

NDNT darbuotojai stengiasi supažindinti juos su pasikeitusiais reikalavimais susitikimų metu, kurie rengiami atskiruose regionuose bent kartą per metus ar dažniau. Šiame straipsnyje trumpai supažindinama su dabar galiojančia asmenų siuntimo į NDNT tvarka ir dažniausiai pasitaikančiomis klaidomis.

 

NDNT atliekamos funkcijos

Neįgalumo ir darbingumo nustatymo tarnyba (NDNT) prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (toliau NDNT) atlieka šias funkcijas:

1) Nustato darbingumo lygį ir spec. poreikius darbingo amžiaus asmenims.

2) Nustato neįgalumo lygį ir spec. poreikius vaikams iki 18 m. amžiaus.

3) Nustato spec. poreikius pensinio amžiaus asmenims.

 

Teisė į darbingumo lygio nustatymą

Teisę į darbingumo lygio nustatymą turi Lietuvos Respublikos piliečiai, taip pat kitų valstybių piliečiai ir asmenys be pilietybės, nustatyta tvarka deklaravę nuolatinę gyvenamąją vietą LR, taip pat asmenys, gyvenantys užsienyje, jei dėl to kreipiasi pensiją ar išmoką skirianti ir mokanti institucija su motyvuotu prašymu.

 

Dokumentų ruošimo eilės tvarka

Asmuo arba jo atstovas kreipiasi į asmens sveikatos priežiūros įstaigos jį gydantį gydytoją ir pateikia laisvos formos prašymą dėl siuntimo į NDNT. Gydantis gydytojas, nustatęs diagnozę ir, atsižvelgęs į tai, kad taikant gydymą ir reabilitacijos priemones išlieka organizmo funkcijos sutrikimų, trikdančių darbinę veiklą, paruošia šiuos dokumentus:

  1. Asmens prašymą dės siuntimo į NDNT darbingumo lygiui nustatyti (užpildo ir pateikia pats asmuo).

  2. Užpildytą nustatytos formos siuntimą.

  3. Medicininių tyrimų, konsultacijų, gydymo stacionare išrašų kopijas, patvirtintas siuntimą pildžiusio gydytojo asmens spaudu ir parašu.

    Jei asmens sveikatos būklė neatitinka patvirtintų bazinio darbingumo lygio kriterijų (paskutinis aprašas su pakeitimais Nr. A1-131/V-349 įsigaliojo nuo 2014-03-12 d.), jei nebaigtas asmens gydymas, nenustatyta aiški diagnozė, neišnaudotos visos medicininės reabilitacijos priemonės, gydantis gydytojas nurodytų dokumentų neteikia. Paruoštų dokumentų galiojimo terminas yra 60 dienų. Juos teritoriniam skyriui pateikia pats asmuo arba jo tėvai, sutuoktinis, pilnamečiai vaikai, globėjai ar jo įgalioti kiti asmenys. Jei dokumentai yra elektroninės formos, juos elektroniniu būdu pateikia asmenį gydantis gydytojas. Taip pat paruošti dokumentai gali būti siunčiami paštu pagal deklaruojamą gyvenamąją vietą priklausančiam NDNT teritoriniam skyriui.

     

    Asmens tapatybės patvirtinimas

    Kartu su gydytojo paruoštais dokumentais turi būti pateiktas asmens tapatybę patvirtinantis dokumentas: LR ar ES valstybės narės piliečio pasas arba asmens tapatybės kortelė, LR pasas arba leidimas nuolat gyventi LR, leidimas laikinai gyventi LR, išduotas LR teisės aktų nustatyta tvarka kaip užsieniečiui, ketinančiam dirbti aukštos profesinės kvalifikacijos reikalingą darbą.

    Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2014 Nr. 7