Hipertenzija vyresniame amžiuje: gydymas – būtinas

Antihipertenzinė terapija vyresniame amžiuje yra labai naudinga, nes patikimai sumažina širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų, insulto ir mirties riziką. Remiantis tyrimo rezultatais, padaryta išvada, kad visiems vyresniems nei 65 metų asmenims, sergantiems hipertenzija, turėtų būti skiriamas medikamentinis antihipertenzinis gydymas.

Pasak dr. M. Ostrowskio, pastaraisiais dešimtmečiais atlikti moksliniai tyrimai akivaizdžiai parodė, kad hipertenzijos gydymas patikimai sumažina vyresnių nei 65 metų asmenų, sergančių arterine hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų dažnumą. Tačiau šie tyrimai neatsakė į vieną labai svarbų klausimą: koks turėtų būti tikslinis siektinas kraujospūdis gydant šios amžiaus grupės pacientus. Be to, ekspertai iki šiol neturi vieningos nuomonės, ar sistolinio kraujospūdžio sumažinimas žemiau 140 mm Hg vyresniems nei 65 metų asmenims yra naudingas ir saugus.

Dr. M. Ostrowskis ir bendr. atliko mokslinių tyrimų analizę, norėdami nustatyti, kokią įtaką antihipertenzinis gydymas turėjo vyresnių nei 65 metų pacientų kraujospūdžiui, širdies ir kraujagyslių ligų baigtims ir mirštamumui. Autoriai taip pat analizavo antihipertenzinio gydymo vyresniame amžiuje saugumą.

Išanalizuoti mokslinių tyrimų, atliktų 1966–2000 metais, rezultatai (Scopus, PubMed, Web of Science, Cochrane Central Register duomenų bazės): 11 atsitiktinių imčių tyrimų, kuriuose dalyvavo 40 325 pacientai, sergantys arterine hipertenzija. Vieni jų buvo gydomi antihipertenziniais vaistais, kiti gavo placebą.

Atsitiktinių imčių tyrimų analizė įrodė, kad antihipertenzinė terapija:

  • veiksmingai sumažino vyresnių nei 65 metų pacientų sistolinį ir diastolinį kraujospūdį (atitinkamai – vidutiniškai 12,43 ir – 5,06 mm Hg);
  • mirčių nuo visų priežasčių dažnumą sumažino 13 proc.;
  • staigiosios mirties riziką sumažino 18 proc.;
  • širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų dažnumą sumažino 21 proc.;
  • insulto dažnumą sumažino 30 proc., o mirtino insulto – 39 proc.

Antihipertenzinis gydymas neturėjo patikimos įtakos vyresnių nei 65 metų amžiaus asmenų hospitalizacijos dėl krūtinės anginos dažnumui ir širdies nepakankamumo rizikai. Antihipertenzinė terapija taip pat patikimai sumažino vyresnio amžiaus žmonių griuvimų riziką.

Pasak dr. M. Ostrowskio, antihipertenzinės terapijos nauda vyresnio amžiaus asmenims nekelia abejonių, ji patikimai sumažina širdies ir kraujagyslių ligų komplikacijų, insulto ir mirties riziką. Apie antihipertenzinio gydymo naudą turėtų būti informuoti visi pacientai. Siektinas tikslinis kraujospūdžio lygis turėtų būti individualus, priklausomas nuo toleravimo ir kitų aplinkybių.

www.escardio.org, 2014 m. rugsėjis