Gera metabolinė cukrinio diabeto kontrolė: galimybė gydyti be hipoglikemijos

Lapkričio 21–22 d. Palangoje Pasaulinės cukrinio diabeto (CD) dienos proga surengta jau tradicine tapusi mokslinė praktinė konferencija „Diabeto mokymas“, kurią organizavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Endokrinologijos institutas, Endokrinologijos klinika ir Lietuvos endokrinologų draugija. Dalyvauti konferencijoje buvo pakviesta žmonių, nuo kurių veiklos ir sprendimų priklauso CD sergančių asmenų gyvenimas ir sveikatos priežiūra Lietuvoje, t. y. gydymo prieinamumas, socialinis aprūpinimas, materialinė, psichologinė ir teisinė pagalba. Į mokymus susirinko Sveikatos apsaugos ministerijos, Valstybinės ligonių kasos, Lietuvos diabeto asociacijos atstovai, žymūs šalies ir užsienio CD specialistai, mokslininkai ir gydytojai praktikai, specialiai parengtos CD mokytojos – slaugytojos, vaistus CD gydyti kuriančių ir gaminančių farmacijos kompanijų darbuotojai.

Cukrinio diabeto epidemija neslūgsta

Pasaulio sveikatos organizacijos iniciatyva Pasaulinė CD diena kasmet lapkričio 14-ąją minima nuo 1991 metų. PSO iniciatyvos tikslas – atkreipti pasaulio bendruomenės, valstybių, politikų ir sveikatos priežiūros profesionalų dėmesį į globalinę CD epidemiją.

Oficialiais duomenimis, pasaulyje CD serga apie 380 mln. žmonių (apie 6 proc. 20–79 m. gyventojų), kita tiek potencialiai rizikuoja susirgti CD arba jau serga dar nediagnozuota slapta jo forma.

Dabar pasaulyje, ypač ekonomiškai turtingose šalyse, pastebimas spartus CD sergančių žmonių skaičiaus didėjimas. Kiekvienais metais ši sunki liga diagnozuojama daugiau kaip 7 mln. žmonių. Prognozuojama, kad apie 2035 m., o gal ir anksčiau, CD pasaulyje sirgs ne mažiau kaip 500 mln. žmonių. Lietuvoje CD diagnozuotas beveik 200 tūkst. gyventojų. Pasaulyje kas 10 sekundžių CD suserga du žmonės, o miršta nuo jo vienas žmogus (beveik 4 mln. per metus).

Nepalankios CD plitimo tendencijos siejamos su nesveika gyvensena ir mityba, augančiu nutukusių žmonių skaičiumi, stresu, didėjančiu aplinkos užterštumu ir daugeliu kitų veiksnių.

Mokosi valdyti ligą

Cukrinis diabetas – klastinga liga. Dažniausiai pasitaikanti (90–95 proc.) ligos forma yra 2 tipo CD, ilgą laiką jis nepasireiškia jokiais simptomais ir diagnozuojama atsitiktinai (tiriant gliukozės kiekį kraujyje) arba jau atsiradus sunkių komplikacijų: širdies, kraujagyslių, inkstų, akių pažeidimų, kurie būna negrįžtami, mažina darbingumą, sukelia neįgalumą, net luošumą. CD yra dažniausia netrauminės kojų amputacijos, aklumo, galutinės stadijos inkstų nepakankamumo, gydomo dializėmis, priežastis.

Ankstyva CD diagnostika, slaptomis ligos formomis sergančių asmenų atranka, laiku pradėtas veiksmingas gydymas ir reabilitacija – tiesiausias kelias suvaldyti CD epidemiją ir palengvinti jos pasekmes. Šiam tikslui skirti ir kasmetiniai endokrinologų rengiami CD mokymai.

2014 m. Pasaulinė CD diena pradeda trejų metų PSO kampaniją, kurios tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į sveikos gyvensenos ir mitybos svarbą CD profilaktikai, taip pat jau CD sergančių žmonių gyvenimo kokybei, ligos eigai ir komplikacijų. Skandinavijos ir kitų pažangių šalių patirtis rodo, kad tinkamai organizavus ankstyvą CD išsiaiškinimą ir užtikrinus efektyvų gydymą, įskaitant dietinį (ir skiriant tiems tikslams reikiamą finansavimą), CD sergančių žmonių gyvenimą galima padaryti ilgą ir visavertį kaip sveikųjų. Siekti šių tikslų padeda ir CD mokymai.

Šiemet CD mokymuose kalbėta aktualiomis diabetologijos temomis: apie visame pasaulyje dažnėjančio CD priežastis, ankstyvą diagnostiką, profilaktikos galimybes, sergančių CD mitybą ir gydymo naujoves. Konferencijoje pranešimus rengė ar skaitė Lietuvos ir užsienio šalių lektoriai, CD tyrinėtojai, mokslininkai ir gydytojai praktikai. CD gydymo patirtimi pasidalijo užsienio, pirmiausia Skandinavijos, kuri tradiciškai garsėja gerais CD kontrolės rodikliais, specialistai. Apie CD mokymo svarbą metabolinei ligos kontrolei, iššūkius medikams ir pacientams kalbėjo Mette Due-Christensen iš Danijos Steno CD centro ir Montserrat Castellsaque Perolini iš Ženevos (Šveicarija). Helsinkio universiteto Diabeto klinikos gydytojo dr. Markku Saraheimo pranešimas buvo skirtas gydymo insulinu, kurio efektyvumas šiuo metu netenkina nei pacientų, nei jų gydytojų, optimizavimui ir perspektyvioms naujovėms, pirmiausia, insulino pompų naudojimui.

Aptarti ir subtilios įtakos CD ligonių gyvenimo kokybei turinčios dvasinės, psichologinės ir seksualinės sveikatos reikalai. Pristatytas sveikų ir 1 tipo CD sergančių vyrų seksualinės funkcijos tyrimas, atliktas naudojant standartizuotą Europos vyrų senėjimo studijos seksualinių funkcijų klausimyną. Diabeto mokymo organizacinius reikalus aptarė prof. Antanas Norkus.

Didelį auditorijos susidomėjimą sukėlė svečio iš Suomijos dr. Markku Saraheimo pranešimas apie fiziologinę pakaitinę insulino terapiją ir insulino pompos, mėgdžiojančios artimą natūraliai kasos funkciją, panaudojimą CD gydyti.

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 10, 2014