Raimonda Piškinienė
LSMU MA Akių ligų klinika
Blefarospazmas yra lėtinis, abipusis, forsuotas, nevalingas vokų užsimerkimas. Tai įvairiai progresuojanti neurologinė būklė. Su ja susijusi vadinamoji vokų apraksija, būklė, kai žmogus, turintis normalius vokus, negali jų atmerkti. Botulino toksino, raumenis paralyžiuojančio agento, atradimas leido daug pasiekti, gydant blefarospazmą, tačiau yra gana nemažai atvejų, kai minėtas preparatas neefektyvus ar mažai efektyvus.
To priežastis – jau minėta vokų apraksija, kurią gydyti rekomenduojama chirurgiškai. Straipsnyje pateikiamas sėkmingo chirurginio blefarospazmo gydymo atvejis.
Įvadas
Blefarospazmas yra lėtinis, abipusis, forsuotas , nevalingas vokų užsimerkimas. Tai įvairiai progresuojanti neurologinė disfunkcija smegenų motorikos kontrolės centre. Neteisingas CNS neuronų dirginimas sukelia nevalingus raumenų susitraukimus. Į procesą įtraukti 5-as ir 7-as galviniai nervai. Apie gerybinio esencialinio blefarospazmo (GEB) priežastis kol kas žinoma nedaug [1, 2, 8]. Gydomas jis botulino toksino A (Botox) injekcijomis. Botox – tai raumenis paralyžiuojantis agentas, išskirtas iš Clostridium botulinum bakterijos, leidęs daug pasiekti gydant blefarospazmą [3, 4, 5, 9, 10]. Tačiau yra atvejų, kai BOTOX yra neefektyvus ar mažai efektyvus. Viena šios „nesėkmės“ priežasčių yra vokų apraksija – būklė, kai žmogus, turintis normalius vokus, negali jų atmerkti ir dažniausiai ji susijusi su blefarospazmu, nes vokus užmerkiantys raumenys nevisiškai atsipalaiduoja ir viršutinį voką keliantis raumuo negali adekvačiai funkcionuoti [6, 7].
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos oftalmologija“ 2014 Nr. 3