Rinitas – kvėpavimo takų sistemos liga, pasireiškianti nosies gleivinės uždegimu: padidėjusi sekrecija, sutrikusi nosies apsauginė ir oro drėkinimo, šildymo ir pralaidumo funkcija („užgulusi“ nosis). Ši liga yra viena dažniausių priežasčių įvairiose amžiaus grupėse, dėl kurios pacientai kreipiasi į gydytojus. Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) rinitu sergantys pacientai į gydytojus kreipiasi apie 16 milijonų kartų per metus. JAV įvairaus amžiaus grupių pacientų rinito gydymo išlaidos siekia 2,4 milijardo JAV dolerių per metus.
Dažniausiai rinitu serga vaikai – nuo gimimo iki penkerių metų, o pikas būna 2–5 m., kai vaikai pradeda lankyti ikimokyklines įstaigas ir kontaktuoti su plintančiais virusais. Darželio ir kitų ikimokyklinių įstaigų lankymas reikšmingai didina riziką susirgti rinitu. Taip pat padidėja rinito komplikacijų ir ateityje galimų plaučių ligų rizika [2].
Mokyklinio amžiaus vaikai taip pat yra didesnės rizikos grupėje, nors imuninė sistema gana brandi, bet dažnas kontaktas su įvairiais galimais užkrato šaltiniais didina tikimybę susirgti rinitu: mokykla, įvairūs būreliai ir kiti panašūs susibūrimai yra tos vietos, kuriose silpnesnio nei suaugusiųjų imuniteto vaikas gali lengviau užsikrėsti infekcija [1, 2].
Simptomai
Dėl sukelto uždegimo gleivinė paburksta ir pradeda gaminti gausiai tekantį sekretą. Atsiranda užsikimšusios nosies jausmas, padažnėja čiaudulys. Sekretas iš pradžių būna vandeningas ir bespalvis, vėliau laipsniškai darosi klampus ir gelsvai žalsvas. Temperatūra dažniausiai neaukšta, bet kūdikiams ir vaikams gali pakilti iki 38° C. Simptomai tęsiasi nuo 2 iki 14 dienų, bet du trečdaliai ligonių pasveiksta per savaitę. Jei liga trunka ilgiau kaip dvi savaites, reikia įtarti alerginį procesą.
Suaugusiųjų ir vyresnio amžiaus vaikų sloga yra toleruojama lengviau, jie greičiau pasveiksta, o kūdikių ir mažų vaikų sloga yra sunki liga. Sloguojantiems kūdikiams kūno temperatūra dažnai gali pakilti net iki 40 laipsnių, dėl to gali prasidėti traukuliai. Taip pat kūdikiai negali normaliai žįsti, kadangi neįstengia kvėpuoti pro nosį ir, mėgindami įkvėpti pro burną, lieka alkani. Įtakos turi ir vaikų nosies anatomijos ypatumai: tai viena pagrindinių priežasčių, dėl kurių kūdikiams sloga gali komplikuotis vidurinės ausies uždegimu. Norint išvengti šių komplikacijų, sloguojantį kūdikį ar mažą vaiką būtina vesti pas gydytoją.
Diferencinė diagnostika
Svarbu tiksliai diferencijuoti rinitus: alerginės ar nealerginės kilmės, ar mišrus. Tiksli diagnozė padeda skirti adekvatų gydymą ir pasiekti veiksmingą ligos kontrolę [3]. Alerginį rinitą dažniausiai sukelia žolių ir medžių žiedadulkės, kurių gausu pavasarį, taip pat pelėsiai, gyvūnų plaukai, dulkių erkės, maistas ir įvairios lakiosios medžiagos. Alerginis rinitas gali būti sezoninis (t. y. pasireiškiantis tik tam tikru metų laiku) ir nesezoninis. Alerginiam rinitui būdinga triada: čiaudulys, nosies užgulimas, sekreto tekėjimas iš nosies. Nealerginį rinitą gali sukelti hormonų koncentracijų pakitimai, patologiniai nosies struktūros pokyčiai, vaistai. Vazomotorinis rinitas prasideda ankstyvoje vaikystėje ir atsiranda dėl labai jautrios įvairiems dirgikliams nosies gleivinės [4]. Kita nealerginių rinitų grupė – infekciniai rinitai.
Užsikrėtus virusu, rinito pasireiškimo inkubacinis periodas įvairus, pavyzdžiui, dažniausio sukėlėjo (rinovirusas) infekcijos inkubacinis periodas yra 10–12 val. po inokuliacijos, o liga dažniausiai prasideda gerklės skausmu, vėliau pasireiškia ir nosies užgulimas, kiti rinitui būdingi simptomai [5]. Taip pat pasireiškia čiaudulys ir kosulys. Vaikai dažnai karščiuoja. Gerklės skausmas praeina, o vandeningos nosies išskyros tirštėja – tai susiję su nosiaryklės mikrofloros pasikeitimu [6]. Pasveikstama maždaug po savaitės [7].
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2015 Nr. 1