Neuropatinis skausmas gali atsirasti esant nervo pažaidai ar ligai, paveikiančiai periferinę ar centrinę nervų sistemas. Apibrėžimai: centrinės somatosensorinės nervų sistemos pažeidimas ar ligos sąlygotas pažeidimas, gali sukelti centrinį neuropatinį skausmą; centrinis skausmas po insulto gali atsirasti įvykus galvos smegenų kraujotakos sutrikimui. Kitos dažnos centrinio neuropatinio skausmo priežastys: nugaros smegenų pažeidimas (įskaitant siringomieliją), išsėtinė sklerozė, trauminis pažeidimas.
Klinikinė išraiška
-
Centrinis skausmas gali būti savaiminis arba išprovokuotas dirgiklio, pasireikšti mechanine alodinija ir šalčio alodinija. Skausmas gali būti apibūdinamas šiais terminais: deginantis, duriantis, šaudantis, spaudžiantis ir skausmingai šaldantis.
-
Parestezijos ir disestezijos yra dažnos (pvz.: dilgčiojimas, adatėlių ir smeigtukų badymas, šalčio ir spaudimo pojūčiai).
-
Skausmo paplitimas gali varijuoti, apimti mažus ar didelius plotus, po insulto plisti pusėje kūno, po nugaros smegenų pažeidimo – apimti apatinę kūno dalį. Pacientams, sergantiems lateraliniu pailgųjų smegenų insultu, skausmas gali apimti vieną veido pusę ir priešingą pusę kūno arba galūnes, dažnas skausmas už akies. Pažeidus nugaros smegenis, neuropatinis skausmas yra skirstomas kaip skausmas pažeidimo „lygyje“, kai skausmas pažeidimo lygyje yra segmentinio pobūdžio, ir skausmas „žemiau lygio“, kuris yra jaučiamas žemiau pažaidos. Sergant išsėtine skleroze skausmas atitinka pažeidimo lokalizaciją galvos ar nugaros smegenyse.
-
Centrinio skausmo lokalizacija atitinka pažaidos vietą centrinėje nervų sistemoje.
-
Centrinis skausmas gali atsirasti iškart ligos pradžioje arba praėjus keliems mėnesiams nuo pažeidimo.
-
Kliniškai tiriant būdinga pakitę: jausmas duriant smeigtuku, sumažėjęs ar padidėjęs jautrumas lietimui ir šalčiui, gyvesni sausgyslių-antkaulio refleksai.
Plačiau apie tai skaitykite „Skausmo medicina“ 2014 Nr. 2 – 2015 Nr. 1