Aptarta Europos šalių patirtis dirbant lėtinių neinfekcinių ligų stebėjimo srityje

Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regiono biuras 2015 m. balandžio 20–22 d. Kaune organizavo CINDY politikos akademiją dėl integruotos lėtinių neinfekcinių ligų stebėsenos. Šių mokymų metu buvo aptarta valstybių narių patirtis dirbant lėtinių neinfekcinių ligų stebėjimo srityje. Buvo diskutuojama, ką būtina nuveikti ar keisti, kokius lėtinių neinfekcinių ligų paplitimo mažinimo tikslus ir indikatorius reikėtų nustatyti, norint efektyviau dirbti lėtinių neinfekcinių ligų stebėsenos srityje.

Akademijos metu buvo pristatomi pranešimai apie 13 šalių: Baltarusijos, Bulgarijos, Kroatijos, Gruzijos, Latvijos, Lietuvos, Moldovos, Montenegro, Lenkijos, Slovakijos, Ukrainos, Makedonijos ir Turkijos patirtį lėtinių neinfekcinių ligų stebėsenos srityje, diskutuota grupėse apie stebėsenos tikslų ir indikatorių nustatymą, atsižvelgiant į Sveikata 2020 ir Pasaulinio lėtinių neinfekcinių ligų monitoringo struktūrą. Tai pat integruotų rizikos veiksnių stebėsenos kūrimą ir stiprinimą bei duomenų pateikimą ir interpretavimą lėtinių neinfekcinių ligų prevencijai ir kontrolei.

Pasaulio sveikatos organizacijos atstovai savo pranešimuose akcentavo, kad yra svarbu turėti lėtinių neinfekcinių ligų mažinimo veiksmų planą, jame nustatyti siekiamus tikslus bei stebimus indikatorius išreikštus kiekybiškai. Planuojama, kad apie Pasaulio sveikatos organizacijos nustatytų indikatorių stebėseną informacija bus renkama kas 5 metus.

Situaciją Lietuvoje pristatė Sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos stiprinimo valdybos, Higienos instituto ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atstovai. Buvo pristatyti ilgalaikiai, vidutinės trukmės ir trumpalaikiai strateginiai dokumentai dėl lėtinių neinfekcinių ligų paplitimo mažinimo. Nagrinėta kokie lėtinių neinfekcinių ligų rizikos veiksnių tyrimai ir kokiais intervalais atliekami šalyje. Taip pat pristatyti planuojami savivaldybių visuomenės sveikatos stebėsenos rodikliai.

SAM pranešimas