Vėžys turi būti gydomas specializuotuose vėžio gydymo centruose

Šių metų gegužės viduryje įvyko tarptautinė virškinamojo trakto vėžio konferencija  „MAYO klinikos dienos Vilniuje“. Jau ketvirtą kartą vykstančiame renginyje du su puse šimto onkologų iš Baltijos šalių ir lektoriai iš viso pasaulio diskutavo apie skirtingus gydymo būdus bei dalinosi patirtimi.

„Džiugu, kad išaugęs Lietuvos gydytojų profesionalumas leidžia mums susitikti bendroje konferencijoje, ir kalbėtis bei diskutuoti apie visame pasaulyje aktualią virškinamojo trakto vėžio įveikimo problemą, – kalbėjo Nacionalinio vėžio instituto Onkochirurgijos centro vadovas prof. Narimantas Evaldas Samalavičius. – Norėdami sužinoti daugiau apie gydymo metodus, kurie taikomi žinomiausiose klinikose, pasikvietėme lektorius iš įvairių pasaulio kraštų, o į konferenciją, kurioje dalyvavo apie 250 klausytojų, buvo atvykę ir kolegos iš Latvijos ir Estijos.“     

Virškinamojo trakto navikai sudaro penktadalį visų naujų vėžio atvejų tiek Lietuvoje, tiek ir visame pasaulyje. Prof. Sung Hoon Noh, garsiosios Yonsei universitetinės ligoninės Vėžio centro dirketorius iš Korėjos, pristatė  vienus iš  geriausių pasaulyje skrandžio vėžio gydymo rezultatus –  šioje ligoninėje gydytų pacientų 5 metų išgyvenamumas siekia net   73 proc.

„Pirmiausia – operacijų atlikimo, chirurginio gydymo  kokybė, tai yra svarbiausia, – sako profesorius. – Ankstyvos stadijos skrandžio vėžį gali išgydyti tik gerai atlikta operacija. Net kai yra diagnozuojamas II ir III stadijos skrandžio vėžys – operacija yra pirmas būtiniausias žingsnis. Labai svarbu įvertinti limfmazgius operacijos metu, na ir adjuvantinė chemoterapija yra geriausias variantas gydant šių stadijų pacientus. Taigi dar kartą pasikartosiu – chirurgas yra pagrindinė figūra gydant skrandžio vėžį.“

Profesorius paklaustas ar Korėjoje laikomasi multidisciplininio gydymo principo kaip Lietuvoje atsakė teigiamai ir pridūrė „… bet chirurgija – svarbiausia.“

Paklaustas apie patikros programas, prof. Sung Hoom Noh pasidžiaugė, jog Korėjoje sėkmingai vykdomos net penkios profilaktinės patikros programos.

„Visoje šalyje vyksta skrandžio, storosios žarnos, krūties, kepenų ir gimdos kaklelio patikros programos, – teigė prof. Sung Hoon Noh. – Skrandžio patikros programa buvo pradėta 2002 m. ir veikia jau trylika metų. Pavyzdžiui ankstyvos stadijos skrandžio vėžio atvejų diagnozuojame apie 60 proc. Pagal patikros programą nuo 40 m. Korėjos gyventojams kas dveji metai atliekamas endoskopinis skrandžio ištyrimas. Visa tai remia valstybė“.

Pasak prof. Sung Hoon Noh pasaulyje taikomos gana  skirtingos skrandžio vėžio gydymo taktikos. Korėjoje taikomas gydymo standartas Europos šalyse nėra toks populiarus. Tik kai kuriuose JAV specializuotuose vėžio centruose, kaip Sloan Kettering Memorial vėžio centras Niujorke ar M. D. Anderson vėžio centras Teksase, taikomas šis gydymo standartas. „Aš manau, kad vėžys ir ypač skrandžio vėžys, turi būti gydomas specializuotuose vėžio gydymo centruose, kur gydoma daug ligonių ir sukaupta didelė klinikinė patirtis.“ – kalbėjo prof. Sung Hoon Noh. – O pacientams svarbu tai, kad jiems būtų suteikta visavertė ir neatidėliotina pagalba.“

Konferencijoje jau ketvirtą kartą dalyvavo Mayo klinikos atstovas prof. Bruce‘as Wolff (JAV), kuris gerai žinomas, kaip autoritetas gydant storosios žarnos vėžį. Jo teigimu tokios konferencijos labai svarbu norint užtikrinti nuolatinį savęs tobulinimą – pasikeičiama naudinga informacija bei naujų technologijų įvaldymo patirtimi.

Prof. B. Wolff negalėjo atsistebėti Lietuvos medikų profesionalumu.“Tai, ką aš pamačiau Lietuvoje, ir tas įspūdis, kurį palieka Lietuvos gydytojai besistažuodami Mayo klinikoje, leido man susidaryti nuomonę, kad jie tikrai gerai pasiruošę darbui tiek teoriškai, tiek techniškai gerai įvaldę naujus metodus.  Apskritai labai atsidavę savo darbui, jaučia  pacientą“.

Pasak profesoriaus šiandien galime pasidžiaugti ir tuo, jog yra daug daugiau padaryta, daug kas pasikeitė, žymiai daugiau pasiekta gydant virškinamo trakto vėžį. „Medicina tobulėja laba i sparčiai ir tai yra besitęsiantis procesas, bet dabar mes žinome daug daugiau negu prieš 10 metų“, – džiaugėsi profesorius.

„Mayo klinikos dienos“ kiekvieną kartą susilaukia didelio susidomėjimo medikų bendruomenėje, tikimės ir toliau tęsti šią tradiciją. Susitikimai su užsienio atstovais skatina ne tik aktualias diskusijas virškinamo trakto temomis, bet ir didina tarptautinį bendradarbiavimą“,  – teigia prof. N. E. Samalavičius.   

Mayo klinikos moksliniai-pedagoginiai renginiai Lietuvoje Nacionalinio vėžio instituto Onkochirurgijos centro vadovo prof. Narimanto Evaldo Samalavičiaus iniciatyva yra tapę tradicija. Gegužės 15 d. organizuojama konferencija – jau ketvirtoji nuo 2007 metų. Šiemet, be amerikiečių, į renginį atvyko svečių iš Japonijos, Korėjos, Brazilijos ir Jungtinės Karalystės.

 

Apie YONSEI ligoninę

„Yonsei universitetinės ligoninės istorija, tai visos medicinos istorija Korėjoje.“

Yonsei universitetinė ligoninė įsikūrusi 1885 m. kaip maža ligoninė, šiuo metu apima ne vieną koledžą bei tyrimų centrą.

Yonsei universitetinės ligoninės sveikatos sistemoje dirba apie 7 000 darbuotojų. Bendrai ligoninės talpina apie 3 700 lovų, o kasmet ligoninė išleidžia gydytis ambulatoriškai 3 mln. ir stacionare gydo apie 1 mln. pacientų.

Remiantis daugiau nei 120 metų patirtimi medicinoje, Yonsei universitetinė ligoninė stengiasi būti  industrializacijos ir globalizacijos medicinos lyderis, taip siekdami savo tikslo tapti medicinos centru Šiaurės Rytų Azijoje. 

NVI pranešimas