Pietų Korėjoje – pavojingo viruso protrūkis

Pietų Korėjoje registruotas Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso (ARRS-CoV) infekcijos protrūkis, pirmasis ligos atvejis buvo įvežtas iš Artimųjų Rytų. 2015-05-15 Korėjos Ligų kontrolės ir prevencijos centras informavo Pasaulio sveikatos organizaciją (PSO) apie pirmą laboratoriškai patvirtintą ARRS-CoV atvejį 68 metų vyrui, keliavusiam po Artimuosius Rytus. Vėliau buvo nustatyta, kad ligonis 2015 m. balandžio-gegužės mėnesiais lankėsi įvairiose Arabų pusiasalio vietovėse, neturėjo tiesioginio sąlyčio su kupranugariais, sergančiais ARRS-CoV infekcija asmenimis, nesilankė kelionių metu sveikatos priežiūros įstaigose.

Įvežtinis atvejis iš Arabijos pusiasalio nebuvo netikėta situacija, nes jau nuo 2012 m. pasaulyje registruota 1211 Artimųjų Rytų respiracinio sindromo viruso infekcijos atvejų (492 mirtys), registruotų Artimuosiuose Rytuose arba tarp keliautojų į Artimuosius Rytus, arba asmenims, turėjusiems kontaktų su po kelionių susirgusiais. Jau anksčiau Prancūzijoje, Jungtinėje Karalystėje ir Irane buvo registruota ligos atvejų tarp medicinos darbuotojų, kurie slaugė ligonius.

Dabartinis protrūkis Pietų Korėjoje yra pats didžiausias, jis išplito tarp pirmojo įvežtinio atvejo lankytojų, kitų bendros palatos pacientų ir slaugiusių medicinos darbuotojų. Protrūkis neplinta visuomenėje. Tačiau pirmojo susirgimo infekcijos šaltinis Artimuosiuose Rytuose nėra nustatytas (nebuvo kontakto su kupranugariais ar sveikatos priežiūros įstaigose). Pirmas susirgimas registruotas gegužės 20 d. vyrui, grįžusiam iš Artimųjų Rytų. Iki birželio 5 d. buvo registruota 30 antrinių atvejų (13 kiti pacientai, turėję kontaktą su šiuo ligoniu ligoninėje, 4 sveikatos priežiūros darbuotojai, 13 šeimos nariai arba lankytojai ligoninėje). Dar 10 ligonių susirgo po kontakto su antriniais atvejais. Iš viso 41 susirgimas priklauso šiam protrūkiui Pietų Korėjoje. Vienas kontaktinis asmuo išvyko į Kiniją ir jam jau Kinijoje buvo diagnozuotas Artimųjų Rytų sunkus respiracinio sindromas.

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro rizikos vertinimu, šis protrūkis nekelia didesnės grėsmės keliautojams į Pietų Korėją. Rizika Europos Sąjungos šalyse išlieka žema, net ir esant įvežtiniams atvejams. Rizika yra labai artimiems kontaktiniams asmenims, nedėvintiems asmens apsaugos priemonių. Iki šiol visi antriniai užsikrėtimo atvejai buvo sveikatos priežiūros įstaigose.

Tačiau būtina ir toliau vykdyti šios infekcijos epidemiologinę priežiūrą ir kontrolę, ypač jei sunkūs kvėpavimo takų susirgimai pasireiškia po kelionės į Arabijos pusiasalį. Jei įtariamas Artimųjų Rytų respiracinis sindromas, asmens sveikatos priežiūros įstaigose turi būti griežtai laikomasi infekcijų kontrolės priemonių .

Rekomendacijas dėl šios infekcijos epidemiologinės priežiūros ir kontrolės teikia tarptautinės organizacijos (Pasaulio sveikatos organizacija, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras), Lietuvoje – Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras.

Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (ELPKC) duomenimis, nuo 2012 m balandžio mėnesio iki 2015 metų birželio 5 d. pasaulyje užregistruota daugiau nei 1211 Artimųjų Rytų respiracinio sindromo koronaviruso (ARRS-CoV) (angl. MERS-CoV) sukeltos infekcijos atvejų, 492 asmenys (40 %) nuo šios infekcijos mirė.

Dauguma ARRS-CoV atvejų nustatyti Artimuosiuose Rytuose (Saudo Arabijoje, JAE, Katare, Jordanijoje, Omane, Kuveite, Egipte, Jemene, Lebanone, Irane). Daugiausia ARRS-CoV atvejų registruojama Saudo Arabijoje (1019 atv., 84 % visų atvejų pasaulyje). Nuo 2015 m. pradžios Saudo Arabijoje užregistruoti 108 ARRS-CoV atvejai.

Parengta pagal ECDC medžiagą
http://ecdc.europa.eu/en/publications/Publications/middle-east-respiratory-syndrome-coronavirus-rapid-risk-assessment-5-June-2015.pdf

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro inf.