Universalus vaistas – panacėja

Doc. dr. Tauras Mekas,

Lietuvos medicinos ir farmacijos istorijos muziejau direktorius

Kiekvienas, nors turime silpnybių, svajojame apie tobulus dalykus. Kad ir apie tobulą kūrinį. Vaistininkui tobulas kūrinys – tai universalus vaistas. Kadangi net Dievo tobuliausias kūrinys – žmogus – nusidėjo ir buvo išmestas iš rojaus, tai iš anksto yra aišku, kad tobulo nieko nesukursime. O pagundų ir prašymų yra. Tam tikra mūsų pacientų dalis tiki , kad toks vaistas yra, ir  jis išgydys visas ligas, o tada išsispręs problemos.

Gydytojai ir vaistininkai tokį vaistą nuo kenčiančio paciento slepia, dėl to reikia ieškoti teisybės. Tada ir pasirodo leidiniai – ko jums kas nors nepasakė. O jei vaistininkai ar daktarai susimokę slepia stebuklinguosius vaistus, visada rasis (o ir atsiranda) kokia žiniuonė, žolininkė ar ragana, kuri paslaptį atskleis už kur kas menkesnę, nei įkainota žmogaus sveikata, sumą. Patikliųjų skaičius begalinis ir jis maitina ne tiek jau mažai žmonių silpnybes išmanančiųjų. O koks šiame žaidime vaistininko vaidmuo?

 

Istoriniai vaistai

Jei nebeturi svajonių – jau praktiškai esi miręs. Jei, būdamas vaistininku, nesvajoji sukurti vaisto, galinčio padėti nors daliai besišaukiančių pagalbos, – specialybės dvasia tave apleido. Žinia, yra piktdžiugiškai šnekančių – o tu, mielas kolega, pabandyk sukurti vaistą, kuris išgydytų astmą ar cukraligę. Tada ir sužinosi, kad esi šarlatanas, arba tavo kelionė baigėsi. Bet, žinoma, tai tik sąmokslo teorijos. O stebuklingų vaistų vaistinėje visada buvo. Tikrų ir netikrų. Jei koks vaistinėje ypatingas vaistas ir atsirasdavo – neretai jį lydėdavo ir falsifikato šešėlis.

Kartais stebuklingi senosios vaistinės vaistai drasko akis mūsų estetiniam suvokimui. Sakysim antikos laikais empirikų mokyklą išgarsino krokodilo išmatos, kaip visuotinį, daugelį ligų išgydantį vaistą. Nors tuo metu socialinių tinklų nebuvo, sveikatinimo žinios plito kaip gaisras ir krokodilų išmatų pradėjo trūkti. Jeigu yra paklausa, bus ir pasiūla – skelbia liberaliai mąstantys žmonės. Pasiūla buvo praturtinta nemažais kiekiais anksčiau minėtos vaistingosios medžiagos falsifikatų.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2015 Nr. 4