Ūmus pooperacinis endoftalmitas (ŪPE) – retas, tačiau pavojingas uždegimas, pasitaikantis dažniausiai po kataraktos, glaukomos operacijų, taip pat po ragenos persodinimo, stiklakūnio injekcijų ir pars plana vitrektomijų. ŪPE sukelia bakterijos, patekusios į akį nuo paciento junginės, odos mikrofloros ar kitų išorinių šaltinių (pavyzdžiui, užteršti chirurginiai instrumentai). Dažniausiai pacientai jaučia vidutinio stiprumo arba stiprų skausmą, taip pat ženklų matymo pablogėjimą praėjus 6 savaitėms po operacijos. ŪPE simptomai – priekinės ir užpakalinės kamerų uždegimas; daugeliu atveju hipopionas (uždegimo elementai, matomi priekinėje kameroje, tarp rainelės ir ragenos). Apžiūrint nustatomi akies dangalų uždegimo požymiai – paburkę vokai, paraudusi junginė, paburkusi ragena.
Geriausias ŪPE gydymas – profilaktika. Jei profilaktika nepasiteisina, gydymas visais atvejais turėtų būti pradedamas kuo greičiau po diagnozės nustatymo, nes nuo to priklauso regos baigtys. Antibiotikų vartojimas tinkamas tiek profilaktikai, tiek gydymui, tačiau didėjantis patogenų atsparumas antibiotikams tampa iššūkiu jų vartojimui. Nors atsparumas antibiotikams esant ŪPE po kataraktos operacijų nėra gerai žinomas, pagrindinis antibiotikų vartojimo tikslas – profilaktika, bet ne nustatytos infekcijos gydymas.
Epidemiologija
Katarakta yra pagrindinė aklumo priežastis Jungtinėse Amerikos Valstijose. Apytiksliai 25 mln. amerikiečių katarakta išsivysto vienoje arba abiejose akyse, manoma, kad šis skaičius 2050 metais gali padvigubėti. Kataraktos atsiradimo dažnis labai priklauso nuo vyresnio amžiaus. Kataraktos operacijos yra vienos dažniausiai atliekamų akių procedūrų, todėl šios operacijos klinikinėje praktikoje yra reikšmingos ŪPE atsiradimui.
Rizikos veiksniai
Užtrukusi operacija, užpakalinės kapsulės plyšimas ar stiklakūnio nutekėjimas, likę lęšiuko fragmentai, netinkamas operacinio lauko paruošimas, chirurginių instrumentų užteršimas, penetruojančios žaizdos, ragenos pjūviai, chirurginis metodas, chirurgo patirtis bei vyriškoji lytis – visa tai didina ŪPE išsivystymo riziką.
Šie ir kiti rizikos veiksniai reikšmingi prieš operaciją, jos metu bei po operacijos. Penetruojančios žaizdos ypač yra siejamos su ŪPE atsiradimu. Eksperimentas su indišku rašalu aiškiai parodė, kad rašalo dalelės nukeliavo į visus ragenos įpjovimus, kur laikinai sumažėjęs intraokulinis spaudimas lemia pjūvių atsivėrimą. Į šiuos prasivėrimus po operacijos yra suleidžiama antibiotikų.
Dažniausi patogenai
Normaliomis sąlygomis junginė nėra sterili ir tai gali būti bakterinio užteršimo šaltinis. Staphylococcus albus ir korinebakterijos – dažniausi patogenai iš normalios junginės floros, vėlesni yra Staphylococcus aureus, gramneigiami mikroorganizmai, tam tikros streptokokų rūšys. ŪPE po kataraktos operacijos sukelia bakterijos, dažniausiai koaguliazei neigiami stafilokokai, tačiau priežastimi gali tapti ir kiti gramteigiami ar gramneigiami mikroorganizmai bei grybeliai, dažniausiai Candida rūšies.
Atsparumas antibiotikams
Dėl didėjančio atliekamų kataraktos operacijų skaičiaus atsparumas antibiotikams gali turėti ypatingą reikšmę ŪPE gydymui ir profilaktikai po šių operacijų. Atsparumas antibiotikams atsiranda dėl profilaktiškai vartojamų antibiotikų po kataraktos operacijų ir tai gali lemti didesnę riziką ŪPE atsirasti. Tyrimai rodo, kad atsparumas antibiotikams endoftalmito gydymo metu yra didėjantis ir siejamas su neefektyviu gydymu. Atsparumas antibiotikams daro įtaką norimiems profilaktikos ir gydymo rezultatams, svarbu, kad yra žinoma, kokie patogenai ir kokiu spektru yra atsparūs antibiotikams.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos oftalmologija“ 2015 Nr. 1