Rūta Nutautienė
Respublikinė Kauno ligoninė
Lėtinė obstrukcinė plaučių liga (LOPL) yra viena iš labiausiai paplitusių ir didžiausią mirtingumą sąlygojančių kvėpavimo takų ligų pasaulyje. Sergamumas LOPL didėja. Dėl nuolat progresuojančios ligos eigos, būtina ją laiku įtarti, diagnozuoti ir gydyti, reguliariai stebėti LOPL sergančius asmenis, efektyviai gydyti ligos paūmėjimus. Nors LOPL gydymui yra sukurta išties nemažai inhaliuojamųjų vaistų ir toliau vyksta naujų vaistinių preparatų tyrinėjimai, kad vienu inhaliatoriumi būtų pasiektas geriausias rezultatas tiek gydant LOPL, tiek mažinant ligos eigą sunkinančius paūmėjimus ar jų visai išvengiama. Ultibro® Breezhaler® (klinikiniuose tyrimuose vadinamas QVA149) yra vienas naujausių LOPL gydyti skirtų vaistų, klinikinių tyrimų duomenimis, puikaus veiksmingumo ir saugumo.
Ilgai veikiantys bronchus plečiantys vaistai LOPL gydyti
Inhaliuojamieji ilgai veikiantys bronchus plečiantys vaistai yra LOPL gydymo pagrindas. Įrodyta, kad jie pagerina plaučių funkciją, sveikatos būklę, sumažina simptomus ir paūmėjimų dažnumą. Vieni dažniausiai LOPL gydyti skiriamų bronchus plečiančių vaistų yra indakaterolis – ilgai veikiantis β2 agonistas (IVBA), inhaliuojamas vieną kartą per dieną, ir tiotropis bei glikopironis – ilgai veikiantys muskarininių receptorių antagonistai (IVMA), taip pat vartojami vieną kartą per dieną, patvirtinti LOPL gydyti. Kai monoterapija tampa nepakankamai efektyvi, skiriami vaistų deriniai – priklausomai nuo ligos sunkumo, paūmėjimų rizikos. Derinant kelis skirtingų farmakologinių klasių vaistinius preparatus, papildančius vienas kito veikimą, pasireiškia geresnis bronchus plečiantis efektas, lyginant su atskirai vartojamais vaistais. Gydant deriniais, lyginant su didinamomis atskirai vartojamo vaisto dozėmis, sumažėja nepageidaujamo poveikio riziką. Idealus bronchus plečiantis vaistas turėtų ne tik pagerinti plaučių funkciją ir gyvenimo kokybę, bet ir mažinti LOPL paūmėjimų dažnumą. Inhaliatorius turi būti pacientui paprastas naudoti ir garantuotivaistinio preparato dozės suvartojimą.
QVA149 ir klinikinių tyrimų duomenys
QVA149 yra dviejų bronchus plečiančių vaistų – IVBA indakaterolio ir IVMA glikopironio –derinys, inhaliuojamas vieną kartą per parą, skirtas palaikomajam LOPL gydymui. Abi vaisto QVA149 sudedamosios vaistinės medžiagos, indakaterolis ir glikopironis, veGKKmingos ir vartojamos atskirai, yra patvirtintos LOPL gydyti ir saugios vartoti. Atlikta daug klinikinių tyrimų (pvz.: SHINE, ILLUMINATE, SPARK, OPTIMO), kuriuose įrodytas vaistinio preparato QVA149 efektyvumas įvairiais LOPL ligos gydymo aspektais. SHINE ir ILLUMINATE klinikiniai tyrimai atsakė į daugelį tyrėjų klausimų dėl vaistinio preparato QVA149. Tai 2 pagrindiniai indakaterolio ir glikopironio klinikiniai tyrimai, kuriais remiantis Europos vaistų agentūra (angl. European Medicines Agency, EMA) registravo QVA149Ultibro® Breezhaler® pavadinimu ir aprobavo LOPL gydyti Europos Sąjungoje.
SHINE ir ILLUMINATE klinikiniai tyrimai
SHINE – daugiacentris klinikinis atsitiktinių imčių placebu ir aktyviuoju preparatu kontroliuojamas dvigubai aklas, paralelinių grupių tyrimas, trukęs 26 savaites. SHINE klinikinio tyrimo metu vertintas vaistinio preparato QVA149 veiksmingumas ir saugumas, lyginant su atskirai vartojamais QVA149 sudedamaisiais komponentais (indakateroliu bei glikopironiu) ir atviruoju būdu vartojamu tiotropiu [1, 2]. ILLUMINATE – taip pat 26 savaičių trukmės klinikinis daugiacentris dvigubai aklas, paralelinių grupių tyrimas, kuriame vertintas kartą per parą inhaliuojamojo vaistinio preparato QVA149 veiksmingumas ir saugumas, lyginant su du kartus per parą inhaliuojamu salmeterolio ir flutikazono sudėtiniu vaistu (SFC) [1, 3]. Tiek į SHINE, tiek į ILLUMINATE tyrimus buvo įtraukti 2144 ir 523 ne jaunesni kaip 40 metų pacientai, sergantys vidutinio sunkumo bei sunkia LOPL ir jaučiantys LOPL būdingus simptomus, kurių rūkymo stažas ≥10 pakmečių (tyrimus baigė atitinkamai 89,1 ir 82,6 proc. pacientų). SHINE tyrime dalyvavo simptominiai LOPL pacientai, kurių forsuoto iškvėpimo tūris per 1 sekundę (FEV1) po bronchus plečiančio vaisto suvartojimo buvo ≥30 proc. ir 1 forsuotos gyvybinės plaučių talpos (FVC) santykis po bronchus plečiančio vaisto buvo 1 buvo nuo 40 proc. iki 80 proc. būtinojo dydžio, o podilatacinis FEV1/FVC santykis
Turint tyrimų SHINE ir ILLUMINATE duomenis, atlikta jų aposteriorinė (angl. post-hoc) analizė. Pacientai, sergantys LOPL, labai skiriasi tiek pagal LOPL gydyti vartojamus vaistus, tiek pagal ligos sunkumą, plaučių funkciją, juntamus simptomus. Šios analizės pagrindinis tGKKlas – išsiaiškinti galimą papildomą IVBA ir IVMA (šiuo konkrečiu atveju vaistinio preparato QVA149), esančių viename inhaliatoriuje, naudą, lyginant su placebu, atskirai įkvepiamais bronchus plečiančiais vaistais, IVBA bei inhaliuojamuoju gliukokortikoidu (GKK) viename inhaliatoriuje, gydant pacientus, sergančius vidutinio sunkumo arba sunkia LOPL, atsižvelgiant tiek į prieš tyrimą vartotus vaistus, tiek į klinikinius ligos požymius. Analizės rezultatuose nurodoma, kaip pagerėjo plaučių funkcijos rodikliai, laikino dusulio indeksas (angl. Transition dyspnea index, TDI), kaip keitėsi St. George kvėpavimo klausimyno (angl. St. George’s Respiratory Questionnaire, SGRQ) bendri balai atskirai abiejuose tyrimuose.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas. Ekspertų rekomendacijos“. 2015