Pentoksifilinas, gerindamas mikrocirkuliaciją, mažina lėtinį poišeminį skausmą

Mikrovaskulinė disfunkcija ir raumens išemija turi svarbią reikšmę lėtinio poišeminio skausmo metu atsirandant odos jutimo alodinijai. Todėl buvo atlikti tyrimai, siekiant nustatyti, ar pentoksifilinas, būdamas vazodilatatoriumi ir hemoreologiniu preparatu, sumažina mikrovaskulinę disfunkciją bei susilpnina alodiniją po išeminio skausmo pelėms.

Tyrimo metu pėdos kraujotakos matavimas lazerine doplerio flaumetrija vertino poišeminio skausmo sukeltą hipereminę reakciją (atspindi mikrovaskulinę disfunkciją), o von Frey filamentu buvo taikomas įvertinti alodinijai. Skiriamo pentoksifilino trukmės poveikis alodinijai ir mikrovaskulinei disfunkcijai buvo tiriamas anksti (2–8 dienos) ir vėlai (18–25 dienos) po sukeltos išemijos, be to, alodinija dar buvo tiriama ir praėjus 30 dienų po išemijos.

Pentoksifilinas (25 mg/kg) turėjo ryškų antialodininį poveikį 21 gydymo dieną, tačiau gydymas buvo neefektyvus 30 dieną po išemijos. Lazerinės doplerio flaumetrijos tyrimas parodė ryškų reaktyvinės hiperemijos sumažėjimą gydant pentoksifilinu (25 mg/kg) ankstyvuoju laikotarpiu, bet reaktyvinė hiperemija taip ženkliai nepamažėjo vėliau. Tyrimas parodė, kad pentoksifilino taikymas gali turėti reikšmės gerinant mikrovaskulinę disfunkciją, kas ir buvo parodyta kompleksinio regioninio skausmo sindromo I tipo eksperimentiniame modelyje.

Eur J Pain 18 (2014) 406–414 Ragabendran JV ir kt.