Lietuvos gyventojų mirtingumo nuo kraujotakos sistemos ligų rodikliai yra vieni didžiausių Europos Sąjungoje. 2014 m. mirtingumo nuo kraujotakos sistemos ligų rodiklis buvo 768,1 atvejai, tenkantys 100 tūkst. gyventojų. Kraujotakos sistemos ligos buvo 47 proc. vyrų ir 65 proc. moterų mirties priežastis. Nuo 2014 m. sausio 1 d. Sveikatos apsaugos ministerijai pavaldi įstaiga Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras kaip asocijuotasis partneris dalyvauja vykdant bendruosius veiksmus su Europos Komisija projekte „Lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos ir sveiko senėjimo skatinimas viso gyvenimo metu“.
Kadangi lėtinių neinfekcinių ligų problema Lietuvoje yra labai aktuali, Vilniuje įvyko Europos Komisijos bei Sveikatos apsaugos ministerijos finansuojamo projekto JA-CHRODIS 5 darbo paketo (WP5) konferencija „Susivienijimas sveikatos stiprinimo srityje – lėtinių ligų naštos mažinimas Europoje“. Jos tikslas buvo aptarti esamą sveikatos stiprinimo situaciją Europoje, nustatyti problemas kliūtis ir apsikeisti gerąja patirtimi.
Apie neinfekcinių lėtinių ligų problematiką konferencijoje diskutavo daugiau nei 90 dalyvių iš 22 Europos Sąjungos, Norvegijos ir Islandijos ministerijų, regioninių sveikatos institucijų, mokslinių tyrimų centrų, draugijų, komitetų ir kitų institucijų, kurios yra asocijuotosios ar bendradarbiaujančios JA CHRODIS partnerės.
Dalyviai kalbėjo apie Europos lėtinių neinfekcinių ligų politiką, naujausius pokyčius, problemas ir galimybes pirminės prevencijos srityje. Didžiausias dėmėsys buvo sutelktas į sveikatos stiprinimą ir lėtinių ligų pirminę prevenciją, taip pat antrojo tipo cukrinio diabeto valdymą ir į pacientus, sergančius daugiau nei viena lėtine neinfekcine liga.
Taip pat konferencijoje stendiniuose pranešimuose bei prezentacijose buvo pristatyti įvairiose šalyse pritaikyti gerųjų praktikų lėtinių neinfekcinių ligų prevencijos pavyzdžiai. SMLPC specialistai pristatė stendinį pranešimą apie Lietuvoje vykdomą Širdies ir kraujagyslių ligų rizikos grupės asmenų sveikatos stiprinimo programą. Didžiausio konferencijos dalyvių dėmesio sulaukė sėkmingai šalyse įgyvendintos rūkymo prevencijos, fizinio aktyvumo skatinimo, pirminės cukrinio diabeto prevencijos, sveiko senėjimo ir pirminės širdies ir kraujagyslių sistemos ligų prevencijos programos. Kitame JA-CHRODIS projekto etape bus sprendžiama, kaip specialistų komisijos atrinktas gerąsias praktikas pritaikyti ir vystyti tose šalyse, kur jos turi didžiausią potencialą įsitvirtinti.
Gerųjų praktikų rinkinys kartu su kitomis bendrųjų veiksmų išvadomis yra įkvepiantis informacijos šaltinis, kuris bus įvertintas šalies visuomenės sveikatos specialistų, mokslininkų ir sprendimų priėmėjų dėl galimybės pritaikyti gerąsias praktikas vietos, regiono ar nacionaliniu mastu.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro informacija
www.smlpc.lt