Alternatyvi pagalba sergantiems osteoartritu

Osteoartritas yra labiausiai paplitusi sąnarių liga ir dažniausia vyresnių negu 70 metų žmonių lėtinio neįgalumo priežastis. Vien Jungtinėse Amerikos Valstijose (JAV) osteoartritas diagnozuotas daugiau negu 20 mln. gyventojų, su šia liga susijusios JAV biudžeto išlaidos sudaro daugiau negu 100 mlrd. dolerių per metus. Osteoartritas yra degeneracinė sąnarių liga, atsirandanti daugiausia dėl biocheminio sinovinių sąnarių kremzlės (hialino) pažeidimo. Tiesa, pastaruoju metu įsivyrauja požiūris, kad osteoartritas yra ne vien sąnario kremzlės, bet ir viso sąnario, kaip organo, liga, nes pažeidžia ir subchondrinį kaulą, ir sinoviją. Ligos atsiradimą ir progresavimą skatina antsvoris (sąnariams tenka didesnis krūvis), sutrikusi sąnarių mechanika, uždegimas (citokinai, metaloproteinazės), traumos, genetinis polinkis, sąnario sklaidos defektai.

Klinikinėje praktikoje osteoartritui gydyti skiriami vaistai ir nemedikamentinės priemonės dažnokai būna nepakankamai veiksmingi, todėl pacientai išbando įvairias alternatyvias galimybes: augalinius preparatus, maisto papildus ir kt. Pastaraisiais metais atlikti moksliniai tyrimai rodo, kad erškėtuogėse esančios veikliosios medžiagos mažina osteoartrito sukeltą sąnarių skausmą, uždegimą, pagerina sąnario judrumą ir paciento judėjimo (vaikščiojimo) funkciją, todėl galėtų būti veiksminga alternatyvi ar papildoma osteoartrito gydymo priemonė kartu su standartiniais vistais.

Klinika

Osteoartritas yra lėtinė degeneracinė sąnarių liga, pasireiškianti skausmu ir sąnarių funkcijos apribojimu. Dažniausiai osteoartrito pažeidžiami rankų distaliniai tarpfalanginiai (matomi Heberdeno mazgai), dažnai ir proksimaliniai interfalanginiai (Bušaro mazgai) ar metakarpofalanginiai sąnariai, taip pat tie, kuriems tenka didžiausias kūno svorio krūvis: kelio, klubo, stuburo kaklo ir lumbosakralinės dalies, pėdų. Kliniškai reikšmingiausias plaštakų, kelių ir klubų osteoartritas. Esant osteoartritui, uždegimo požymių dažniausiai nebūna arba jie neryškūs ir tiesiog nepastebimi.

Gydymo principai

Osteoartrito gydymo tikslas – numalšinti arba sumažinti ligos pažeisto sąnario skausmą, uždegimą, pagerinti funkciją, paciento judėjimo ir apsitarnavimo galimybes, darbingumą.

Nemedikamentinės osteoartrito gydymo priemonės apima rizikos veiksnių (per didelis kūno svoris) koregavimą, pacientų mokymą (apie ligą, jos gydymą, progresavimo stabdymą); šilumos ir šalčio procedūras (aplikacijas), fizinį aktyvumą, mankštą, kineziterapiją, psichoterapiją.

Medikamentinis gydymas

Osteoartritui gydyti vartojami vietiškai ir sistemiškai veikiantys vaistai.

  • Vietiškai veikiantys vaistai: kapsaicinas, nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU).
  • Sistemiškai veikiantys vaistai: geriamieji analgetikai (acetaminofenas) ir NVNU, tramadolis (jei skausmas labai stiprus), rečiau skiriama injekcinių analgetikų ar uždegimą slopinančių vaistų.
  • Gliukokortikoidų injekcijos į sąnarį.

Plačiau skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnale“ Nr. 8, 2015