GERL pulmonologo požiūriu

Rūta Nutautienė

Respublikinė Kauno ligoninė

 

Dažnas pacientas, apsilankantis pulmonologo kabinete, skundžiasi varginančiu kosuliu. Tai nespecifinis simptomas, pasireiškiantis bemaž kiekvienos plaučių ligos atveju. Tačiau įdomu tai, kad ne visada kosulio priežastis yra plaučių ligos. Kosulį sukelia mechaninių ar cheminių kosulio receptorių dirginimas, o jų yra ne tik viršutiniuose ir apatiniuose kvėpavimo takuose, bet ir perikarde, stemplėje, skrandyje, diafragmoje, išoriniame ausies kanale, ausies būgnelyje. Taigi kosulio priežastis gali būti ne tik kvėpavimo, bet ir kitų organų sistemų patologija. Gana dažna kosulio priežastis – gastroezofaginis refliuksas. Šios ligos paplitimas Europoje siekia 8,8–25,9 proc.

Maždaug 10 proc. visos populiacijos simptomai tokie ryškūs, kad vien pagal juos gali būti diagnozuojama gastroezofaginio refliukso liga (GERL). Maždaug 40–50 proc. šių pacientų nustatoma erozinė ligos forma (erozinis ezofagitas) [3]. Pašalinti su kvėpavimo takais susijusius ligos simptomus gali pavykti tik skyrus tinkamą antirefliuksinį gydymą.

Gastroezofaginio refliukso liga (GERL)

GERL – tai liga, kai dirginama stemplė, joje vyksta uždegimas dėl rūgščių, patenkančių iš skrandžio. Vidinė skrandžio sienelė atspari rūgščių korozijai. Skrandį išklojančios ląstelės gamina didelį kiekį nuo rūgščių apsaugančių gleivių. Tačiau stemplės gleivinė neturi šių savybių ir skrandžio rūgštys gali ją pažeisti (pagal endoskopinio tyrimo metu nustatytus stemplės gleivinės pokyčius GERL klasifikuojama į 2 formas: erozinę ir neerozinę). Paprastai apatinis stemplės raukas apsaugo nuo skrandžio rūgščių refliukso. GERL atveju, kai ligonis ryja, raukui atsipalaidavus, skrandžio turinys kartu su rūgštimis patenka į stemplę ir žaloja jos gleivinę.

Pagrindiniai GERL sukeliami simptomai yra rėmuo, regurgitacija, rijimo sutrikimas (disfagija), skausmingas rijimas (odinofagija), galimas epigastriumo srities arba krūtinės skausmas, riaugėjimas oru, balso užkimimas, kiti ausų, nosies ir gerklės sutrikimai, gali būti juntamas kartumas burnoje. GERL simptomai gali būti ir kosulys, švokštimas. Skrandžio rūgštims pakilus į gerklę, atsiranda ir skrandžio rūgščių aspiracijos į plaučius tikimybė. Pirminės sveikatos priežiūros gydytojai dažnai susiduria su pacientais, kurie skundžiasi netipiškais, ekstraezofaginiais (su stemple nesusijusiais), GERL simptomais.

Beveik trečdalis GERL sergančių suaugusių asmenų ligos simptomus jaučia kartą per mėnesį, apie 10 proc. kartą per savaitę arba kasdien. Ne tik suaugusieji, bet net ir kūdikiai, vaikai gali sirgti GERL.

Nėra nustatytų tikslių GERL priežasčių. Neabejotinai įtakos turi gyvensena (alkoholio vartojimas, rūkymas, nutukimas, netaisyklinga laikysena), vaistų, tokių kaip kalcio kanalų blokatoriai, teofilinas, nitratai, antihistamininiai, vartojimas; mitybos režimo nesilaikymas (riebus, keptas maistas, šokoladas, česnakai ir svogūnai, gėrimai su kofeinu, rūgštūs maisto produktai, pvz., citrusiniai vaisiai ir pomidorai, aštrus maistas, mėtos kvapiosios medžiagos), valgymo įpročiai (persivalgymas, valgymas prieš miega); kitos medicininės priežastys (stemplės išvaržos, nėštumas, cukrinis diabetas, greitas svorio padidėjimas) [4].

GERL diagnozuojama remiantis klinikiniais simptomais, instrumentiniai tyrimais. Struktūriniams stemplės pokyčiams nustatyti gali būti atliekamas endoskopinis, rentgeninis stemplės tyrimai, elektrinių stemplės potencialų tyrimas, histologinis stemplės bioptato tyrimas; patologiniam GERL nustatyti – stemplės pH matavimas, tulžies refliuksato nustatymas, impedansometrija, kontrastinis rentgeninis stemplės tyrimas, radioizotopiniai tyrimai [3].

Plačiau skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijose“ Nr. 1, 2015