Valstybinė akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnyba prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VASPVT), įgyvendindama tikslus, ir šiais metais vykdys konsoliduotus planinius patikrinimus, kartu su kitomis institucijomis plėtos kovą su neteisėta veikla, atliks įstaigų akreditavimą. Šios prioritetinės 2016 metų veiklos kryptys leidžia užtikrinti sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, apsaugoti pacientus nuo nesaugių prietaisų patekimo į rinką.
„Mūsų svarbiausi darbai nukreipti į prevencinę veiklą, kurios tikslas užkirsti kelią nepageidaujamiems įvykiams. Kita vertus, siekdami užtikrinti paslaugų saugumą bei kokybę, mes aktyviname bei stipriname kovą su neteisėta veikla sveikatos sektoriuje“, – sako VASPVT direktorė Nora Ribokienė.
Pasak N. Ribokienės, tarnyba šiais metais daug dėmesio skirs konsoliduotų planinių kontrolių plėtojimui. Šiuos tikrinimus tarnyba vykdo nuo 2015 metų. Konsoliduotus planinius patikrinimus atlieka Akreditavimo tarnybos Sveikatos priežiūros paslaugų kokybės priežiūros, Įstaigų vertinimo, Specialistų licencijavimo ir Medicinos prietaisų priežiūros skyrių atstovai. Tokie jungtiniai tikrinimai, kuomet vienu metu dalyvauja įvairių sričių specialistai, leidžia išsamiai, kokybiškai, objektyviai ir visa apimtimi įvertinti įstaigos veiklą. Toks patikrinimų organizavimas leido Akreditavimo tarnybai racionaliau ir taupiau panaudoti tiek žmogiškuosius, tiek finansinius išteklius bei sumažinti administracinę naštą asmens sveikatos priežiūros įstaigoms. Visgi šių tikrinimų tikslas yra prevenciškai užkirsti kelią galimiems nepageidaujamiems įvykiams sveikatos priežiūros įstaigose.
Per praėjusius metus buvo patikrinta 18 asmens sveikatos priežiūros įstaigų – 9 privačios ir 9 valstybės bei savivaldybių įstaigos. Buvo nustatyta, kad 17 iš 18 patikrintų asmens sveikatos priežiūros įstaigų teikiamos asmens sveikatos priežiūros paslaugos neatitiko teisės aktų reikalavimų. Iš 18 patikrintų įstaigų net 4 įstaigos neteisėtai teikė asmens sveikatos priežiūros paslaugas. Atlikus konsoliduotus planinius patikrinimus, teikiamų paslaugų kokybei gerinti ir pacientų saugai užtikrinti asmens sveikatos priežiūros įstaigoms buvo pateiktos 78 rekomendacijos, susijusios su įstaigų struktūros koregavimu, įstaigų vidaus dokumentų pakeitimu, medicininių dokumentų pildymo patobulinimu, medicinos prietaisų naudojimu ir kt. Laiku neįgyvendinusiai rekomendacijų, yra stabdoma Įstaigos asmens sveikatos priežiūros licencija, o įstaigos šiurkščiausiai bei periodiškai pažeidusios teisės aktų reikalavimus bus viešinamos mūsų internetinėje svetainėje Per šiuos metus įgyta patirtis leidžia plėstis ir 2016 metais planuojama atlikti 26 konsoliduotus patikrinimus.
Kitas svarbus VASPVT veiklos prioritetas – kova su neteisėta veikla, pasitelkiant tarpinstitucinį bendradarbiavimą. Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė įsitikinusi, kad tarpinstitucinis bendradarbiavimas pati efektyviausia ir pigiausia kontrolės priemonė. Akreditavimo tarnyba daugiau nei trejus metus sutartiniais pagrindais bendradarbiauja su Muitinės departamentu medicinos prietaisų rinkos priežiūros srityje. Per šiuos trejus metus buvo atlikta beveik 200 tikrinimų ir į Lietuvos rinką neleista pateikti virš 1.400.000 vienetų nesaugių medicinos prietaisų. Tarp jų – įvairūs odontologiniai instrumentai ir priemonės, korekciniai akių lęšiai, ortopediniai gaminiai, korekciniai akiniai, chirurginiai instrumentai, kraujospūdžio matuokliai, termometrai, prezervatyvai, sterilios adatos, tvarsliava, hidrokoloidiniai pleistrai, švirkštai, klausos aparatai ir kt. Akreditavimo tarnyba numato plėsti ir gilinti bendradarbiavimą su Muitinės departamentu, nes jo dėka nesaugūs prietaisai nepateko į rinką, nebuvo panaudoti ir nepakenkė pacientų sveikatai bei nepadarė žalos gydytojams ir slaugytojams.
Akreditavimo tarnyba taip pat bendradarbiauja su VĮ Regitra. Šio bendradarbiavimo tikslas – užkirsti kelią galimai neteisėtai išduodamoms vairuotojų sveikatos patikrinimo pažymoms, ugdant tiek vairuotojų, tiek medikų suvokimą, jog saugus elgesys kelyje neatsiejamas nuo sąžiningo duomenų apie sveikatos būklę pateikimo. Akreditavimo tarnybos neplaninių sveikatos priežiūros paslaugų kokybės kontrolių metu nustatyti pažeidimai parodė, kad pasitaiko atvejų, kuomet įstaigos ar asmenys išduoda sveikatos pažymėjimus vairuotojams ne tik neturėdami tam įgaliojimų, bet ir tuomet kai asmens sveikatos būklė neatitinka reikalavimų. Be to, medikai nepilnai ištiria paciento būklę, neatlieka visų būtinų tyrimų bei nepaskiria reikiamų konsultacijų. Siekiant užtikrinti visuomenės saugumą VĮ Regitra informuoja Akreditavimo tarnybą apie įtarimą keliančius atvejus. Savo ruožtu Akreditavimo tarnybai vykdomų patikrinimų metu patvirtinus neteisėtą sveikatos pažymėjimo išdavimo faktą, vairuotojų registro tvarkytojai praneš asmenims, kad jiems išduotas vairuotojo pažymėjimas tapo negaliojantis.
Be to, Akreditavimo tarnyba koordinuoja veiksmus su savivaldybių atstovais, Valstybine vaistų kontrolės tarnyba, teritorinėmis ligonių kasomis, mokesčių inspekcija, policija bei kitomis institucijomis, siekiant pažaboti nelegalią veiklą, keliančią realią grėsmę pacientų sveikatai.
Dar viena svarbi sveikatos priežiūros paslaugų kokybę užtikrinanti VASPVT veiklos sritis, pasak N. Ribokienės, yra šeimos gydytojo paslaugų akreditavimas.
Įstaigų akreditavimas yra savanoriškas procesas, siekiant aukščiausios kokybės. Akreditavimo tarnyba nuo š. m. kovo 1 d. pradeda įstaigų, teikiančių šeimos medicinos paslaugas, akreditavimą. Tam pilnai pasirengta: parengti reikiami standartai, akreditavimo metodika, apmokyti specialistai, patvirtinti reikiami teisės aktai. Tai ilgai siektas ir lauktas procesas Lietuvoje.
„Tikimės, kad sukurti nacionaliniai akreditavimo standartai bus pirminių ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros įstaigų paslaugų kokybės gerinimo stimulas ir varomoji jėga. Savanoriškas, nebaudžiamasis akreditavimo procesas – iššūkis kiekvienai sveikatos priežiūros įstaigai, tačiau tai ir neabejotina nauda, žvelgiant į ateitį. Pacientas noriau renkasi gydymo įstaigą, turinčią aukštesnį kokybės lygį įrodantį ženklą, nes jam tai asocijuojasi su malonesniu aptarnavimu, didesniu pasitenkinimu, gera emocine būkle bei saugumu. Be abejonės, sveikatos priežiūros įstaigos, kartą savanoriškai pasiekusios aukštą kokybės kartelę, nenorės jos nuleisti“, – teigia Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.
SAM pranešimas