Odos inervacija įvairiame gylyje siejasi su plonųjų skaidulų funkcija, bet ne su neuropatinį skausmą patiriančių pacientų skausmu

Neuropatija sukelia ne tik funkcinį sutrikimą, bet kartu ir jutiminę sensibilizaciją. Tyrimo tikslas buvo nustatyti ryšius tarp sumažėjusio odos nervų tankio įvairiuose lygmenyse ir odos sluoksniui specifinio funkcinio sutrikimo neuropatiniu skausmu sergantiems pacientams bei pasistengti nustatyti skausmui savitus funkcinius ir struktūrinius žymenis.

Tirti 12 kontrolinių ir 36 neuropatiniu skausmu sergantys pacientai. Buvo aiškinami klinikiniai parametrai, temperatūros slenksčiai (kiekybinis sensorinis testavimas), elektrinio dirgiklio sukeltas skausmas ir aksono refleksinė eritema. Skausmingiausiose bei individualiai nustatytose kontrolinėse vietose buvo paimtos odos biopsijos, ištiriant inervacijos tankį įvairiuose odos sluoksniuose. Taip pat buvo skaičiuojamos su kalcitonino genu susijusio peptido neuroninės dėmės.

Šilumos, šalčio ir karščio skausmo pojūtis bei nervų tankis buvo sumažėję skausmingose vietose, lyginant su kontrolinėmis vietomis bei su sveikais kontrolinės grupės asmenimis. Šilumos, šalčio slenksčių nustatymas geriau koreliavosi su epiderminės inervacijos tankiu, o karščio ir šalčio skausmo slenksčiai ir aksoninio reflekso signalas geriau koreliavo su derminio sluoksnio inervacijos tankiu. Klinikiniai skausmo rodikliai koreliavo tik su epidermio sluoksnio nervų tankiu (r = 0,38, p < 0,05), o šalčio radimo slenksčiai buvo labiau apsaugoti (r = 0,39, p < 0,05), bet tai neliečia kitų tirtų funkcinių ir struktūrinių parametrų.

Padaryta išvada, kad temperatūros slenksčiai, aksono reflekso ir odos inervacijos tankio matavimai yra vertinga priemonė kiekybiškai apibūdinti periferinei neuropatijai, nustatant ryšius tarp skirtingų odos sluoksnių ir jos inervacijos. Tačiau smulkiųjų skaidulų neuropatijos sunkumo laipsnis nebuvo susijęs su skausmo intensyvumu, kaip ir specifiniai parametrai ar modeliai, kurie galėtų padėti įtarti skausmo intensyvumą ar periferinę neuropatiją, negalėtų būti nustatomi.

Parengta pagal: Schley ir kt. European Journal of Pain. Volume 16, Issue 10, pages 1414–1425, November 2012