Akreditavimo tarnyba dalyvavo Amsterdame vykusiame Europos sveikatos technologijų vertinimo tinklo – EUnetHTA – naujo projekto Joint Action 3 (2016–2019) startiniame susitikime šių metų kovo pradžioje. Pagrindinis šio projekto tikslas – tęsti ankstesnį bendradarbiavimą Europos lygmeniu, vertinant naujas sveikatos technologijas.
Tai vaistus, medicinos prietaisus, priemones, procedūras, metodus, ir perkelti šią partnerystę į naują kiekybės ir kokybės lygmenį, daugiau ir operatyviau atliekant tarpvalstybinių, tarpinstitucinių vertinimų.
Į susitikimą atvyko apie 120 atstovų iš 27 šalių, tai rodo augantį Europos šalių susidomėjimą šia sritimi ir didėjantį poreikį bendradarbiauti. Požiūris, kad inovatyvių sveikatos technologijų vertinimus efektyviausia atlikti kelioms institucijoms kartu, įgauna pagreitį. Ankstesnės EUnetHTA organizacijos veiklos parodė ir įrodė, kad skirtingos institucijos gali dirbti kartu ir sukurti efektyvų ir tvarų partnerystės tinklą. Dabartinis Europos šalių siekis – padidinti šalių bendradarbiavimą šioje srityje, pasiekti geresnius kiekybinius ir kokybinius rodiklius, priartinti europinius vertinimus prie šalies poreikių ir aktualijų. Dar viena siekiamybė – sukurti mechanizmą, kad EUnetHTA organizacijos įdirbis ir išbandytas bendradarbiavimo modelis taptų kiekvienos Europos šalies institucijų, vertinančių technologijas, kasdieninio darbo dalimi net ir pasibaigus projektui 2019 m.
Europinis, tarpvalstybinis sveikatos technologijų vertinimas susijęs su didelėmis galimybėmis stiprinti naudojamas metodologijas, kelti kompetenciją taupant nacionalines lėšas ir laiką, mažinti panašių vertinimų atlikimą tuo pačiu metu skirtingose institucijose, naudojant patvirtintus metodus ir procesus, perimant gerąją Vakarų Europos šalių patirtį. Pastarieji veiksniai ir jų sprendimas bus vienas iš pagrindinių EUnetHTA Joint Action 3 projekto uždavinių. Kita vertus, diskutuojama apie faktorius, šiuo metu ribojančius valstybių, institucijų galimybes atlikti bendrus europinius vertinimus. Pavyzdžiui, ne visose šalyse įprasta vertinimus atlikti anglų kalba, naudoti vienodą metodiką, šalių bei institucijų specialistų potencialas yra skirtingas patirties ir kompetencijų prasme.
Akreditavimo tarnyba jau turi dalyvavimo tarptautiniuose sveikatos technologijų vertinimo projektuose patirties ir sistemingai kelia kompetenciją šioje srityje. Kaip kompetentinga institucija, Akreditavimo tarnyba atstovavo Lietuvai EUnetHTA ankstesniame (2012-2015 m.) projekte – Joint Action 2. Per kelerius metus įgyta neįkainojama patirtis, vertinant sveikatos technologijas Europos lygmeniu, specifinės metodologinės žinios, išplėsti tarptautiniai bendradarbiavimo ryšiai, pvz., Austrijos LBI-HTA institute, ir Akreditavimo tarnybos, kaip kompetentingos institucijos, žinomumas Europoje. Akreditavimo tarnyba ir toliau prisidės prie Europos sveikatos technologijų vertinimo iniciatyvų.
„Dalyvavimas Europos sveikatos technologijų vertinimo projekte atneša realios naudos visai Lietuvos sveikatos sistemai, pacientams ir medikams, nes įgyjamos tarptautinės žinios ir patirtis įgalina Akreditavimo tarnybą dar tiksliau atlikti naujų sveikatos technologijų vertinimus ir informuoti visuomenę apie jų galimą naudą, riziką ir ekonominę vertę“, – teigia Akreditavimo tarnybos direktorė Nora Ribokienė.
SAM pranešimas