Burnos ertmės pažeidimai yra dažna visų amžiaus grupių žmonių problema. Dažniausiai pažeidimai pasireiškia opomis. Burnos ertmės opos yra skiriamos į dvi grupes: a) ūmios (staigi pradžia ir trumpa trukmė) ir b) lėtinės (lėta pradžia ir progresavimas). Jei opa išlieka ilgiau nei 2 savaites, ji laikoma lėtine. Dažniausiai opas sukelia pasikartojantis aftinis stomatitas bei trauma.
Pasikartojantis aftinis stomatitas yra pati dažniausia burnos gleivinės opų priežastis. Ši liga pasireiškia maždaug 20 proc. bendros populiacijos. Įdomu tai, kad vaikams, augantiems aukštesnio socialinio ir ekonominio lygio šeimose, pasikartojantis aftinis stomatitas diagnozuojamas penkis kartus dažniau ir sudaro 50 proc. visų burnos ertmės pažeidimų.
Burnos pažeidimai yra labai skausmingi, trukdo valgyti, kalbėti. Simptomams palengvinti ir pagreitinti opų gijimą vartojami vietinio poveikio tepalai, geliai, kremai, purškalai. Vienas jų – Anaftin. Šio preparato sudėtyje esančios medžiagos mažina skausmą, pasižymi uždegimą slopinančiomis savybėmis. Šiame straipsnyje aptariami du dažniausi burnos ertmės pažeidimai – pasikartojantis aftinis stomatitas ir mechaninio pažeidimo sukelta opa, kurių vietiniam gydymui Anaftin gali būti efektyvus.
Dažniausi burnos ertmės pažeidimai
Pasikartojantis aftinis stomatitas
Pasikartojančio aftinio stomatito etiologija nėra žinoma. Manoma, kad kai kurie vietiniai, sisteminiai, imuniniai, genetiniai, alerginiai, mitybos ir mikrobiologiniai veiksniai gali būti priežastiniai šios ligos veiksniai [1, 2, 3]. Nustatyta, kad imunosupresinių vaistų (kalcineurino ir mTOR inhibitorių) vartojimas yra susijęs su sunkia aftinio stomatito išraiška [3]. Trauma gali predisponuoti šios ligos vystymąsi dėl atsiradusios edemos ir ankstyvo uždegimo. Manoma, kad įtakos gali turėti ir seilių pH pokyčiai [3]. Hormonų disbalansas, vitaminų ir mineralų trūkumas (ypač geležies, cinko, folio r., vitamino B gr.), padidėjęs jautrumas vaistams ar maistui, imunodeficitinės būklės, autoimuninės, sisteminės ligos, infekcijos, emocinis stresas, genetinė predispozicija gali sąlygoti pasikartojančio aftinio stomatito vystymąsi [1, 2, 3].
Skiriamos trys pasikartojančio aftinio stomatito formos: 1) nedidelių aftų, 2) didelių aftų, 3) herpetiforminių aftų [1, 3]. Pirmajai formai būdingos skausmingos, mažos, ribotos, paviršinės, apvalios arba ovalios opos burnos ertmėje, kurios sugyja per 10–14 dienų ir nepalieka randų [1, 2]. Antrajai formai būdingos didesnės (>10 mm) ir labai skausmingos aftos, jos gali trukti 6 sav. ir ilgiau bei palieka randus [1]. Herpetiforminės aftos – daugybiniai labai maži pažeidimai, išsidėstę vienas šalia kito ir sudarantys netaisyklingos formos opas, kurios išlieka 7–10 dienų ir nepalieka randų [1, 2, 3]. Pati dažniausia pasikartojančio aftinio stomatito forma yra nedidelių aftų – pasireiškia 80 proc. atvejų [1].
Pasikartojantis aftinis stomatitas linkęs kartotis: kai kuriems pacientams pasireiškia 2–4 kartus per metus, kitiems nuolat burnos ertmėje būna išopėjimai [2]. Ši liga dažniau pasireiškia vaikams ir paaugliams. Pasikartojantis aftinis stomatitas diagnozuojamas remiantis klinikiniais požymiais, paneigus kitas galimas priežastis, tačiau savitųjų diagnostikos tyrimų nėra [1].
Išorės veiksnių sukelta burnos gleivinės opa
Burnos gleivinė gali būti pažeidžiama neteisingai valantis dantis, valgant labai karštą ar labai šaltą maistą, įsikandus liežuvį ar gleivinę, nešiojant dantų protezus, į burną patekus šarminėms ar rūgštinėms medžiagoms [1]. Traumos, cheminių medžiagų, karščio, šalčio sąlygotos opos burnos ertmėje yra vienos dažniausių. Dažniausiai burnos gleivinę susižaloja maži vaikai ir žmonės, turintys pažinimo funkcijų sutrikimų. Traumos sukeltoms opoms būdinga tai, kad centrinė opos dalis būna baltos ar gelsvos spalvos, o ją juosia raudona juostelė [1]. Šios opos yra skausmingos ir išnyksta per 2 savaites [1].
Anaftin gelis
Anaftin sudėtyje yra polivinilo pirolidono (PVP), maltodekstrino, propeno glikolio, natrio hialuronato, benzalkonio chlorido, tikrųjų alavijų (Aloe barbadensis), pasižyminčių skausmą malšinančiu ir uždegimą slopinančiu poveikiu. Vaistas skirtas mažų burnos pažeidimų sukeliamam skausmui mažinti, kurį sukelia aftinis stomatitas, aftinės opos, ortodontinės plokštelės ir netinkamai pritaikyti protezai. Jis taip pat tinkamas ir gydant išplitusias aftines opas.
Anaftin preparatai yra gelio, purškalo ir skysčio pavidalo. Anaftin gelis yra rekomenduojamas esant pavienėms burnos opoms ir ribotai pažeistoms vietoms. Jis patogus vartoti vaikams – dėl ilgo snapelio ant pakuotės tėvai nesunkiai gali užtepti gelį ant pažeistos vietos vaiko burnoje. Anaftin gelio vieną ar du lašus reikia užtepti ant pažeistos vietos ir mažiausiai 2 minutes šios vietos neliesti liežuviu, kol susidarys apsauginė plėvelė. Siekiant geriausio rezultato, užtepus preparato mažiausiai 1 valandą rekomenduojama nevalgyti ir negerti. Anaftin gelį galima vartoti 3–4 kartus per parą, jei reikia, ir dažniau.
Plačiau apie tai skaitykite „Otorinolaringologijos aktualijos“ 2015/2016 m. Nr. 2