Laktozės netoleravimas

Doc. dr. Vaidotas Urbonas

VUL SK Vaikų ligoninė

Laktozės netoleravimas yra virškinimo sutrikimas, kai žarnynas negeba suskaldyti laktozės ir dėl to pasireškia įvairūs nemalonūs simptomai: pilvo pūtimas, vėjavimas, vandeningas viduriavimas, pilvo skausmas ir kt.

Laktozė (pieno cukrus) angliavandenis (disacharidas), randamas tik žinduolių piene (žmogaus, karvės, ožkos, kumelės ir kt.) ir iš jo pagamintuose produktuose. Ji susideda iš dviejų monosacharidų – gliukozės ir galaktozės. Žarnyne laktozė negali būti pasisavinama, ji turi būti suskaidyta plonosios žarnos fermento laktazės į gliukozę ir galaktozę, ir tik šie monosacharidai yra rezorbuojami ir patenka į kraują.

Trūkstant fermento lakatazės nesuskaidyta laktozė nerezorbuojama slenka plonuoju ir storuoju žarnynu, kur ją skaido žarnyno bakterijų fermentai (daugiausiai proksimalinėje storojo žarnyno dalyje) iki visiškai kitų medžiagų nei fermentas laktazė. Žarnyno bakterijų fermentai laktozę suskaido iki H2, CH4, CO2dujų, dėl ko žmogui pučia pilvą ir jis vėjuoja, bei osmosiškai aktyvių medžiagų – organinių rūgščių: pieno, sviesto, acto, skruzdžių, sukeliančių vandeningą viduriavimą ir sumažinančių išmatų pH

Fermento lakatazės nepakankamumo priežasčių yra daug. Dažniausiai diagnozuojama hipolaktazija, t. y. fermento laktazės yra, bet nepakankamai. Alaktazija, kada plonojo žarnyno epitelio ląstelės (enterocitai) visiškai negamina šio fermento, nustatoma labai retai.

 

Laktozės netoleravimo (hipolaktazijos, laktazės nepakankamumo) klasifikacija ir priežastys

 

Išskiriamos kelios hipolaktazijos rūšys:

  • Pirminė hipolaktazija(pirminis laktozės netoleravimas) – plonosios žarnos gleivinė būna nepažeista, tačiau enterocitai sintetina nepakankamai laktazės. Pirminė hipolaktazija gali būti:
    • įgimta (reta liga);
    • neišnešiotų naujagimių;
    • suaugusiųjų tipo.

 

  • Antrinė hipolaktazija (antrinis laktozės netoleravimas) išsivysto sergant ligomis, kurios pažeidžia plonosios žarnos epitelį ir taip sumažina fermento kiekį. Pašalinus gleivinės pažeidimo priežastį, disacharidazių aktyvumas sunormalėja.

Dažniausia antrinio laktozės netoleravimo priežastis yra virusinis gastroenteritas. Juo gali susirgti kūdikiai ar vaikai po virusinio gastroenterito, kuris gali tęstis savaites. Plonajai žarnai sveikstant, simptomai silpsta.

 

Pirminė hipolaktazija

  • Labai retai nustatomas įgimtas laktazės nepakankamumas arba naujagimių alaktazija, kai šio fermento stokojama nuo pat gimimo ir augant jo nedaugėja.
  • Neišnešiotiems kūdikiams, gimusiems iki 36 sav., diagnozuojama laikina hipolaktazijos forma. Kuo didesnis neišnešiotumas, tuo didesnė hipolaktazija (1,3–1,4 kg sveriančio naujagimio organizmas suskaido tik 30–50 proc. laktozės) [2]. Vaikui augant fermento aktyvumas dažniausiai normalizuojasi.
  • Suaugusiųjų tipo, kai laktazės aktyvumas su amžiumi mažėja. Jau nuo 5 m. amžiaus šio fermento kiekis žarnyne pradeda laipsniškai mažėti (net iki 10 proc. naujagimių laktazės aktyvumo ar net visiško išnykimo suaugusiesiems), todėl jauni žmonės kur kas geriau toleruoja laktozę nei vyresni. Laktazės mažėjimui neturi įtakos suvalgomas pieno produktų kiekis. Kai kurių tautų žmonėms (pvz., Azijos, Afrikos šalių gyventojams) laktazės mažėja ženkliai sparčiau.

 

Įgytas, arba antrinis, laktazės nepakankamumas

Išsivysto, kada liga pažeidžia plonosios žarnos epitelį. Laktazė yra labai jautrus fermentas: esant plonosios žarnos pažeidimui jos labiausiai sumažėja ir ji vėliausiai atsikuria.

Laktazės sumažėjimo priežastys:

  • įvairios infekcinės ligos (virusinės, bakterinės, pirmuonių sukeltos žarnyno infekcijos);
  • maisto alergija (karvės pieno, sojų, kviečių, žuvies ir kt.);
  • celiakija;
  • plonosios žarnos bakterijų pertekliaus sindromas;
  • Krono liga;
  • vaistų vartojimas (pvz., kolchicino, neomicino, kitų antibiotikų, ypač geriamų);
  • trumposios žarnos sindromas;
  • badavimas (marazmas, kvašiorkor);
  • radiacinisenteritas (po onkologinių ligų radioterapijos);
  • imunodeficitas.

 

Simptomai ir diagnostika

 

Epidemiologija

Hipolaktazija paplitusi visame pasaulyje, ypač Afrikoje ir Azijoje. Šiuose žemynuose hipolaktazija diagnozuojama iki 61–100 proc. atvejų. Europoje jos paplitimas mažesnis: nuo 2 proc. Skandinavijoje iki 70 proc. kai kuriuose Italijos regionuose. Suaugusiems Lietuvos gyventojams hipolaktazija nustatyta 31–36 proc. atvejų. Vaikams, kaip ir suaugusiesiems, jos paplitimas priklauso nuo amžiaus: 7 m. amžiuje – 9 proc., 10 m. – 20 proc., o 12–14 m. grupėje paplitimas panašus į suaugusiųjų [3].

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2016 Nr. 3