Apie e.sveikatos plėtrą ES

2016 metai pasirodė esantys geri metai tarptautiniam bendradarbiavimui e. sveikatos srityje: 20 valstybių narių dalyvavo pirmajame Europos infrastruktūros tinklų priemonės etape ir pateikė paraiškas gauti finansavimą, skirtą padėti įsteigti e. sveikatos nacionalinius kontaktinius centrus. Šie kontaktiniai punktai sudaro infrastruktūrą, kuri užtikrina saugų keitimąsi sveikatos duomenimis tarp valstybių. Ilgas parengiamasis laikotarpis ir bandomasis projektas „epSOS“ davė pirmuosius rezultatus ir svajonę pavertė realybe: pacientų ligos istorijų santraukos ir ES piliečių elektroniniai receptai gali būti lengvai perduoti iš vienos šalies į kitą, griežtai laikantis duomenų apsaugos taisyklių.

Rengdamosi įgyvendinti šias Europos infrastruktūros tinklų priemonės funkcijas valstybės narės užmezgė gerokai glaudesnius ryšius tiek tarpusavyje, tiek ir su Europos Komisija. Iš esmės, dėl tokio glaudaus bendradarbiavimo buvo pateiktos beveik identiškos paraiškos.  E. sveikatos tinklų bei pagalbinių bendrų veiksmų „JASeHN“ veiklos aspektai su kaupu įrodė savo vertę ir toks išskirtinio masto bendradarbiavimas bus tęsiamas ir praktinio įgyvendinimo etapu. Jau parengtos arba baigiamos rengti atitinkamos įgyvendinimo gairės ir bendrieji susitarimai.

Tai didelis laimėjimas, kuris tapo įmanomas dėl glaudaus ir patikimo bendradarbiavimo. Ir tai pasiekta tik dešimčių kolegų valstybės narėse ir Europos Komisijoje pastangomis – jie nepagailėjo jėgų ir pasistengė, kad neįmanoma virstų įmanoma. Esu jiems be galo dėkingas – jie nusipelno aplodismentų!

Austrijos sveikatos ministerijos generalinis direktorius ir E. sveikatos tinklo rėmimo bendrų veiksmų koordinatorius Clemensas Martinas Aueris