Intymioji moterų higiena – ne ką mažiau svarbi nei kitų kūno vietų higiena ir priežiūra. Mat makšties mikrofloroje gyvena įvairios bakterijos. Mikroflora esti labai jautri vidiniams bei išoriniams veiksniams, lengvai gali pakisti ir sukelti ginekologines sveikatos problemas, infekcijas, laipsniškai gali vystytis makšties sausumas.
Normali makšties flora
Pieno rūgšties bakterijos (Lactobacillus) yra vyraujanti bakterijų rūšis makštyje, jos atlieka ir fiziologines funkcijas. Jų pagrindinė funkcija – palaikyti normalią makšties mikroflorą, kuri yra natūrali ir organizmui įprasta. Laktobacilų gaminama pieno rūgštis palaiko normalų makšties pH 3,8–4,6 ir slopina žalingų bakterijų prisitvirtinimą prie makšties epitelio ląstelių. Maždaug 60 proc. laktobacilų porūšių gamina vandenilio peroksidą, kuris slopina bakterijų augimą ir naikina žmogaus imunodeficito virusą (ŽIV) in vitro.
Pieno rūgšties bakterijų kiekis priklauso nuo moters amžiaus bei estrogenų koncentracijos. Daugiausia laktobacilų randama naujagimystės ir reprodukciniame amžiuje, mažiausiai – vaikystėje ir pomenopauziniu tarpsniu, kai estrogenų esti mažiausiai. Estrogenai didina laktobacilų kolonizaciją, skatindami makšties epitelio ląstelių glikogeno gamybą, šis skyla į gliukozę, ir taip sudaroma mitybos terpė bakterijų kolonizacijai.
Nors laktobacilos yra dominuojančios makšties bakterijos, makšties mikrofloroje aptinkamos ir kitos bakterijų rūšys, kaip antai streptokokai, gramneigiamos bakterijos, Gardnerella vaginalis ir anaerobinės bakterijos. 10–25 proc. moterų, neturinčių jokių simptomų, normalioje makšties floroje galima aptikti Candida albicans.
Viena iš sutrikusios mikrofloros priežasčių – makšties sausumas
Makšties sausumas, kitaip atrofinis vaginitas, – tai makšties gleivinės uždegimas, sąlygotas estrogenų sumažėjimo. Moterys, kurioms pasireiškia atrofinis vaginitas, dažniau susiduria su bakterine infekcija ar kandidoze. Dažniausiai makštis išsausėja dėl sumažėjusios estrogenų gamybos kiaušidėse prasidėjus menopauzei, po gimdymo, žindymo laikotarpiu, kol nėra mėnesinių. Neretai tai būna kontraceptinių priemonių, streso ar netinkamų higienos priemonių naudojimo pasekmė, sutrikus normaliai makšties mikroflorai (lentelė).
Lentelė. Makšties sausumą sąlygojantys veiksniai
Sumažėjęs estrogenų kiekis |
Kitos galimos priežastys |
Maitinimas krūtimi |
Sjogreno sindromas |
Menopauzė |
Cukrinis diabetas |
Po chirurginio kiaušidžių pašalinimo |
|
Vaistų, galinčių daryti įtaką estrogenų koncentracijai, vartojimas (antihistamininiai vaistai, antidepresantai, kai kurie vaistai nuo padidėjusio kraujospūdžio) |
|
Po gimdymo |
|
Vėžio gydymas (jo galimas poveikis kiaušidžių funkcijai) |
|
|
|
Makšties sausumo simptomai
Makšties sausumas nėra liga, o nemalonus simptomas, tačiau reikalingas dėmesio ir atitinkamų priemonių. Dėl makšties sausumo moteris jaučia diskomfortą, nes makštį peršti, niežti, skauda, degina. Į makšties sausumą moteris neturėtų žvelgti atsainiai, kentėti, nes, nesiimant jokių veiksmų, šis nemalonus simptomas gali tapti savotišku „tilteliu“ infekcijoms, bakterijoms, įvairioms makšties ligoms.
Atsiradus makšties sausumo simptomams, makštį drėkinti rekomenduojama ne tik dėl nemalonių simptomų, bet ir dėl išsausėjusios gleivinės galinčių atsirasti rimtesnių sveikatos sutrikimų, tokių kaip: makšties sienelės išsausėjimas bei nusileidimas, atrofiniai makšties uždegimai po lytinių santykių, plonėjanti makšties ir vulvos oda.
Vagisan drėkinamasis kremas
Vagisan drėkinamasis kremas – tai nehormoninis preparatas, skirtas mažinti makšties sausumui esant menopauzei ar kitoms būklėms, kai susiduriama su šiuo nemaloniu simptomu. Šį kremą galima naudoti makšties ir išorinių lytinių organų srityje. Kremas mažina sausumo pojūtį, deginimą, niežulį ir skausmą, praturtina odą bei gleivinę lipidais. Jį galima naudoti ir prieš lytinius santykius.
Naudojant Vagisan kremą makšties pH tampa artima normai ar normali. Rūgštinė pH terpė (pH 3,8–4,5) makštyje apsaugo nuo patogeninių mikroorganizmų kolonizacijos bei infekcijų išsivystymo. Kadangi Vagisan nehormoninis preparatas, jį galima naudoti taikant pakaitinę hormonų terapiją.
Intymioji higiena ir pagalba esant makšties sausumui
Moters higienos priemonės turi būti specialiai pritaikytos kasdienei intymiajai moterų higienai. Kadangi makšties pH yra rūgštesnė nei sveikos odos, ilgalaikis išorinių lytinių organų prausimas sveikai odai subalansuotomis higienos priemonėmis gali išsausinti makšties gleivinę ar net sukelti uždegimą. Tinkama intymioji higiena ypač aktuali nėščioms moterims, kai nepageidautinas net mažiausias makšties sudirginimas (ar uždegimas).
Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2016 Nr. 4