Saugus inhaliatoriaus pakeitimas gydant LOPL

Rūta Nutautienė

Respublikinė Kauno ligoninė

 

Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) duomenimis, LOPL nusineša maždaug 2 750 tūkst. gyvybių (4,8 proc. mirčių) per metus. Prognozuojama, jog iki 2020 metų LOPL taps trečia dažniausia mirties priežastimi pasaulyje. LOPL susirgusius asmenis labai svarbu tinkamai gydyti. Pagal GOLD (angl. The Global initiative for chronic Obstructive Lung Disease) 2011, 2013 rekomendacijas, LOPL gydymas skiriamas įvertinus ne tik bronchų obstrukcijos spirometrinį FEV1 (forsuoto iškvėpimo tūris per pirmą sekundę) rodiklį, bet ir simptomų sunkumą, paūmėjimų anamnezę.

Atnaujintose GOLD rekomendacijose (GOLD 2016) bronchus plečiantys vaistai išliko pagrindiniai LOPL simptomus gydantys vaistai (tiek esant lengvai, tiek labai sunkiai LOPL).

Teigiamas bronchodilatatorių poveikis pasireiškia dėl sumažėjusio kvėpavimo takų pasipriešinimo, pagerėjusio iškvėpimo ir sumažėjusios plaučių hiperinfliacijos tiek ramybės, tiek fizinio krūvio metu, todėl sumažėja dusulys ir pagerėja fizinio krūvio toleravimas. Bronchodilatatorius padeda pasiekti keletą LOPL gydymo tikslų: palengvina simptomus ir apsaugo nuo jų atsiradimo, sumažina paūmėjimų dažnumą ir sunkumą, pagerina bendrąją sveikatos būklę ir fizinio krūvio toleravimą. Tačiau, kad ir kaip gaila, LOPL gydymo sėkmę lemia ne vien geras inhaliuojamojo vaisto klinikinis efektyvumas, sėkmė pirmiausia priklauso ir nuo paciento pastangų laikytis vaistų įkvėpimo režimo, gebėjimo tinkamai įkvėpti vaistus ir naudotis inhaliatoriumi. LOPL gydyti skirtų vaistų, inhaliatorių pasirinkimas suteikia plačias galimybes rinktis – pradedant nuo veikliosios medžiagos iki inhaliatoriaus tipo. Tiesa, norint pakeisti inhaliatorių, dažniausiai tenka keisti ir veikliąją medžiagą, arba atvirkščiai. Todėl šiuo metu LOPL gydyti skiriamo vaisto pranašumas, kai ta pati veiklioji medžiaga gali būti įkvepiama skirtingo veikimo principo inhaliatoriais (pvz., tiotropis Respimat®, tiotropis HandiHaler®), o jų vieno keitimas kitu nesukelia vaisto saugumo ir veiksmingumo pokyčių.

Apie tiotropio bromidą

Tiotropio bromidas yra pirmasis ilgai veikiantis inhaliuojamasis anticholinerginis vaistas, kurį vartojant užtikrinamas reikšmingas ir ilgalaikis plaučių funkcijos pagerėjimas vartojant vaistą tik vieną kartą per parą [4]. Tiotropio bromidas palankiai veikia LOPL klinikinę eigą, pagerina sergančių ja gyvenimą [4]. Sergantiems LOPL tiotropio bromidas palengvina kvėpavimą, praplečia susiaurėjusius kvėpavimo takus net 24 val. Tiotropio bromidas veikia per pagrindinį grįžtamąjį LOPL mechanizmą – cholinerginį bronchų spazmą. Remiantis tyrimų duomenimis, tiotropis pasižymi ilgalaikiu bronchus plečiančiu poveikiu ir sumažina hiperinfliaciją (oro spąstus) [4]. Placebu kontroliuojamuose tyrimuose tiotropiu gydytiems pacientams rečiau pasireiškė fizinio krūvio sukeliamas dusulys, pagerėjo ištvermingumas.

4 metų trukmės UPLIFT®tyrime įrodyta tiotropio bromido nauda: pagerėjo šiuos vaistus vartojančių pacientų plaučių funkcijos, gyvenimo kokybė, sumažėjo paūmėjimų ir su LOPL susijusio hospitalizavimo dažnumas. Tiotropio bromido nauda nustatyta sergantiems įvairaus sunkumo LOPL, įskaitant pacientus, kuriems naujai skirtas palaikomasis gydymas, ir jaunesnius pacientus (

4 UPLIFT® ir metų POET-COPD® trukmės tyrimuose įrodyta, kad vartoti tiotropio bromidą LOPL sergantiems pacientams yra saugu ir naudinga.

Šio retrospektyviojo kohortinio tyrimo [5], kuriame vertinta tiotropio, vartojamo kartu su inhaliuojamaisiais gliukokortikoidais ir ilgai veikiančiais ß2 agonistais, įtaka vidutinio sunkumo ir sunkia LOPL sergančių pacientų mirštamumui ir paūmėjimų skaičiui, rezultatai rodo tiotropio naudą: reikšmingai sumažėja mirštamumo ir paūmėjimų rodikliai sergant vidutinio sunkumo ir sunkia LOPL. Tiotropio naudą patvirtina ir tiotropio bei salmeterolio klinikinį efektą lyginusio tyrimo rezultatai [6].

Vidurio ir Rytų Europos regione atliktas SOSPES (atviras, perspektyvusis vienos grupės (be kontrolinės grupės) [7] stebėjimo tyrimas, trukęs beveik vienerius metus). SOSPES tyrimas –neintervencinis LOPL gydymo tyrimas, skirtas įvertinti tikrąjį gydymo tiotropiu (per HandiHaler® inhaliatorių) poveikį kasdieniam gyvenimui ligonių, sergančių pagal globalią LOPL iniciatyvą GOLD2-GOLD-3 LOPL, neeliminuojant jo gretutinių ligų. SOSPES tyrimo pagrindinis tikslas buvo įvertinti gyvenimo kokybę (remiantis SGRQ klausimyno rezultatais) LOPL pacientams, gydomiems tiotropiu (vienu ar su kitais LOPL vaistais). Antriniai vertinamieji kriterijai – kokie vaistai buvo vartoti su tiotropiu, kaip laikytasi tiotropio inhaliavimo režimo.

Tiriamųjų gyvenimo kokybė buvo vertinta SGRQ klausimynu. Pirminė tiotropio veiksmingumo vertinamoji baigtis buvo SGRQ bendro rezultato vidutinis pokytis nuo pradinio vizito, lyginant su 6 mėnesių stebėjimo laikotarpio pabaiga. Pacientams, gydomiems 18 µg tiotropio vieną kartą per parą, SGRQ klausimyno rezultatas buvo statistiškai ir kliniškai reikšmingai (per 21,7 vienetus, p

Aptariant tyrimo rezultatus, nurodoma, kad LOPL gydymo tiotropiu režimo buvo gana griežtai laikomasi, pastebėta, kad pacientai patys pajutę sveikatos būklės pagerėjimą buvo labiau motyvuoti tinkamai laikytis gydymo režimo. Tyrimas įrodė ir gerą tiotropio efektyvumą, nepaisant esamų gretutinių ligų.

Remiantis tyrimo duomenimis, per šešis tiotropio vartojimo mėnesius LOPL sergančių asmenų su sveikata susijusi gyvenimo kokybė akivaizdžiai pagerėja, nepaisant jų amžiaus, gretutinių ligų ir jų sunkumo, taip pat rūko jie ar ne.

Plačiau skaitykite „ Pulmonologija, imunologija ir alergologija“ Nr.1, 2016