Melanoma sergančių pacientų gydymo apžvalga

Melanoma – piktybinis odos navikas, išsivystantis iš supiktybėjusių pigmentą gaminančių ląstelių, žinomų kaip melanocitai. Tai pats agresyviausias odos vėžys. Dažniausiai melanoma išsivysto odoje, kartais gali pasitaikyti ir kituose organuose, kurių ląstelės turi melanino (burnoje, nosyje, akių tinklainėje ir pan.).

Populiariausia yra radialinė, paviršiumi plintanti melanoma, diagnozuojama 60–70 proc. pacientų, vyresnių kaip 30–50 metų. Pirmiausia tai baltųjų žmonių odos liga – iš 2012 metais susirgusių žmonių 43,3 proc. sudarė europiečiai.

 

2012 metais pasaulyje registruota 232 tūkst. naujų melanomos atvejų. Kasmet melanomos susirgimo atvejų padaugėja 5 proc. Lietuvos vėžio registro duomenimis, Lietuvoje 2011 metais šia liga sirgo 351 žmogus – 230 moterų ir 121 vyras.

Pagrindinė melanomos priežastis (apie 80 proc. atvejų) yra stiprus ultravioletinių saulės spindulių poveikis odai, ypač ankstyvoje jaunystėje. Besikeičiantis apgamas – labiausiai paplitęs įspėjimas apie galimą melanomą. Asimetriški, netaisyklingo kontūro, įvairių spalvų, didesni nei 6 mm ar greitai didėjantys apgamai – visi šie požymiai turėtų paskatinti nedelsiant kreiptis į gydytoją. Atkreipti dėmesį reikėtų ir į naujai atsiradusį, sparčiai augantį tamsų pigmentinį, nors ir tolygų darinį, ypač jei jums yra daugiau nei 30 metų. Savistaba ir ankstyvoji diagnostika – geriausias būdas sumažinti mirštamumą nuo šios ligos. Nustačius metastazavusią melanomą, gydytojų prognozės gali būti labai liūdnos – nuo diagnozės nustatymo 2 metus išgyvena tik 10–20 pacientų.

Piktybinė melanoma yra pavojingiausias odos vėžys ir yra daugiau kaip 90 proc. odos vėžiu sergančių pacientų mirties priežastis. Tikimybė mirti nuo melanomos yra daugiau nei 20 proc., o tai gerokai daugiau nei nuo kitų vėžio ligų. Pacientų, sergančių melanoma, gretos didėja, tačiau daugėja atvejų, kai liga diagnozuojama pradinės stadijos. Labai svarbu šią ligą diagnozuoti kuo anksčiau. Pradinių stadijų melanomą beveik visada galima išgydyti. Chirurgija – pagrindinis lokalinės odos melanomos gydymo būdas, efektyviai taikomas tada, kai liga diagnozuojama pačioje pradžioje, kol dar nėra išplitusi. Tai paprasčiausias ir efektyviausias melanomos gydymo būdas.

Melanomą diagnozavus per vėlai, tikimybė, kad ji išplis į kitus organus, yra daug didesnė.

 

Gydymo principai

 

  • Ø Pagrindinis neišplitusios melanomos gydymo metodas yra naviko ekscizija:
    • jei naviko infiltracijos dydis
    • jei naviko infiltracijos dydis 1–4 mm, atliekama ekscizija – 2 cm nuo kraštų;
    • jei naviko infiltracijos dydis daugiau kaip 4 mm, atliekama ekscizija – 2 cm nuo kraštų.
      • Ø Sarginio limfmazgio biopsija: jeigu sritiniai limfmazgiai neapčiuopiami ir metastazių nekonstatuota, atlikus naviko eksciziją kartu pašalinamas ir sarginis limfmazgis. Jo lokalizacija nustatoma prieš operaciją radioizotopiniu ir/ar limfochromografiniu būdais.
      • Ø Nustačius vieną ar daugiau melanomos metastazių sritiniuose limfmazgiuose, visada turi būti atlikta radikali sritinių limfmazgių šalinimo operacija.
      • Ø Incizinė ar punkcinė biopsija, kaip diagnozės nustatymo metodas, galimas atskirais atvejais, kai melanoma yra plaštakos, pėdos, veido, ausų zonose arba pirminis navikas labai didelis.
      • Ø Skutamoji biopsija galima tik kai melanomos tikimybė yra nedidelė.

 

Plačiau apie tai skaitykite žurnale „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2016 Nr. 4