Pasikartojantis aftinis stomatitas – dažniausia burnos gleivinės opų priežastis

Lūpų ir burnos gleivinės įtrūkimai bei opos yra dažna problema. Šių pažeidimų priežastys – pačios įvairios: infekcinės, alerginės, autoimuninės, onkologinės ligos, rūkymas, trauma, kai kurių mikroelementų trūkumas. Remiantis Jungtinėse Amerikos valstijose (JAV) atliktu epidemiologiniu tyrimu, 1988–1994 m. iš 17 235 žmonių, vyresnių nei 17 m., 27,9 proc. nustatytas burnos gleivinės pažeidimas. Dažniausiai šie pažeidimai buvo susiję su dantų ir dantenų ligomis (hiperplazija, infekcija, uždegimas) bei rūkymu.

 

Pažeidimai burnos ertmėje dažniausiai pasireiškia opomis. Burnos ertmės opos yra skiriamos į dvi grupes: a) ūmios (staigi pradžia ir trumpa trukmė) ir b) lėtinės (lėta pradžia ir progresavimas) [3]. Jei opa išlieka ilgiau nei 2 savaites, ji laikoma lėtine [3]. Dažniausiai opas sukelia pasikartojantis aftinis stomatitas [2, 3], kurio sukelti burnos pažeidimai yra itin skausmingi. Šiems simptomams palengvinti ir pagreitinti opų, pūslelių gijimą vartojami vietinio poveikio tepalai, geliai, kremai. Vienas jų – Anaftin, pasižymintis uždegimo slopinamuoju ir skausmo malšinamuoju poveikiu.

 

Pasikartojantis aftinis stomatitas

Pasikartojantis aftinis stomatitas yra pati dažniausia burnos srities opų priežastis [2]. Šios ligos etiopatogenezė nėra žinoma, tačiau manoma, kad reikšmę turi vietinio ląstelinio imuninio atsako pakitimai. Ligos atsiradimą gali predisponuoti trauma, sutrikusi hormonų pusiausvyra, padidėjęs jautrumas vaistams ar maistui, imunodeficitinės būklės, autoimuninės, sisteminės ligos, infekcijos, emocinis stresas, kai kurių vaistų vartojimas (pvz., metotreksato), pasikartojantis aftinis stomatitas giminėje [2, 3]. Manoma, kad susirgti šia liga gali turėti įtakos vitaminų, ypač vitamino B12, ir mineralų trūkumas.

Skiriamos trys pasikartojančio aftinio stomatito formos: 1) nedidelių aftų, 2) didelių aftų ir 3) herpetiforminių aftų [3]. Pirmajai formai būdingos skausmingos, mažos, ribotos, paviršinės, apvalios arba ovalios opos burnos ertmėje, kurios sugyja per 10–14 dienų ir nepalieka randų [2, 3]. Antrajai formai būdingos didesnės (>10 mm) ir labai skausmingos aftos, jos gali išlikti 6 sav. ir ilgiau bei palieka randus [3]. Herpetiforminės aftos – daugybiniai labai maži pažeidimai, išsidėstę vienas šalia kito ir sudarantys netaisyklingos formos opas, kurios išlieka 7–10 dienų ir nepalieka randų [2, 3]. Pati dažniausia pasikartojančio aftinio stomatito forma yra nedidelių aftų – pasireiškia 80 proc. atvejų [3].

Pasikartojantis aftinis stomatitas linkęs recidyvuoti: kai kuriems pacientams pasireiškia 2–4 kartus per metus, kitiems išopėjimai burnos ertmėje būna nuolat [2]. Šia liga dažniau serga vaikai ir paaugliai. Pasikartojantis aftinis stomatitas diagnozuojamas pagal klinikinius požymius (lentelė), paneigus kitas galimas priežastis, tačiau specialių diagnostikos tyrimų nėra [3].

Labai svarbu neužleisti ligos ir laiku kreiptis į gydytoją. Vis dėlto ligoniai neretai pradeda gydytis patys, pasikliaudami savo žiniomis, išgirstais patarimais. Kreipiantis pavėluotai, gydytojui būna dar sunkiau nustatyti ligos priežastį, greitai suteikti veiksmingą pagalbą. Todėl labai svarbu, pasireiškus pirmiesiems ligos simptomams, kreiptis į specialistą. Taip išvengiama komplikacijų dėl netinkamo ar pavėluoto gydymo. Gydytojas, įvertinęs ligos formą ir bendrą organizmo būklę, be minėtų vaistų, skiria ir bendrinio poveikio priemonių: vitaminų, imunomoduliatorių imunitetui stiprinti bei antivirusinių, antimikrobinių ar antihistamininių preparatų. Gali prireikti ir sisteminių gliukokortikoidų ar kitų imuninę sistemą slopinančių vaistų. Šiuolaikinėje visuomenėje svarbų vaidmenį vaidina vaistininkai, kurie, rekomenduodami skausmo malšinimo ir burnos higienos priemones, gali palengvinti paciento juntamus simptomus, kol šis pateks pas gydytoją.

 

Anaftin gelis

Anaftin sudėtyje yra polivinilo pirolidono (PVP), maltodekstrino, propeno glikolio, natrio hialuronato, benzalkonio chlorido, tikrųjų alavijų (Aloe barbadensis), pasižyminčių skausmą malšinančiu ir uždegimą slopinančiu poveikiu. Vaistas skirtas mažinti mažų burnos pažeidimų sukeliamam skausmui, kurį sukelia aftinis stomatitas, aftinės opos, ortodontinės plokštelės ir netinkamai pritaikyti protezai. Jis taip pat tinkamas ir gydant išplitusias aftines opas.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2016 Nr. 4