Ženevoje vandens ir sveikatos protokolo šalių pasitarime aptarta darnaus vystymosi darbotvarkė

Jungtinių Tautų Europos ekonominės komisijos ir Pasaulio sveikatos organizacijos 2016 m. lapkričio 14–16 d. Ženevoje, Šveicarijoje, kartu surengtame ketvirtajame 1992 m. Tarpvalstybinių vandentakių ir tarptautinių ežerų apsaugos ir naudojimo konvencijos Vandens ir sveikatos protokolo šalių narių pasitarime dalyvavo sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė (delegacijos vadovė), Lietuvos Respublikos nepaprastasis ir įgaliotasis ambasadorius Lietuvos Respublikos nuolatinėje atstovybėje prie Jungtinių Tautų biuro ir kitų tarptautinių organizacijų Ženevoje Andrius Krivas, Aplinkos ministerijos Vandenų departamento Vandenų politikos skyriaus vyr. specialistas Vytautas Kalpokas, Lietuvos geologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos Hidrogeologijos skyriaus Regioninio požeminio vandens išteklių įvertinimo poskyrio vyriausioji specialistė Daina Radzevičienė, Užsienio reikalų ministerijos Strateginių sektorių politikos skyriaus vyriausioji specialistė Agnija Tumkevič ir Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Aplinkos sveikatos skyriaus visuomenės sveikatos specialistė Natalja Šliachtič.

Pasitarimo metu surengta specialioji sesija, skirta Darnaus vystymosi darbotvarkės iki 2030 m. įgyvendinimui. Specialioje sesijoje aptarta, kaip Vandens ir sveikatos protokolas gali prisidėti prie šios darbotvarkės įgyvendinimo ir atsakingo tarpvalstybinių vandenų valdymo. Lietuvos delegacija pabrėžė vandens bei energetikos infrastruktūrinių projektų saugaus vystymo svarbą. Šie klausimai yra aktualūs dėl bendrai priklausančių vandens išteklių naudojimo saugumo, poveikio Lietuvai ir tarpvalstybinio teisinio reglamentavimo trūkumo. Pabrėžta, kad Lietuvos kaimynystėje vystomi stambūs Baltarusijos ir Rusijos atominių elektrinių projektai gali turėti neigiamą poveikį Neries upei ir visam Nemuno baseinui. Todėl šalys buvo paragintos laikytis aukščiausių tarptautinių saugumo reikalavimų. Baltarusijos delegatai, reaguodami į Lietuvos pasisakymą, nenorėjo sutikti, kad Astravo atominė elektrinė neatitinka branduolinės saugos reikalavimų. Pabrėžė, kad su Lietuvos ekspertais bendradarbiaujama ir dalijamasi informacija.

Buvo akcentuojama, kad Jungtinių Tautų Generalinės Asamblėjos metu buvo nustatytas skirtumas tarp aukštas ir žemas pajamas turinčių šalių bei tarp miesto ir kaimo vietovių. Vanduo yra pripažintas kaip žmogaus teisė. Nustatyta, kad Europos regione 19 mln. žmonių neturi galimybės gauti saugaus geriamojo vandens ir 67 mln. neturi galimybės naudotis geresniu nuotekų tvarkymu. Prancūzijos Socialinių reikalų ir sveikatos ministerijos atstovas paminėjo, kad Prancūzijoje yra vykdoma daug socialinių iniciatyvų: t. y. būsto solidarumo fondas, bandomosios studijos dėl vandens trūkumo, įgyvendinamos priemonės, skirtos aprūpinti izoliuotus gyventojus geriamuoju vandeniu ir užtikrinti nuotekų tvarkymą. Buvo diskutuojama, kaip Vandens ir sveikatos protokolas gali padėti užtikrinti lygias galimybes gauti geriamąjį vandenį ir tvarkyti nuotekas. Planuojama skirti daugiau dėmesio smulkiųjų vandentiekių ir individualių vandens tiekimo sistemų situacijos apžvalgai. Šalys narės atkreipė dėmesį, kad Europoje ¼ gyventojų apsirūpina vandeniu ir nuotekas tvarko individualiomis sistemomis, dauguma šių sistemų tinkamai neprižiūrimos ir vanduo dažnai neatitinka nustatytų kokybės normų. Lietuvoje apie 20 proc. gyventojų individualiai apsirūpina geriamuoju vandeniu ir apie 28 proc. patys tvarko nuotekas, todėl tinkamas individualiųjų sistemų priežiūros ir eksploatavimo klausimas aktualus ir Lietuvai.

Pasitarimo metu paskirti delegatai pristatė trumpą ataskaitą apie Vandens ir sveikatos protokolo nuostatų įgyvendinimą Lietuvoje, pateikė informaciją apie uždavinių nustatymą ir trimetės Vandens ir sveikatos protokolo ataskaitos parengimą, balsavo už 2017–2019 m. veiklos programą, kuri buvo pristatyta ir patvirtinta šiame pasitarime. Lietuvos delegacija pristatė Vandens ir sveikatos protokolo įgyvendinimo procesą ir pasisakė, kad 2017 m. šeštasis Šiaurės ir Baltijos šalių geriamojo vandens ir sveikatos tinklo dalyvių susitikimas–seminaras planuojamas Lietuvoje. Buvo aptartas bendradarbiavimas su tarptautinėmis finansinėmis institucijomis, donorų organizacijomis ir kitomis organizacijomis, tobulinant galimybes gauti saugų geriamąjį vandenį ir nuotekų tvarkymą.

Parengė Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratorė Natalja Šliachtič