Tonzilofaringitas: kokį purškalą pasirinkti?

Vienas iš pagrindinių bakterinio tonzilofaringito simptomų yra gerklės skausmas. Kadangi šių sričių gleivinėje ir pogleiviniame sluoksnyje yra daug limfinio audinio, juose labai dažnai vyksta uždegimo ir infekcijos procesai. Be to, ryklė yra tiek kvėpavimo, tiek virškinamojo trakto dalis. Todėl daug įvairių įkvepiamų ar nuryjamų medžiagų gali sukelti jos ir tonzilių uždegimą – tonzilofaringitą, dėl kurio ir atsiranda gerklės skausmas.

Dažniausiai randama priežastis peršalimas ir infekcinės ligos. Esant skirtingai ligos etiologijai būtinas ir atitinkamas gydymas. Todėl būtina nustatyti priežastį, įvertinti ligos eigą bei sunkumą, galimas komplikacijas ir skirti adekvatų gydymą.

 

 

Tonzilofaringito etiopatogenezė

Apie 30–60 proc. tonzilofaringitų atvejų sukėlėjas nenustatomas, 30–60 proc. – tonzilofaringitų sukėlėjai yra virusai (rinovirusai, adenovirusai ir daugelis kitų). Virusinės kilmės tonzilofaringitai dažnai pasireiškia kartu su kitais virusinės infekcijos simptomais, tokiais kaip rinorėja, kosulys, konjunktyvitas.

 

Tonzilofaringito gydymas

Esant bakterinės kilmės viršutinių kvėpavimo takų infekcijai, būtina įvertinti antibiotikų vartojimo tikslingumą, ar tikėtina neigiama ligos eiga, komplikacijų išsivystymas. Nustatyta, jog net ~70 proc. bendrosios praktikos gydytojų ūminiam tonzilofaringitui gydyti skiria antibiotikų, dar nepaneigus galimo virusinės kilmės tonzilofaringito. Higienos instituto tyrimo duomenimis, 2004 m. Lietuvos pirminės sveikatos priežiūros įstaigose antibiotikai išrašyti 48,9 proc. vaikų ir 41,8 proc. suaugusių asmenų ūminei virusinei kvėpavimo takų infekcijai gydyti bei 82,6 proc. vaikų ir 88,1 proc. suaugusiųjų tonzilitui gydyti.

Esant nedidelės rizikos pacientams A grupės beta hemolizinio streptokoko sukeltos infekcijos galimos komplikacijos yra retos ir dažniausia antibiotikų skyrimas yra netikslingas. Virusinės kilmės gerklės uždegimai gydomi simptomiškai. Pagrindinis gydymo uždavinys yra mažinti skausmą, dezinfekuoti, drėkinti gleivinę bei vietiškai gydyti uždegimą. Gerklės skausmui gydyti galima skirti įvairių ryklės purškalų ir pastilių.

Plačiau apie tai skaitykite „Farmacija ir laikas“ 2016 Nr. 6