Ši klinikinių tyrimų metaanalizė pasirodė žurnale Lancet 2016 metų pabaigoje ir patenka tarp dešimties svarbiausių kardiologinių straipsnių. Apžvalgoje remiantis pastarųjų metų moksliniais tyrimais, aptariama turima informacija apie statinų veiksmingumą ir saugumą. Daugybė didelio patikimumo randomizuotų tyrimo įrodė, kad statinai reikšmingai sumažina didžiųjų kardiovaskulinių įvykių (koronarinės mirties, miokardo infarkto, insulto) riziką, vainikinių arterijų revaskuliarizacijos dažnumą. Mažo tankumo lipoproteinų cholesterolio (MTL-Ch) koncentraciją kraujyje sumažinus vienu (1) mmol/l, didžiųjų vaskulinių įvykių rizika per vienerius metus sumažėja apie 25 proc.
Absoliuti statinų terapijos nauda priklauso nuo absoliučios individo okliuzinių vaskulinių įvykių rizikos ir absoliutaus MTL-Ch koncentracijos sumažėjimo. Statinai vaskulinių įvykių riziką sumažina priklausomai nuo jų vartojimo laiko, taigi ilgalaikis gydymas statinais duoda daugiau naudos. Įdomu ir tai, kad šiuo metu visiškai nebekeliamas klausimas, ar statinai gali pakenkti kepenims, nors Lietuvoje šis mitas yra labai paplitęs. Straipsnio autoriai daro išvadą, kad reikia baigti diskusijas apie statinų naudą ir nepageidaujamus statinų poveikius – statinai gelbsti gyvybes, o nepageidaujamas poveikis pasireiškia labai retai.
Šioje apžvalgoje aptariami didelio patikimumo ir didelės apimties klinikiniai randomizuoti statinų terapijos tyrimai, atlikti įvairiose pacientų grupėse, taip pat observacinių kohortų ir sveikatos statistikos duomenų bazių analizės rezultatai. Šie tyrimai rodo, kad gydymas statinais gali veiksmingai valdyti širdies ir kraujagyslių ligas, atitolinti jų atsiradimą ar sulėtinti eigą, saugoti nuo komplikacijų.
Statinų terapijos įtaka MTL-Ch koncentracijai
Per pastaruosius 20 metų sukaupta daug mokslinių duomenų apie statinų vartojimo įtaką sergant okliuzine kraujagyslių liga ar esant padidėjusiai kardiovaskulinei rizikai dėl dislipidemijos, hipertenzijos, diabeto ar vyresnio amžiaus. Šie tyrimai parodė, kad statinų terapija efektyviai sumažina MTL-Ch ir bendrojo cholesterolio koncentraciją daugelyje populiacinių grupių. Populiaciniai tyrimai rodo, kad daugumos vidutinio ir vyresnio amžiaus Europos ir Šiaurės Amerikos gyventojų, nevartojančių statinų, vidutinė MTL-Ch koncentracija yra apie 4 mmol/l.
Klinikinėje praktikoje vartojami statinų preparatai pasižymi nevienodu antilipideminiu aktyvumu. Naujieji statinai (atorvastatinas, rozuvastatinas) aktyviau mažina MTL-Ch (skaičiuojant vienam mg vaisto dozės) palyginus su senesniais (simvastatinu, pravastatinu). Apibendrintais duomenimis, dislipidemijos gydymas bet kuriuo statinu yra naudingas: bet kurio statino dozę padidinus 2 kartus, pasiekiama papildomos MTL-Ch koncentracijos sumažėjimo.
Amerikos kardiologų draugija ir Amerikos širdies asociacija 2013 m. cholesterolio kontrolės gairėse statinų terapiją suskirstė į aktyvumo grupes:
- mažo intensyvumo terapija (pavyzdžiui, MTL-Ch sumažinti < 30 proc. vartojant 10 mg/d. simvastatino);
- vidutinio intensyvumo terapija (MTL-Ch sumažinti 30 – 50 proc. vartojant 10 – 20 mg/d. atorvastatino arba 5 – 10 mg/d. rozuvastatino);
- didelio intensyvumo terapija (MTL-Ch sumažinti 50 proc. arba daugiau vartojant 40 – 80 mg/d. atorvastatino arba 20 – 40 mg/d. rozuvastatino).
Taikant didelio intensyvumo terapiją, MTL-Ch koncentraciją galima sumažinti bent 2 (dviem) mmol/l, jei pradinė MTL-Ch koncentracija buvo 4 mmol/l arba didesnė (tiek MTL-Ch turi apie 50 proc. statinų nevartojančių gyventojų). Jei pradinė MTL-Ch koncentracija apie 2 mmol/l, gydant statinais ją pavyksta sumažinti apie 1 (vienu) mmol/l.
Cholesterolio kontrolės tyrimų bendradarbiavimo programoje (CTT) buvo atliktos randomizuotų klinikinių tyrimų metaanalizes. Buvo analizuojami tik tie klinikiniai tyrimai, kuriuose dalyvavo ne mažiau kaip po 1000 pacientų, o statinus vartojo ne mažiau kaip 2 metus.
Per stebėtą laiką (vidutiniškai 5 metus) MTL-Ch koncentracija sumažėjo vidutiniškai 1 (vienu) mmol/l labiau, rutininę statinų terapiją palyginus su nerutinine. MTL-Ch koncentracija vėliau sumažėjo dar apie 0,5 mmol/l labiau intensyvią statinų terapiją lyginant su mažiau intensyvia.
Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 1