ASU kelio osteoartritui gydyti

Sąnarių skausmas yra vienas dažniausių pacientų, ypač vyresnio amžiaus, skundų. Neretai jį sukelia osteoartritas. Ši liga, kuriai būdingas skausmo paūmėjimas fizinio krūvio metu ir trumpesnis nei 30 min. rytinis sustingimas, yra pati dažniausia sąnarių liga visame pasaulyje [1, 2]. Osteoartrito riziką didina vyresnis amžius, moteriškoji lytis, nutukimas, raumenų silpnumas, buvusi sąnario trauma, genetinė predispozicija, kai kurios profesijos, anatominiai veiksniai [3, 4].

 

Sergant osteoartritu yra pažeidžiami įvairūs sąnario audiniai. Tai priklauso nuo ligą paskatinusio veiksnio. Ši liga diagnozuojama remiantis klinikiniais požymiais ir radiologinių tyrimų rezultatais. Paprasto rentgeninio tyrimo metu galima stebėti kremzlės nykimo požymius, sąnarinio tarpo susiaurėjimą ir kaulo pakitimus – subchondrinę sklerozę, cistas, osteofitus. Šie pakitimai rodo, kad osteoartritas jau yra pažengęs [4]. Magnetinio rezonanso tyrimu patologinius pokyčius galima aptikti anksčiau. Šio tyrimo metu vertinami kremzlės matricos pakitimai, sinovito požymiai, kaulų čiulpų pažeidimai ir degeneraciniai pokyčiai minkštųjų audinių struktūrose – raiščiuose, kelio meniske [4]. Osteoartritas laipsniškai progresuoja ir pažeidimas apima visą sąnarį, taip pat pasireiškia sinovijos uždegimas. Patogenezėje dalyvauja uždegimo mediatoriai – įvairūs citokinai ir chemokinai, kurie skatina proteolizinių fermentų, atsakingų už viduląstelinės matricos degradaciją, gamybą bei sukelia sąnario pažeidimus [4].

Osteoartritas yra lėtinė ir progresuojanti liga, todėl blogina pacientų kasdienį aktyvumą ir gyvenimo kokybę, sukelia neįgalumą. Ypač dažnai pažeidžiami kelio ir klubo sąnariai – 24 proc. bendroje populiacijoje [5]. Dėl šios priežasties reikalingas efektyvus gydymas, kuris ne tik sumažintų simptomus, bet ir pristabdytų ligos progresavimą. Osteoartrito gydymas yra skiriamas į farmakologinį, nefarmakologinį ir chirurginį [5-7]. Nefarmakologinio gydymo būdai turėtų būti derinami kartu su farmakologiniu ir chirurginiu gydymu. Chirurginis gydymas taikomas esant sunkiam osteoartritui, kai yra ryškus sąnario funkcijos sutrikimas, o kiti gydymo būdai neefektyvūs [7]. Farmakologiniam gydymui dažniausiai skiriamas paracetamolis bei vietinio ir sisteminio poveikio nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (NVNU). Ilgas gydymas šiais vaistais gali sukelti nepageidaujamus reiškinius. Pacientai, sergantys osteoartritu, dažnai serga širdies ir kraujagyslių, virškinimo sistemos, metabolinėmis ligomis, todėl ilgalaikis šių vaistų vartojimas yra susijęs su didesne šių ligų komplikacijų rizika [8]. Moksliniai tyrimai rodo, kad neesterifikuotas avokadų ir sojų aliejus (angl. Avocado/Soybean Unsaponifiables, ASU) gali sumažinti osteoartrito simptomus, modifikuoti ligos eigą ir nesukelti nepageidaujamų reakcijų. Šiame straipsnyje aptariamas ASU preparato efektyvumas ir saugumas gydant kelio sąnario osteoartritą.

 

Neesterifikuotas avokadų ir sojų aliejus – ASU

Tarptautinės osteoartrito tyrimų asociacijos (OARSI) ir Panamerikos reumatologijos asociacijų lygos (PANLAR) rekomendacijose teigiama, kad ASU preparatas gali sumažinti skausmą esant kelio ir klubo sąnario osteoartritui [6] ir sulėtinti osteoartrito progresavimą esant kelio sąnario osteoartritui (II b A lygmens rekomendacija pagal PANLAR) [7].

ASU priklauso lėtai veikiančių simptominių vaistų, skirtų osteoartritui gydyti, klasei (angl. Symptomatic Slow-Acting Drugs for Osteoarthritis, SYSADOA) [9, 10]. Šis preparatas susideda iš avokadų ir sojų pupelių aliejaus nemuilinamųjų frakcijų. In vitro tyrimų rezultatai parodė, kad ASU mažina interleukino (IL) 1 kiekį, padidina transformuojančio augimo faktoriaus beta (TGF-beta) raišką chondrocitų kultūrose ir skatina kolageno sintezę sąnarinėje kremzlėje esančiuose chondrocituose [11, 12]. ASU taip pat sumažina stromelizino, IL-6, IL-8 ir prostaglandino E-2 (PGE-2) gamybą, o tai reiškia, kad jis gali mažinti katabolizmą ir pasižymėti chondrocitus apsaugančiomis savybėmis [13].

Plačiau apie tai skaitykite „Lietuvos gydytojo žurnalas“ 2017 m. Nr. 3