Tyrimas, kuriame dalyvavo daugiau kaip 174 tūkst. Ispanijos dirbančių žmonių, parodė, kad nutukę darbuotojai dažniau ima nedarbingumo pažymėjimą ir neatvyksta į darbą palyginti su normalaus svorio jų kolegomis. Apie tai paskelbta EuroPrevent 2017 konferencijoje Malagoje, Ispanijoje.
Konferencijoje pristatytame tyrime ICARIA (angl. Ibermutuamur Cardiovascular Risk Assessment) analizuota, kokią įtaką Ispanijos dirbančiųjų populiacijos darbingumui daro širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksniai.
„Įprasta manyti, kad dirbančiųjų populiacija – tai iš esmės jauni ir sveiki asmenys. Tačiau mūsų atliktas tyrimas parodė, kad šioje populiacijoje labai didelis širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, kaip antai tabako rūkymo, hipertenzijos ar dislipidemijos, paplitimas“, – sako vienas ICARIA tyrimo organizatorių, Malagos universiteto ligoninės „Virgen de la Victoria“ gydytojas dr. Miguel Angel Sanchez-Chaparro ir ICARIA sveikatos projektų vadovė dr. Eva Calvo-Bonacho. Anot pranešėjų, tyrimo duomenimis, apie 6 proc. Ispanijos dirbančiųjų turi didelę širdies ir kraujagyslių ligų riziką: tikimybė, kad per ateinančius 10 metų jie gali patirti mirtiną didelis širdies ir kraujagyslių ligų komplikaciją, siekia 5 proc. ar net daugiau. Šiems asmenims dažniau nei kitiems išduodami laikinojo nedarbingumo pažymėjimai.
Tyrime buvo įvertinta nutukimo įtaka laikinojo nedarbingumo pažymėjimų išdavimo dažnumui ir kaip tai priklausė nuo metabolinės paciento sveikatos, vertinant pacientą kaip metaboliškai sveiką arba nesveiką.
Tyrime dalyvavo 174 329 darbuotojai, kurie buvo suskirstyti pagal kūno masės indeksą ir metabolinę sveikatą (metaboliškai sveiki arba nesveiki).
Metaboliškai nesveikų grupei buvo priskirti asmenys, turintys 3 arba daugiau šių požymių:
- juosmens apimtis didesnė nei 88 cm (moterų) arba 102 cm (vyrų);
- padidėjęs trigliceridų kiekis arba vartojo antilipideminių vaistų;
- sumažėjusi didelio tankio lipoproteinų koncentracija;
- sirgo hipertenzija arba vartojo antihipertenzinių vaistų;
- padidėjusi glikemija nevalgius arba gydomi nuo cukrinio diabeto.
Duomenys apie tyrimo dalyvių laikinąjį nedarbingumą buvo paimti iš sveikatos draudimo kompanijos registro (Mutual Insurance Company, Ibermutumur). Nedarbingumo atvejai buvo suskirstyti į dvi grupes: susijusias su darbu ir nesusijusias su darbu ligas ar nelaimingus atsitikimus. Tyrime buvo įvertinta ligos nebuvimo priklausomybė nuo KMI (kūno masės indekso) ir metabolinio fenotipo.
Vidutinis tyrimo dalyvių amžius buvo 41 metai, 67 proc. tyrimo dalyvių buvo vyrai, 49 proc. dirbo rankų darbą. Turinčių antsvorį, nutukusių ir metaboliškai nesveikų asmenų dalis sudarė atitinkamai 38, 16 ir 10 proc. Nustatytas patikimas ryšys tarp antsvorio ar nutukimo ir su darbu nesusijusio nedarbingumo atvejų skaičiaus ir metaboliškai sveikų, ir metaboliškai nesveikų asmenų grupėse. Įvertinus tyrimo dalyvių lytį, amžių ir profesinės veiklos pobūdį, paaiškėjo, kad antsvorio turintiems/nutukusiems asmenims 71 proc. dažniau buvo išduodami laikinojo nedarbingumo pažymėjimai, lyginant su antsvorio/nutukimo neturinčiais asmenimis.
„Tyrimas parodė, kad nutukę ar antsvorio turintys asmenys linkę dažniau imti laikinojo nedarbingumo pažymėjimą dėl su darbu nesusijusių ligų nepriklausomai nuo to, ar jie metaboliškai sveiki, ar nesveiki, – sako tyrėjai dr. Sanchez-Chaparro ir dr. Calvo-Bonacho. – Didesnis ligotumas, atitinkamai sumažėjęs produktyvumas kartu su kitomis nepalankiomis nutukimo pasekmėmis dar labiau didina nutukimo, kaip vienos didžiausių visuomenės sveikatos problemų, aktualumą“.
Nustatyta, kad, nesant su darbu susijusių sveikatos sutrikimų, didesnę profesinių pažeidimų riziką turėjo metaboliškai sveiki asmenys ir tie, kurių KMI 35–39,9 kg/m2. Pažeidimų tikimybė buvo mažesnė: * metaboliškai sveikiems asmenims, * tiems, kurių KMI >- 40 kg/m2 ir * metaboliškai nesveikiems žmonėms nepriklausomai nuo KMI.
Dr. Sanchez-Chaparro ir dr. Calvo-Bonacho teigimu, tyrimas parodė, kad, nesant su darbu susijusio sveikatos sutrikimo, nutukimas ir metabolinės ligos fenotipas gali būti susijęs su tam tikromis profesinėmis ir veiklos išimtimis, kaip antai fiziškai aktyvesniu darbu, taip pat su didesne profesinių pažeidimų rizika.
Tyrimo autoriai padarė išvadą, kad būtina parengti ir taikyti efektyvias intervencines priemones, kurios padėtų mažinti neigiamą nutukimo epidemijos įtaką dirbančiųjų populiacijai. Šių intervencinių priemonių taikinys galėtų būti metaboliškai sveiki dirbantys asmenys, turintys antsvorio ar lėtai progresuojantį nutukimą. Jiems taikytina gyvenimo būdo modifikacija galėtų sumažinti transformacijos į sutrikusio metabolizmo fenotipą tikimybę.
Pagal www.escardio.org, 2017 m. balandžio mėn.