Gyd. pulmonologė Vaiva Zinkevičienė
Respublikinė Panevėžio ligoninė
Kosulys dažnas simptomas, dėl kurio pacientai kreipiasi į gydytoją ar vaistininką. Įvairios literatūros duomenimis, kosulį dėl įvairių priežasčių patiria iki 40 proc. visų gyventojų. Labai svarbu turėti omenyje, jog kosulys savaime nėra liga, o daugiau nei 100 klinikinių būklių simptomas. Kosulys – tai apsauginis kvėpavimo takų refleksas, kurį lemia kvėpuojamųjų raumenų susitraukimas dėl juose esančių receptorių įjautrinimo, kad iš kvėpavimo takų pasišalintų juos dirginančios medžiagos.
Kosulio receptoriai išsidėstę visuose kvėpavimo takuose, pradedant rykle ir baigiant atokiausiomis alveolėmis, Daugiausia jų yra trachėjoje, karinoje, gerklose. Skiriami trijų tipų kosulio receptoriai:
- Greitai prisitaikantys receptoriai (angl. Rapidly Adapting Receptors, RAR) reaguoja į mechaninius dirgiklius, dūmus, lakiąsias medžiagas, edemą, bronchospazmą.
- Lėtai prisitaikantys receptoriai (angl. Slowly adapting stretch receptors, SARs) jautriai reaguoja į mechaninius dirgiklius.
- C skaidulų receptoriai (angl. C-fibers) reaguoja į cheminius dirgiklius, uždegimo mediatorius.
Tinkamai surinkus anamnezę, be papildomų sudėtingesnių tyrimų galima išsiaiškinti iki 60 procentų kosulio priežasčių. Kosulys skiriamas į kelias grupes, atsižvelgiant į jas galima nustatyti preliminarią kosulio priežastį.
• Pagal trukmę:
- Ūminis kosulys – trunka iki 3 savaičių. Jį gali sukelti peršalimo ligos, ūminis bronchitas, sinusitas, alerginės būklės.
- Užsitęsęs kosulys – trunka nuo 3–8 savaičių.
- Lėtinis kosulys – trunka daugiau nei 8 savaites. Būdingas astmai, lėtinei obstrukcinei plaučių ligai, onkologinėms ligoms, rūkantiems asmenims.
• Pagal pobūdį:
- Sausas (neproduktyvus) kosulys – neatkosėjama jokių išskyrų.
- Drėgnas (produktyvus) kosulys – atkosėjama gleivių, skreplių.
Kosulys yra ankstyvas daugelio ligų simptomas. Svarbu suprasti, jog privalu gydyti ne tik kosulį, bet ir jį sukėlusią ligą. Pacientai gali kreiptis dėl kosulio, kuris nėra pulmonologinės kilmės, o sąlygotas kitų ligų: gastroezofaginio refliukso, alerginių ligų, užnosinio ančio sindromo, svetimkūnio, onkologinių ligų. Tokiu atveju pirmiausia reikia pradėti gydyti pagrindinę ligą, o ne patį kosulį.
Šaltuoju metu laikotarpiu suaktyvėjus virusams bei bakterijoms ir prasidėjus įvairioms peršalimo ligoms (bronchitui, virusinei kvėpavimo takų infekcijai, mikoplazmų ar chlamidijų sukeltai plaučių infekcijai, plaučių uždegimui), ypač sirgimo pradžioje, sutrinka sekrecinė bronchų funkcija, sumažėja gleivių gamyba, todėl žmogų pradeda varginti sausas, refleksinis kosulys. Svarbu neuždelsti ir iš pat pradžių pradėti slopinti sausą kosulį, o pagal gretutinius simptomus spręsti, ar reikia nuodugniau tirti pacientą: atlikti kraujo tyrimą, plaučių rentgenogramą. Jei sausas kosulys tęsiasi ilgai, reikėtų pacientą siųsti gydytojo pulmonologo konsultacijos ir išsamesnių tyrimų: spirometrijos, bronchų provokacinio mėginio, fibrobronchoskopijos, kompiuterinės tomografijos. Ketvirtą–šeštą ligos dieną pradeda daugėti liaukų, kurios ima išskirti didesnį kiekį gleivių, ir kosulys tampa drėgnas, pradedama atkosėti gleivingų skreplių, o prisidėjus bakterinei infekcijai, skrepliai tampa pūlingi. Pavėlavus kosulį nuslopinti pirmosiomis ligos dienomis, toliau jokiu būdu jo slopinti negalima, priešingai – reikia drėkinti skystinant sekretą ir gerinti atsikosėjimą vaistais, jei reikia, ir antibiotikais.
Patekusios į kvėpavimo takus dirginančios medžiagos stimuliuoja kosulio receptorius bronchuose, iš kurių aferentinėmis, sensorinėmis nervų skaidulomis impulsai per trišakį, liežuvinį ryklės ir klajoklį nervus keliauja į kosulio centrą, esantį pailgosiose smegenyse. Čia impulsai apdorojami ir grįžta eferentinėmis skaidulomis į diafragmos, pilvo sienos, tarpšonkaulinius krūtinės raumenis, kurie susitraukdami staiga išstumia orą iš plaučių. Tačiau netgi tada, kai virusinė ar bakterinė kvėpavimo takų liga jau pasibaigusi, dėl infekcijos sukelto padidėjusio bronchų receptorių jautrumo bei gleivinės paburkimo, sausas neproduktyvus kosulys gali išlikti dar kelias savaites. Taigi, norint užkirsti kelią tolesniam kosulio progresavimui bei galimoms komplikacijoms, labai svarbu jį slopinti jau pirmosiomis dienomis.
Plačiau skaitykite „Farmacija ir laikas“ žurnale Nr. 1, 2017